Świąteczne wydatki Polaków – ile planujemy wydać?

Świąteczne wydatki Polaków – ile planujemy wydać?

Przedstawiamy wyniki najnowszego badania świątecznych zwyczajów konsumenckich w Polsce i w Europie. Według raportu Świąteczne wydatki Polaków – w tym roku planujemy wydać więcej pieniędzy.

Z raportu Deloitte wynika, że polska rodzina wyda średnio na święta 1168 zł, co stanowi 6 proc. wzrost budżetu w stosunku do faktycznych wydatków w roku ubiegłym. Polacy deklarują, że na prezenty przeznaczą więcej niż na żywność. Pierwsza kategoria pochłonie ok. 45 proc. bożonarodzeniowego budżetu, a druga 44 proc. Świąteczne wydatki Polaków mogą być wyższe – w ubiegłym roku ponad połowa osób objętych badaniem przekroczyła pierwotnie zakładany budżet o ponad 200 zł.

Świąteczne wydatki Polaków (źródło: www.deloitte.com)

Świąteczne wydatki Polaków (źródło: www.deloitte.com)

Święta na kredyt

W okresie przedświątecznym rośnie zainteresowanie kredytami. – Dostępność możliwości złożenia wniosku kredytowego oraz ograniczenie formalności do niezbędnego minimum powoduje, że Polacy coraz chętniej korzystają z finansowania zewnętrznego, które przeznaczają na zakupy świąteczne. Zawnioskować o dodatkową gotówkę możemy zarówno w placówce banku, która nierzadko znajduje się także w galeriach handlowych, jak i przez przeglądarkę internetową czy aplikację mobilną dostępną na smartfona. Coraz częściej banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i w bankowości internetowej oferują rozwiązania, które pozwalają na zaciągnięcie kredytu niemalże jednym kliknięciem. Podpisanie umowy kredytowej także odbywa się online. Są to rozwiązania, które najczęściej pozwalają na pozyskanie kwoty do 5 000 zł i cieszą się niezwykłą popularnością. Ilość tego typu ofert zwiększa się w okresie świątecznym – mówi Katarzyna Weber, Dyrektor Działu Analiz Futuro Finance.

Świąteczne wydatki Polaków - komentuje Katarzyna Weber, Dyrektor Działu Analiz Futuro Finance

Katarzyna Weber, Dyrektor Działu Analiz Futuro Finance

Choć – jak wskazuje badanie Deloitte – 34% Polaków ocenia obecny stan gospodarki pozytywnie, a 32% pozytywnie zapatruje się na perspektywę przyszłego roku, to rośnie odsetek pesymistów, którzy oczekują pogorszenia sytuacji gospodarczej w 2019 roku. Największy niepokój panuje wśród osób w wieku 55+ (42% pesymistów).

Co istotne, z roku na rok rośnie znaczenie zakupów w e-commerce. W tym roku aż 44 proc. pieniędzy przeznaczonych na prezenty pozostawimy w sklepach internetowych. Jak bezpiecznie kupować przez internet, aby cieszyć się urokami zakupów online? Po odpowiedź zapraszamy do artykułu TUTAJ.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.