Starych drzew się nie przesadza, a jednak

Starych drzew się nie przesadza, a jednak

Zmiana mieszkania na nowe na stare lata zdaje się dziwnym pomysłem. Niemniej zdarzają się przypadki, kiedy warto zmienić mieszkanie na wygodniejsze, nowe, w bardziej dogodnej lokalizacji.

Przedmieście Oławskie

widok z Angel River, fot.© j.Dudzik

We Wrocławiu w ramach porządkowania przestrzeni miejskiej zapadła decyzja, by tereny nad Oławą uczynić ładniejsze. Przedmieście Oławskie, zwane „ Trójkątem Bermudzkim” zostaje poddane rewitalizacji. W okresie intensywnego rozwoju przemysłu we wnętrzach kwartału ulic powstawały fabryki z dymiącymi kominami. Teraz kiedy oficyny straciły swoja przydatność, a z fabryczek zostały zdewastowane, obskurne garaże nastał czas odzyskiwania tej przestrzeni dla wszystkich mieszkańców miasta. Architekci zachwycają się detalami, ale większość tych budynków nie przedstawia większej wartości architektonicznej, historycznej i intelektualnej. Natomiast zły stan techniczny budynków skłania do wyburzenia lub kosztownego remontu. Najczęściej z takich budynków ponad stuletnich pozostaje tylko elewacja zewnętrzna. Tak stało się przy rewitalizacji Starej Papierni.

Ładne mieszkania w ładnym miejscu

widok z Angel River, fot.© j.Dudzik

Coraz więcej osób chce mieszkać w nowoczesnych mieszkaniach. Czy różnią się od tych budowanych z wielkiej płyty? Są trochę wyższe, widniejsze, mają jedną dużą izbę z aneksem kuchennym i sypialnie zwykle dziesięć, dwanaście metrów kwadratowych. Nowoczesne systemy ogrzewania nawiewnego, czasami klimatyzacja, grubo izolowane ściany zewnętrzne chroniące przed utratą ciepła w zimie i nadmiernym nagrzaniem ścian w lecie. Garaże podziemne z możliwością ładowania elektrycznych i płatnym parkingiem dla gości, czasami siłownie, portier, SPA. Nowoczesne mieszkania wyposażone mogą zostać wyposażone w różne systemy centralne jak na przykład system centralnego odkurzania, wspólne pralnie i suszarnie znane z filmów, czy też spiżarnie umieszczone w piwnicy. Skrzynki paczkomatów obok skrzynek listowych przy wzrastającej modzie na zakupy przez internet to dobry pomysł. Elementem wyróżniającym dbającego o swoich mieszkańców dewelopera, są nakłady na zagospodarowanie otoczenia. To ważny element przestrzeni. Zamiast widoku z okna na samochody sąsiadów, teren rekreacyjny z ławkami i zielenią. Tak zagospodarowane przestrzenie wewnętrzne zobaczycie w OVO i na Walońskiej. Partery budynków przeznaczono na usługi, ta pierwsza kondygnacja jest wyższa od pozostałych i zarządzana zwykle przez dewelopera.

Angel Poland Group

widok z Angel River, fot.© j.Dudzik

Nad Oławą we Wrocławiu powstaje kolejny budynek realizowany przez Angel Poland Group. Na razie to największa piaskownica w mieście. Niedługo, tak za rok, od strony ulicy Traugutta będzie można zobaczyć już nową elewację. Trzy podziemne kondygnacje przeznaczone zostały na garaże, rowerownie i zaplecze techniczne budynku. Sauna i siłownia, miejsce zabaw dla dzieci, a także miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Standardem jest portier i instrukcja obsługi mieszkania licząca około 200 stron. Mieszkania w centrum miast zmuszają wszystkich do wzajemnego poszanowania swojej prywatności, ale też prywatności i praw sąsiadów.

piaskownica dużych chłopców, fot.© j.Dudzik

Nowe mieszkanie
Wzrastają oszczędności i jednym z lepszych sposobów lokowania pieniędzy jest kupno nieruchomości w dużym mieście. Mieszkania w nowych budynkach są chętnie wynajmowane przez osoby z lepszym statusem materialnym. Koszt metra w nowym budynku na Przedmieściu Oławskim to około 10 tysięcy złotych. Istotna jest także wysokość miesięcznych opłat. Jednak przy dwóch emeryturach nie powinno to stanowić nadmiernego obciążenia. Plusem jest przeprowadzka. Wyrzucamy wtedy całe mnóstwo niepotrzebnych przedmiotów, które i tak nie wejdą w skład masy spadkowej. Tak jak obrastamy w tkankę tłuszczową, tak też nieużywanych przedmiotów przybywa w zastraszającym tempie. Przeprowadzka rozwiązuje ten problem, a razem ze zbędnymi przedmiotami pozbędziemy się nielubianych sąsiadów z ich denerwującymi zachowaniami.

widok z Angel River, fot.© j.Dudzik

Starych drzew …
Jednak przejście na emeryturę to świetny moment, by zacząć nowe życie w centrum miasta. Kawiarnie, wystawy, teatry, muzea, spacery po parku, spotkania z przyjaciółmi. Z drugiej strony wielu marzy, by mieć dom w okolicznościach przyrody, ogródek, psa i prowadzić wiejskie życie. Wtedy jednak do takich zdobyczy cywilizacji jak publiczna komunikacja, centra handlowe, służba zdrowia, zwykle daleko. Niezbędny jest samochód.

widok z Angel River, fot.© j.Dudzik

Statystyki podają, że długość życia na emeryturze to od kilkunastu do dwudziestu i więcej lat. To sporo. Już wiesz, jak ten czas zagospodarujesz?

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.