Świadczenie honorowe dla stulatków. EMERYTURA dla seniorów 100+

Świadczenie honorowe dla stulatków. EMERYTURA dla seniorów 100+

Po ukończeniu stu lat seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe, które jest wypłacane do końca życia. Od marca wynosi ono 4944,79 zł brutto.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Polscy stulatkowie otrzymują comiesięczne świadczenie honorowe, wypłacane automatycznie do końca życia. Wysokość świadczenia jest uzależniona od tego, kiedy senior ukończył 100 lat. Wszystko bowiem zależy od tzw. kwoty bazowej, obowiązującej w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Do końca lutego tego roku świadczenie honorowe wynosiło 3 731,13 zł brutto, rok wcześniej – 3 536,87 zł, a dwa lata temu – 3 408,62 zł.

– Nowa kwota może sprawić seniorom jeszcze większą radość. Osoby, które ukończyły 100 lat po 1 marca 2019 r dostaną aż 4 003,88 zł. Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Aby otrzymać świadczenie honorowe trzeba mieć ukończone 100 lat. Wypłata świadczenia honorowego jest niezależna od wysokości emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Co ważne, nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wyjątkiem są osoby, które nie przepracowały w swoim życiu ani jednego dnia i nie znajdują się w systemie ZUS, gdyż w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

Od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie, na podstawie której wypłatą dodatku do emerytury zajmuje się w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Stulatkowie na Dolnym Śląsku

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku 121 osób ma więcej niż sto lat. W Legnicy żyje 14 ponad stuletnich osób, w Wałbrzychu 44, a we Wrocławiu 63. Najstarszy mieszkaniec regionu to Wrocławianin, który skończy w czerwcu 112 lat. 101 kobiet i 20 mężczyzn z Dolnego Śląska miało w tym roku więcej niż sto świeczek na swoim urodzinowym torcie.

Może Cię zainteresować:

Podwójna patriotka – historia superstulatki Pani Emilii Brączyk

Tekla Juniewicz, 112 lat – polska rekordzistka

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.