obrazy nie zostały wyświetlone
Świąteczne wydatki Polaków – ile planujemy wydać?

Świąteczne wydatki Polaków – ile planujemy wydać?

Przedstawiamy wyniki najnowszego badania świątecznych zwyczajów konsumenckich w Polsce i w Europie. Według raportu Świąteczne wydatki Polaków – w tym roku planujemy wydać więcej pieniędzy.

Z raportu Deloitte wynika, że polska rodzina wyda średnio na święta 1168 zł, co stanowi 6 proc. wzrost budżetu w stosunku do faktycznych wydatków w roku ubiegłym. Polacy deklarują, że na prezenty przeznaczą więcej niż na żywność. Pierwsza kategoria pochłonie ok. 45 proc. bożonarodzeniowego budżetu, a druga 44 proc. Świąteczne wydatki Polaków mogą być wyższe – w ubiegłym roku ponad połowa osób objętych badaniem przekroczyła pierwotnie zakładany budżet o ponad 200 zł.

Świąteczne wydatki Polaków (źródło: www.deloitte.com)

Świąteczne wydatki Polaków (źródło: www.deloitte.com)

Święta na kredyt

W okresie przedświątecznym rośnie zainteresowanie kredytami. – Dostępność możliwości złożenia wniosku kredytowego oraz ograniczenie formalności do niezbędnego minimum powoduje, że Polacy coraz chętniej korzystają z finansowania zewnętrznego, które przeznaczają na zakupy świąteczne. Zawnioskować o dodatkową gotówkę możemy zarówno w placówce banku, która nierzadko znajduje się także w galeriach handlowych, jak i przez przeglądarkę internetową czy aplikację mobilną dostępną na smartfona. Coraz częściej banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i w bankowości internetowej oferują rozwiązania, które pozwalają na zaciągnięcie kredytu niemalże jednym kliknięciem. Podpisanie umowy kredytowej także odbywa się online. Są to rozwiązania, które najczęściej pozwalają na pozyskanie kwoty do 5 000 zł i cieszą się niezwykłą popularnością. Ilość tego typu ofert zwiększa się w okresie świątecznym – mówi Katarzyna Weber, Dyrektor Działu Analiz Futuro Finance.

Świąteczne wydatki Polaków - komentuje Katarzyna Weber, Dyrektor Działu Analiz Futuro Finance

Katarzyna Weber, Dyrektor Działu Analiz Futuro Finance

Choć – jak wskazuje badanie Deloitte – 34% Polaków ocenia obecny stan gospodarki pozytywnie, a 32% pozytywnie zapatruje się na perspektywę przyszłego roku, to rośnie odsetek pesymistów, którzy oczekują pogorszenia sytuacji gospodarczej w 2019 roku. Największy niepokój panuje wśród osób w wieku 55+ (42% pesymistów).

Co istotne, z roku na rok rośnie znaczenie zakupów w e-commerce. W tym roku aż 44 proc. pieniędzy przeznaczonych na prezenty pozostawimy w sklepach internetowych. Jak bezpiecznie kupować przez internet, aby cieszyć się urokami zakupów online? Po odpowiedź zapraszamy do artykułu TUTAJ.

Kategorie
Udostępnij