Stwórz miniaturowy ogród w donicy

Stwórz miniaturowy ogród w donicy

Założenie własnego miniaturowego ogródka w doniczce nie jest trudnym zadaniem, a większość roślin nadaje się do takiej uprawy. Kompozycje stworzone z wielobarwnych kwiatów wprowadzą do naszego otoczenia nową energię i świeżość.  W zależności od tonacji kolorystycznej mogą nadać naszemu wnętrzu elegancji i spokoju, bądź ciepła i uśmiechu. Dekoracje kwiatowe możemy umieścić w donicy, skrzyni czy wiklinowym koszu. Niezależnie od miejsca, w jakim będą się znajdować, przykują uwagę i ożywią balkon, taras i pokój.

Przygotowania

Jeśli mamy już kwiaty, które sami wyhodowaliśmy, pora zająć się przygotowaniem gleby. Na dno naczynia wysypujemy warstwę gruzu lub kamyków, którą zasypujemy ziemią ogrodową. Dzięki tak przygotowanemu drenażowi, zostanie utworzona przestrzeń, do której będzie spływać nadmiar wody podczas deszczu lub podlewania, a korzeniom ułatwione zostanie oddychanie. Przy wyborze miejsca, w jakim zostaną umieszczone wiosenne dekoracje kwiatowe, należy wziąć pod uwagę preferencje roślin. Jeśli zasadziliśmy rośliny światłolubne powinniśmy umieścić je po południowej stronie balkonu czy tarasu, a w przypadku pomieszczenia przy oknie. Rośliny lubiące cień mogą zostać poparzone przy zbytniej eksploatacji słonecznej.

Sadzenie

Następnie przystępujemy do sadzenia roślin. Robimy to delikatnie, zwykle umieszczamy te najwyższe gatunki w środku naczynia, a niższe bliżej krawędzi. W tym celu używamy dobrze wyprofilowanych i niezbyt grubych rękawic ogrodowych, które zagwarantują nam dobrą przyczepność chwytania roślin, nie narażając ich na zniszczenie. Nieodpowiednio dobrane rękawice mogą krępować ruchy, powodować nadmierne pocenie się dłoni podczas pracy oraz przyklejanie się mokrej ziemi do rękawic. Ochrona dłoni będzie niezbędna w przypadku sadzenia, a w późniejszym okresie także pielęgnacji roślin kolczastych. Rękawice przystosowane do takich prac są przede wszystkim przygotowane z trwałego materiału, a wzmocnione palce oraz długie mankiety gwarantują idealną ochronę dłoni.

Pielęgnacja

Rośliny zasadzone w donicach można dokarmiać dosypując do ich podłoża garstkę nawozu mineralnego. Podczas wietrznych dni rośliny mogą być narażone na zniszczenia i przesuszenie, dlatego pamiętajmy o odpowiednim umiejscowieniu donic i skrzyni. Jednak najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Bardzo ważne, aby regularnie dostarczać naszym roślinom wody. Pamiętajmy również, że rośliny, zwłaszcza sezonowe, szybko wyczerpują wartości odżywcze, które zawarte są w podłożu – potrzebują zatem szczególnego zasilania. Aby rośliny zachowały dobrą kondycję należy również wycinać uszkodzone i chore pędy.

Źródło: Portal Newsrm.TV

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.