
„Statek Robinsona”, ważna wystawa we Wrocławiu
W Muzeum Architektury we Wrocławiu została otwarta ważna wystaw prac plastycznych uznanych twórców z Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Koniecznie trzeba ją zobaczyć.
Muzeum Architektury gości po raz kolejny wystawę zorganizowaną przez Galerię Miejską. Wspaniałe wnętrza zespołu pobernardyńskiego tym razem zostały wypełnione pracami, które odnoszą się do tradycyjnych europejskich wartości. Artyści zadają oglądającym pytania, szokują, wzbudzają kontrowersje, apelują, ale też wywołują emocje i dyskusję.
Statek Robinsona
Czy już rozbiliśmy się na rafach polityki, przemożnej chęci posiadania, czy może ratujemy z rozbitego statku przedmioty niezbędne do zachowania cywilizacji niczym Robinson by przetrwał gatunek.
Na co dzień do określania swoich poglądów używamy słów, emocje wyrażamy przy pomocy selfi. Sztuki wizualne zdają się powoli zajmować coraz istotniejszą rolę w przekazywaniu poglądów. Wszak mówią „jedno zdjęcie więcej warte niż tysiąc słów”. Siła przekazu wizualnego zawsze była większa od tekstu mówionego. A ta wystawa ma ogromną siłę.
Kurator wystawy Mirosław Jasiński mówi tak „Wierzę głęboko, że wartości takie jak Prawda, Piękno i Dobro są nam niezbędne, abyśmy mogli przetrwać jako ludzkość. Chciałem więc stworzyć wystawę, w której pokażemy historię ratowania tego dobra, ratunku, jaki płynie ze sztuki nam współczesnej. Ludzie, są jak bezludne wyspy, które tą sztuką próbują siebie ocalić; ocalić też w pewnym sensie pamięć o sobie i historię, bo dzieła sztuki są odbiciem pewnej epoki. Gdyby nie sztuka i na przykład malarstwo jaskiniowe, skąd czerpalibyśmy wiedzę o człowieku pierwotnym, o jego duchowości?”
Nawy kościoła niczym nawy statku zostały wypełnione obrazami, rzeźbami różnych artystów. Zawierają ogromny przekaz intelektualny o nas współczesnych, o naszych poglądach, o zachowaniach, o marzeniach, ale też frustracjach i fobiach. Po ludach mieszkających w jaskiniach zostały rysunki naskalne. A co po nas zostanie?
Scenografia wystawy nawiązuje do epoki żaglowców. Została przygotowana przez Renatę Stahl-Wojtowicz.
Na wystawie zobaczycie około 190 prac w różnych technikach 55 artystów współczesnych.
Zobaczycie pięknie wymalowane hiperrealistyczne obrazy i gwałtowne pociągnięcia pędzla, szklane rzeźby i przenikliwe oczy spoglądające z portretów. Malarstwo, grafika, fotografia, techniki własne, każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet osoby, które twierdzą, że nie rozumieją sztuki współczesnej, będą poruszone tą wystawą.
Jak już będziecie w Muzeum Architektury, to zajrzyjcie na chwilę do ogrodu, do dawnego herbarium na wewnętrznym dziedzińcu.
Wystawa „Statek Robinsona” potrwa do 28 lipca 2019 roku.
Kurator: Mirosław Jasiński
Współkuratorzy: Krisztina Jerger (HU), Ivana Moncolova (SK) oraz Martin Mainer (CZ)
Organizator wystawy: Galeria Miejska we Wrocławiu
Współorganizator wystawy: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia.
„Statek Robinsona”
Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5
Ceny biletów tutaj
W środy wstęp do muzeum bezpłatny.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Wschód słońca, zachód księżyca - 23 maja, 2023
- Już 20 maja Panto w ogrodzie - 19 maja, 2023
- Szparagi, warzywo na wiosenną przekąskę - 17 maja, 2023