
Święta seniorów w Polsce – parady, marsze, korowody, pikniki
Już 20 czerwca odbędzie się druga Ogólnopolska Parada Seniorów i towarzyszący jej Wielki Piknik Pokoleń – święto społeczności liczącej niemal 14 milionów osób. To niezapomniana okazja, by zaprezentować własne talenty, ale też poznać innych ludzi w swoim wieku. Wydarzenie ma jeszcze jedną moc: udowadnia, że seniorzy chcą brać udział w życiu publicznym, być zauważani, widoczni. I łamie stereotypy na temat starości.
Środowisko senioralne w Polsce to miliony ludzi tworzących bardzo zróżnicowaną społeczność. Są tu prawdziwi indywidualiści, niecodzienne talenty, wspaniałe życiowe historie. Idąc w Paradzie, mówią „nie” krzywdzącym seniorów stereotypom. Udowadniają, że ludzie starsi nie chcą żyć w cieniu, z dala od innych, zamknięci we własnym gronie.
Seniorzy mają swoją godność i dumę, potrafią walczyć z przeciwnościami i pokonywać piętrzące się barykady. Starość jest po prostu kolejnym, naturalnym etapem w życiu. Nie ma nic dziwnego w starości. A my musimy się uczyć dobrze starzeć.
Jak to się zaczęło?
– Na pomysł zorganizowania takiej ogólnopolskiej imprezy wpadła DJ Wika, która od kilku lat próbowała zainteresować nią różne organizacje i osoby. Niezależnie my – jako fundacja również o tym myśleliśmy. Po drodze, jak już zaczęliśmy komunikować, że taka parada się odbędzie, przychodziły różne osoby i wspierały nas. Mówiły, że też od dawna chciały zrobić taką wielką imprezę, ale wiedziały, że same nie dadzą rady. Odbijały się od ściany różnych urzędów, sponsorów, bo taka impreza przecież też kosztuje. Nie mogły przebić się przez mury, również mury stereotypów. My na początku też mieliśmy ten sam problem, nikt właściwie nie wierzył w powodzenie takiego wydarzenia, dla większości osób nie było jasne, jaki jest w ogóle cel ideowy takiej parady. W Polsce odbywa się dużo większych i mniejszych imprez senioralnych, które niestety mają na celu jedynie integrację wewnątrzpokoleniową i które nic nie obchodzą opinii publicznej. Mają formę zabawy, która ma trochę przyćmić to, że życie osób starszych w Polsce jest obarczone wieloma problemami – mówi Przemysław Wiśniewski z Fundacji Zaczyn.
W zeszłym roku akcja doszła do skutku. Było gwarnie i wesoło, ale parada przemyciła też do przestrzeni publicznej trochę senioralnych postulatów. – Dostaliśmy potem wiele informacji zwrotnych od ministerstw, urzędów, które to wydarzenie obserwowały. Na akcję zwróciły też uwagę media, widząc, że to nie jest kolejna forma zaprezentowania stereotypu – takiego wesołego staruszka, staruszki, którzy się cieszą właściwie ze wszystkiego. Życie seniora tak nie wygląda, bywa zabawne i radosne, ale jest też obarczone problemami na różnych polach. I my chcieliśmy pójść w tej paradzie przede wszystkim dla osób, które same w niej nie pójdą, bo są zbyt chore, bo są zabiedzone, wykluczone społecznie, nie mają żadnych relacji towarzyskich. W ich imieniu chcemy powiedzieć, że to środowisko jest bardzo różne i wymaga różnych form wparcia, włączania ich głosu w debatę publiczną – tłumaczy Przemysław Wiśniewski.

fot. Jakub Nowotyński
Parada ma na celu pokazanie różnorodności polskich seniorów. Ich liczebności, zaangażowania w życie społeczne, troski o wspólne dobro. Głos seniorów musi być bardziej słyszalny, a sprawy dla nich ważne traktowane z powagą.
Co istotne, na Paradę zapraszane są nie tylko rodziny seniorów, ale także osoby sporo młodsze, świadome wyzwań wieku. Wydarzenie to ma być międzypokoleniową zabawą. Jak wspomina szef Fundacji Zaczyn, debaty i warsztaty udowodniły, że język wspólnego porozumienia, komunikacji, empatii jest możliwy.
Marsz Kapeluszy we Wrocławiu
W innych miastach również odbywają się podobne inicjatywy: w Bydgoszczy i Wrocławiu Marsz Kapeluszy, w Kielcach Międzynarodowy Dzień Seniora i Senioralia, w Rumii, Stargardzie Szczecińskim, Skierniewicach, Poznaniu, Wałbrzychu, Gorzowie Wielkopolskim i Wieliczce Marsz Seniora, w Stalowej Woli Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.
– To zaczęło się siedem lat temu – seniorzy wyszli na ulice. Pierwsze Dni Seniora zorganizowaliśmy na Zamku w Leśnicy. Jestem socjologiem-praktykiem, lubię obserwować, słuchać i z tego wyciągać wnioski. Wiedziałem z obserwacji, doświadczeń, że blisko 80 proc. seniorów pozostaje w domu. Poddają się temu stereotypowi, że wiek senioralny to równia pochyła, ta negatywna. Moim pragnieniem stało się więc umożliwienie tym bardziej aktywnym z nich pokazania siebie, oblicza starości – tego radosnego, pomimo wielu problemów i trosk z tym związanych, pokazanie, że pomimo wieku można coś sobą reprezentować. A dlaczego Marsz Kapeluszy? To było spontaniczne, a pomysł z kapeluszami wyszedł od seniorów. Już na pierwszy marsz zaczęli przychodzić w kapeluszach. Powodowani zresztą względami praktycznymi, bo było wtedy bardzo słonecznie i ciepło. A ponieważ znaczną część uczestników stanowiły kobiety, to tych kapeluszy było dosyć dużo i w dodatku bardzo różne. Te kapelusze to tak naprawdę symbol szyku. I cały marsz, mimo że taki pozytywny, uśmiechnięty i radosny, to jednak jest również elegancki, podniosły, z kindersztubą, z pewnymi regułami, które są niepisane, ale zaczęły obowiązywać – mówi Robert Pawliszko, kierownik Wrocławskiego Centrum Seniora.

fot. Tadeusz Wilk
Na Marsz Kapeluszy przyjeżdżają ludzie z innych miast – z Częstochowy, Kołobrzegu, Jeleniej Góry i wielu innych miejscowości. Przywożą transparenty, żeby pochwalić się, że są w tej wspólnocie. – Mam wrażenie, że we Wrocławiu marsz jest własnością seniorów, z czego bardzo się cieszę. Marsze są też transmitowane – mamy swoje okienko w Teleexpressie, TVN i innych dużych stacjach. Zawsze możemy też liczyć na lokalne media. Ale najlepsza poczta, to poczta pantoflowa. Seniorzy wymieniają między sobą informacje – podsumowuje Robert Pawliszko.
Parada w Warszawie dla wszystkich seniorów
Główny organizator II Ogólnopolskiej Parady Seniorów to Fundacja ZACZYN (www.zaczyn.org), zajmująca się włączaniem osób starszych w działania obywatelskie. Ambasadorką wydarzenia będzie po raz drugi najstarsza polska prezenterka muzyki DJ Wika. Cała akcja jest współfinansowana ze środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.
Wyjście na ulice stolicy to symboliczna prezentacja rosnącej i coraz bardziej wpływowej grupy osób starszych – próba pokazania energii, potencjału i twórczości seniorów, ale również problemów i postulatów reprezentantów tej grupy. 20 czerwca 2015 roku bądźmy więc razem – weseli, głośni, mądrzy, wspierający się wzajemnie. Pójdźmy w barwnym korowodzie przeciw stereotypom i na rzecz lepszej polityki senioralnej. – Spodziewaliśmy się, że pierwsza edycja, która medialnie nie była tak bardzo nagłośniona, przyciągnie 500, może 1000 osób. Tymczasem pojawiły się tysiące ludzi, bardzo dobrze przygotowanych do tego wydarzenia – z transparentami, w przebraniach – wspomina Przemysław Wiśniewski, szef Fundacji Zaczyn, podkreślając, że tegoroczna edycja będzie jeszcze większa i donioślejsza. A do Warszawy przyjedzie ponad 10 tysięcy osób.
Kiedy i gdzie odbędzie się Parada i Piknik?
Parada startuje w sobotę 20 czerwca o godzinie 12.00 z Placu Konstytucji w Warszawie. Piknik Pokoleń zaczyna się o godzinie 13.00 na terenie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (przy Alejach Ujazdowskich). Program artystyczny Parady będzie dostępny na stronie: www.parada.zaczyn.org

fot. Jakub Nowotyński
„Dni Seniora – Wrocław 2015”. Wrocławskie Centrum Seniora, wraz z partnerami, serdecznie zaprasza wszystkich seniorów do udziału w tegorocznej edycji święta seniorów, które w tym roku będzie celebrowane od 25 września do 11 października 2015 we Wrocławiu. Kapelusz to przepustka do udziału w biciu Kapeluszowego Rekordu Guinnessa w ilości osób w dekorowanych kapeluszach. Zeszłoroczny rezultat to 1043 kapelusze. Dzięki fotobudce powstanie także „Internetowa Galeria Kapeluszy”. Zapraszamy. Więcej informacji www.seniorzy.wroclaw.pl
- Co obiecują politycy seniorom? Sześć partii pod lupą [Obietnice wyborcze DLA SENIORÓW] - 26 września, 2023
- Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze] - 26 września, 2023
- Zielona trzynastka 13. edycja Senioralni.Poznań [Inauguracja 23 września godz. 11.00] - 22 września, 2023