
Światowy Dzień Tygrysa
To smutne, że zmniejsza się populacja tygrysów żyjących na wolności. Niektóre podgatunki wyginęły w ostatnich 50 latach. Światowy Dzień Tygrysa ma przypominać o problemie.
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo zmieniliśmy planetę. W pędzie do posiadania coraz więcej nie liczymy się z konsekwencjami. Urbanizacja, ruch samochodowy, doprowadziły do tego, że z roku na rok ubywa w naturalnym środowisku zwierząt w tym tak dużych, jak tygrysy. Różne specyfiki używane w medycynie ludowej w Azji są wytwarzane z drapieżników. Siłę i odwagę mają zapewnić preparaty uzyskiwane z tygrysa.
Lubimy zjadać zwierzęta, czynimy to na co dzień. W Azji w menu znajdziecie różnorodne zwierzęta nie tylko hodowlane. Owady, płazy, ryby, ssaki są podawane na różne wyszukane sposoby, by zaspokoić własne żądze i próżność. Im rzadsze zwierzę trudniej dostępne tym uczta wyjątkowa. W ubiegłym roku w Czechach odkryto rzeźnię, w której przetwarzano tygrysy na specyfiki azjatyckiej medycyny ludowej. Wytwarzano lecznicze żele, sprzedawano skóry. Trwa postępowanie sądowe.
Tygrysów na ziemi jest około 3 tysięcy tych trzymanych w ogrodach zoologicznych, w prywatnych hodowlach i tych żyjących na wolności. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku trzy podgatunki tygrysów (balijski, jawajski i kaspijski) zostały uznane za wymarłe w naturalnym środowisku.
Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (World Wildlife Fund i World Wide Fund for Nature) w skrócie WWF (link) apeluje, pokazuje, uprzedza o nieodwracalnych stratach w środowisku, w którym żyjemy. To właśnie WWF wymyśliło, że 29 lipca będzie Światowym Dniem Tygrysa, kiedy we wszystkich ogrodach zoologicznych będzie mówiło się głośno o dewastacji przyrody. Ogrody zoologiczne już przestały zajmować się wystawianiem zwierząt na widok publiczny dla uciechy gawiedzi. Teraz to placówki, które chronią zagrożone w naturalnym środowisku zwierzęta niczym Noe na arce w czasie potopu. Może nastaną lepsze czasy dla zwierząt i uda się zachować bioróżnorodność.
Jeśli nie to przyszłe pokolenia będą miały już tylko obrazki z tygrysem, filmy dokumentalne i pluszowe zabawki.
Wrocławski ogród zoologiczny i Fundacja Dodo aktywnie współpracują w zakresie ochrony zagrożonych gatunków zwierząt. Więcej na stronach Fundacji Dodo link. Może macie ochotę przyłączyć się do ochrony zwierząt?
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- „Czyż nie dobija się koni?” – nowy tytuł w repertuarze Wrocławskiego Teatru Pantomimy [Premiera] - 25 listopada, 2023
- Piernikowe Miasto w Kolejkowie [świąteczna atrakcja także dla najstarszych] - 23 listopada, 2023
- Pracownik socjalny. Dla wielu seniorów to pomoc w codziennym życiu - 21 listopada, 2023