Szczęśliwiec numer 7 milionów jest z Bielawy

Szczęśliwiec numer 7 milionów jest z Bielawy

Na darmowe wakacje do Turcji poleciał z Wrocławia 7-milionowy klient Biura Podróży Itaka. Wycieczka została wykupiona wczesną wiosną.

mimoza, fot.©J.Dudzik

mimoza, fot.©J.Dudzik

Z tej okazji 6 czerwca odbyła się przed odlotem na wrocławskim lotnisku im. Mikołaja Kopernika mała uroczystość. Zostały wręczone prezenty od touroperatora i państwo z Bielawy polecieli na darmowe wakacje w 5 gwiazdkach na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Biuro Podróży Itaka jest największym polskim operatorem turystycznym. Przez 30 lat działalności biura podróży udało się zorganizować wakacje dla 7 milionów rodaków, którzy lubią ciepłe morza i egzotyczne kraje. W ostatnim roku pojawiły się w ofercie turystycznej nowe egzotyczne kierunki.

w greckim porcie rybackim, fot.©J.Dudzik

w greckim porcie rybackim, fot.©J.Dudzik

Wrocławskie lotnisko jest u progu wakacyjnego szczytu. Z oferty biur podróży największym powodzeniem cieszą się tureckie wybrzeże i greckie wyspy. Tegorocznym hitem ma szansę zostać zielona, wulkaniczna Madera.
Podróżnych przyciągają przede wszystkim ceny pobytu w hotelach z ofertą all inclusive. Animacje w hotelach te dla dzieci i zajęcia sportowo rekreacyjne dla dorosłych prowadzone są zwykle w językach obcych, a z tym w wielu przypadkach szczególnie wśród osób starszych może być problem.

tawerna grecka, fot.©J.Dudzik

tawerna grecka, fot.©J.Dudzik

Z Wrocławia można polecieć na Zakynthos, Rodos, Korfu, Kos oraz Kreta. Na nowo odkrywane są Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. To sentymentalne powroty do młodości, kiedy walizki w tamtą stronę były wypakowane kremem Nivea i pluszem, a w drodze powrotnej kożuchami. Hiszpania z wyspami Kanaryjskimi i Majorką jest dostępna nie tylko w ofertach biur podróży, ale też można tam polecieć z tanimi przewoźnikami.
Szkoda, że najlepsze oferty biur podróży dostępne są zwykle z Warszawy. To wyraźnie podnosi ceny wyjazdu o cenę hotelu i dojazdu do stolicy, a jeśli dojeżdżacie samochodem, to do kosztów wyjazdu trzeba doliczyć cenę parkingu przy lotnisku.

krab z Zatoki Kadyksu, fot.©J.Dudzik

krab z Zatoki Kadyksu, fot.©J.Dudzik

W ciągu tych 30 lat mocno zmieniły się zwyczaje rodaków. Wtedy były to zwykle dwa tygodnie w kwaterach prywatnych z własnym wyżywieniem. Później w ofertach pojawiły się  hotelu ze skromnymi śniadaniami i obiadokolacja podawaną do stolika. Teraz w ocenach mniej udanych wakacji czytamy o nudnych śniadaniach, bo w bufecie był tylko żółty ser, szynka, jajecznica, jajka na twardo, trzy rodzaje pieczywa, sałata, pomidory, ogórki i kawa z termosu. I codziennie to samo. Przez cały tydzień, żadnej odmiany. Sporo zmieniło się w ocenach i oczekiwaniach turystów.

W tym roku czarterowy sezon letni na wrocławskim lotnisku ruszył już pod koniec kwietnia. Teraz rozpoczyna się szczyt wakacyjnych wyjazdów. – Seniorzy chętnie wybierają terminy wcześniejsze, kiedy nie jest jeszcze tak gorąco i jest trochę taniej. Oferta tour operatorów jest coraz bogatsza i coraz bardziej różnorodna – ocenia Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. Tegoroczną nowością w ofercie biur podróży jest Algarve.

Faro, port, fot.©J.Dudzik

Faro, port, fot.©J.Dudzik

Cudne plaże w rejonie Faro i niesamowite laguny w Zatoce Kadyksu to idealne miejsce dla sportów wodnych i wycieczek łodziami. Pierwsza wycieczka do z wrocławskiego lotniska Algarve ruszy w czerwcu. Ofertę wakacyjnych wyjazdów do Portugalii z oferty biur podróży uzupełnia atlantycka Madera – zapowiadająca się na przebój tego lata.

W sezonie letnim 2019 podróżni wrocławskiego lotniska mają do dyspozycji łącznie 24 kierunki czarterowe, oprócz wymienionych polecimy na Sycylię, do Gruzji, Albanii, Egiptu oraz Tunezji. Na wrocławskim lotnisku praktycznie wszystkie rejsy czarterowe są obsługiwane za pomocą tzw. rękawów lotniczych, umożliwiających bezpośrednie przejście z terminalu na pokład samolotu.

pomarańcze w Portugalii, fot.©J.Dudzik

pomarańcze w Portugalii, fot.©J.Dudzik

Oczywiście możemy samodzielnie wybrać się na zwiedzanie Paryża, Amsterdamu, Pekinu, Erywania czy Keflaviku na Islandii, Londynu, Dublina, a rezerwację hoteli i transfery zlecić biurom podróży. Łącznie, biorąc pod uwagę wszystkie połączenia regularne i czarterowe, podróżni wrocławskiego lotniska mają do wyboru 83 kierunki. Tanie linie operujące z wrocławskiego lotniska – Ryanair oraz Wizz Air – w sezonie letnim 2019 oferują w sumie 50 kierunków, w tym 12 południowych do Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Grecji czy Czarnogóry.

Jeśli planujecie wakacje samolotem w tym roku, to trzeba szybko podejmować decyzje, bo wypoczynek w ciepłych krajach zyskał w ostatnim czasie sporo nowych entuzjastów i co ciekawsze kierunki szybko znikają z oferty.
tekst, zdjęcia:Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.