Szczepienia przeciwko grypie, bo lepiej zapobiegać

Szczepienia przeciwko grypie, bo lepiej zapobiegać

Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla seniorów. Szczepienia przeciwko grypie pozwalają uniknąć zachorowania, a przede wszystkim chronią przed poważnymi powikłaniami pogrypowymi.

Grypa jest zakaźną chorobą wirusową, a szczyt zachorowań przypada na miesiące od października do kwietnia. Najczęściej „ścina” nagle z nóg – chory niemal z minuty na minutę odczuwa dolegliwy ból mięśni i stawów, w dodatku ma bardzo wysoką gorączkę. Choć sezon wzmożonych infekcji już się rozpoczął, to nadal nie jest za późno na szczepienia przeciwko grypie. To najlepszy sposób ochrony przed chorobą, szczególnie w przypadku seniorów, którzy znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka powikłań grypy.

– Wielka liczba Polaków ginie z powodu powikłań pogrypowych, szczególnie tych, którzy mają inne schorzenia, które kwalifikują do tego, by być bezwzględnie zaszczepionym – podkreśla Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Jakie są powikłania grypy u seniorów?

Grypa może być bardzo niebezpieczna m.in. u seniorów cierpiących na miażdżycę, a także na POCHP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc).
– Infekcja wywołana przez wirusa grypy może doprowadzić do fatalnego zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Wiąże się z nią także zwiększone ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. W ciągu pierwszych siedmiu dni grypy ryzyko wystąpienia zawału serca jest większe aż sześciokrotnie w stosunku do czasu przed infekcją – mówi prof. Adam Antczak, z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Najczęstszym powikłaniem grypy jest jednak zapalenie płuc, które w przypadku 10-17 proc. seniorów kończy się śmiercią. Co więcej, przebycie zapalenia płuc wiąże się u seniorów także ze zmniejszeniem szans na długie życie (1/3 umiera w ciągu 3 lat od wystąpienia zapalenia płuc).

Co roku grypa zbiera żniwa

Jak czytamy w opublikowanym na portalu Medycyny Praktycznej artykule przeznaczonym dla specjalistów medycznych na temat grypy (Ernest Kuchar, Jacek Mrukowicz, Andrzej Gładysz, Piotr Sawiec: Grypa, podręcznik, Medycyna Praktyczna, 2014) – w zależności od sezonu z powodu tej choroby wirusowej umiera od jednej do pięciu osób na tysiąc, które zachorowały. Warto zaznaczyć, że odsetek zgonów jest dwukrotnie wyższy w grupie seniorów. Według informacji przekazanych na początku października na konferencji prasowej poświęconej grypie w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, z powodu powikłań pogrypowych w ubiegłym sezonie odnotowano 150 zgonów (w tym 78 zgonów osób starszych).

Jak chronić się przed grypą?

✔ Zaszczepić się (o ile nie występują przeciwwskazania do szczepienia).
✔ Często myć ręce bieżącą wodą z mydłem.
✔ Unikać zatłoczonych miejsc.
✔ Stosować wyłącznie jednorazowe chusteczki.
✔ Nie pić z tego samego kubka, co inna/inne osoba/y.

Źródło: zdrowie.pap.pl

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.