Sudety – dla każdego

Sudety – dla każdego

Dla kuracjuszy

O Sudetach mówi się, że są polskim zagłębiem zdrojowym. Działa tu dziesięć uzdrowisk statutowych. Niezwykłą skuteczność zabiegów wodnych doceniono już w starożytności, kiedy to Rzymianie chętnie spędzali czas w łaźniach, a Hipokrates, ojciec medycyny, zalecał swoim pacjentom lecznicze kąpiele. W wielu miejscowościach widać, że dobroczynny wpływ lokalnych źródeł ceniony jest od wieków – zabytkowe sanatoria cieszą oko miłośników architektury i nieustannie przyciągają turystów. Najstarsze podania o walorach zdrowotnych tutejszych wód pochodzą jeszcze se średniowiecza. Współczesne oferty są zróżnicowane pod względem propozycji i cen. Możemy skorzystać z kąpieli perełkowych i wirowych, masaży podwodnych, okładów, hydromasaży, inhalacji. Zabiegi te pomagają poprawić samopoczucie, usunąć zmęczenie i stres, rozluźnić mięśnie, złagodzić bóle stawów. Woda odpręża i dodaje energii. W Sudetach najbardziej charakterystycznymi typami wód są szczawy, wody termalne i wody radoczynne. Każda z nich ma swoje właściwości i odpowiednio dobrana może pomóc zwalczać lub łagodzić niektóre dolegliwości.

Polecamy!

Będąc w Zielonej Dolinie warto odwiedzić źródełko Marii. Nad źródełkiem pod koniec XIX wieku zbudowano kapliczkę – miejsce to jest uważane za niezwykłe, a wody źródełka – za lecznicze.

Dla piechurów

Górskie wędrówki, nordic walking, a może rekreacyjne spacery? Piękne sudeckie krajobrazy zachęcają do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Co rejon Sudetów ma do zaoferowania piechurom? Przed wszystkim ponad 3,5 tys. km szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasę szlaku znaczą białe prostokąty z namalowanymi na nich pasami w różnych kolorach. Na jakie szlaki możemy się natknąć?

  • czerwone – to zwykle szlaki główne w danych regionach

  • niebieskie – to szlaki dalekobieżne

  • żółte i zielone – to szlaki łącznikowe lub dojściowe

  • czarne – to krótkie szlaki dojściowe

Szlakami sudeckimi możemy wędrować po malowniczych terenach Karkonoskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Gór Stołowych, a także po ośmiu sudeckich parkach krajobrazowych.

Niezwykła uroda regionu przyciąga wielu turystów, jednak należy pamiętać, by nie wyruszać na dalekie wędrówki samemu czy w godzinach popołudniowych. Zawsze należy być przygotowanym na nagłą zmianę pogody i mieć ze sobą prowiant i mapę. Przed wyjściem należy poinformować kogoś znajomego o tym, dokąd się udajemy i o której godzinie planujemy powrót.

Polecamy!

Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad na terenie polskich Sudetów, woda potoku Kamieńczyk spada z 27 metrów. Za wodospadem znajduje się sztucznie wykuta grota nazywana Złotą Jamą. Niegdyś było to miejsce wydobywania m.in. ametystów.

Jaskinia Niedźwiedzia – największa jaskinia Sudetów i niewątpliwie jedna z najpiękniejszych w Polsce. Swoją nazwę zawdzięcza odnalezionym w niej kościom niedźwiedzia jaskiniowego. Jaskinia ma cztery poziomy i ok. 3 km korytarzy. Chcąc umożliwić zwiedzającym lepsze przyjrzenie się bogatym formom kresowym, jaskinię efektownie podświetlono.

Dla smakoszy

Kulinaria Sudetów to smakowita mozaika. Mieszanka tradycji i zwyczajów przywiezionych z rozmaitych regionów Polski, Czech i Niemiec. Po wojnie zamieszkały tu osoby z Kresów, Śląska, Podhala, Podlasia i Wielkopolski, a także mniejszość żydowska, ukraińska i niemiecka. Cała ta różnorodność nie mogła pozostać bez wpływu na lokalne menu. Dlatego nikogo tu nie zdziwią kluski śląskie, którym na talerzu towarzyszy aromatyczna pieczeń z dziczyzny, a nie „tradycyjna” modra kapusta z roladą.

Aromatyczna i bogata kuchnia Sudetów wyróżnia się przede wszystkim potrawami przygotowywanymi na bazie miejscowych składników. Dlatego tak często natkniemy się na małe sklepiki handlujące serami owczymi czy kozimi, w restauracjach do wyboru będziemy mieli dania z dziczyzny, grzybów i ryb, w deserach roić się będzie od owoców leśnych, a najlepszą pamiątką, jaką będziemy mogli zawieźć do domu, będzie słoik miodu z lokalnej pasieki lub też butelka wybornego, czeskiego piwa. Za świeżutkim chlebem na zakwasie będziemy tęsknić jeszcze długo po powrocie z wycieczki w Sudety…

Sourdough bread

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.