
Szkoda z OC lub AC – co dalej? Co z ceną OC?
Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do zdarzenia drogowego. Skutkuje to wystąpieniem szkody, którą można naprawić z ubezpieczenia komunikacyjnego: OC lub AC. Zastanawiasz się, jaki będzie efekt likwidacji szkody przez ubezpieczyciela – jak to wpłynie na wysokość kolejnej składki? Sprawdzamy.
Ubezpieczenie OC i AC to polisy, w ramach których można naprawić uszkodzony samochód, gdy dojdzie do jego uszkodzenia. Likwidacja szkody może wpłynąć na wysokość kolejnej składki OC i AC – wszystko zależy od tego, z czyjej winy doszło do zdarzenia drogowego i z którego ubezpieczenia wypłacane jest świadczenie.
Spis Treści
Szkoda z OC i AC a utrata zniżek
Jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego z winy kierowcy prowadzącego ubezpieczony pojazd, wówczas taka szkoda nie pozostanie bez wpływu na wysokość składki. Dlaczego? Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, ubezpieczyciele premiują tych kierowców, którzy wykazują się bezszkodową jazdą – przyznają zniżki na podstawie tabeli Bonus Malus. Działa to również w drugą stronę – w razie szkody odbierają rabaty. Dotyczy to zarówno OC, jak i AC po szkodzie całkowitej.
Szkoda z OC i AC oznacza zatem utratę wypracowanych zniżek. Dobra wiadomość jest taka, że kierowca zatrzymuje część przyznanych rabatów – wysokość uzależniona jest od wspomnianej tabeli Bonus Malus przygotowanej przez konkretnego ubezpieczyciela.
Warto przy tym podkreślić, że tabela Bonus Malus jest inna dla ubezpieczenia OC i inna dla ubezpieczenia AC.
Przykład 1. Załóżmy, że wypracowałeś zniżkę w wysokości 40%. Spowodowałeś szkodę i ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie osobie pokrzywdzonej. Aktualna zniżka wyniesie 30%.
Przykład 2. Załóżmy, że masz zniżkę w wysokości 15%. Doszło do uszkodzenia samochodu na skutek zderzenia ze zwierzęciem. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie z AC. W przypadku jednej szkody w ciągu ostatnich 12 miesięcy wysokość zniżki wyniesie 0%. Trzeba będzie więc zapłacić pełną kwotę składki.
Jak zachować wysokie zniżki mimo szkód?
Zastanawiasz się, czy i jak można zachować zniżki mimo że dojdzie do szkody? Niejeden sposób na tańsze OC znajdziesz na Rankomat.pl. Podobnie jest w przypadku AC.
Ciekawostką jest fakt, że przed utratą zniżek zabezpieczy dodatkowa usługa, tzw. ochrona zniżek. Dzięki niej ubezpieczyciel uzna zaistniałą szkodę jako niebyłą. Opcja ma jednak charakter jednorazowy – dwie szkody w ciągu tego samego okresu ubezpieczeniowego będą skutkować zwyżką zgodnie z tabelą Bonus Malus.
Towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie postępują w razie szkód wypłacanych z OC i AC. Dlatego przed podpisaniem umowy warto zapoznać się ze szczegółami warunków polisy. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i rozczarowania.
Artykuł sponsorowany, materiały Rankomat.pl
- Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze] - 28 września, 2023
- Co obiecują politycy seniorom? Sześć partii pod lupą [Obietnice wyborcze DLA SENIORÓW] - 28 września, 2023
- „Gazeta Senior” październik 2023 [10/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 27 września, 2023