Szopka bożonarodzeniowa

Szopka bożonarodzeniowa

W kościołach, a niektórzy w domach obok choinki ustawiają szopkę. Co jest ważniejszym symbolem świat, każdy sam musi zdecydować.

Betlejem, sklep z pamiątkami, fot.J.Dudzik

Zwyczaje świąteczne na świecie różnie się kształtowały przez te tysiąc siedemset lat. A dlaczego nie dwa tysiące? Z prostego powodu. Wcześniej w rzymskich czasach nie zwracano uwagi na małą grupę wyznawców nowej wiary, którzy chodzili po miastach i wioskach w Azji.
Dopiero święta Helena matka cezara Konstantyna wyznaczyła w Betlejem Grotę Narodzenia i kazała pobudować tam bazylikę.
Teraz Grota jest poniżej posadzki i schodzi się do niej po kilku schodkach. Za to w Betlejem zobaczycie w sklepach z pamiątkami przeogromne ilości różnej wielkości scenek rodzajowych i wyobrażeń związanych z narodzeniem Jezusa.

szopka z Hiszpanii, fot.J.Dudzik

szopka z Hiszpanii, fot.J.Dudzik

Najsłynniejsze narodziny świata są przedstawiane w formie obrazów, pełnowymiarowych scen rzeźbionych, ruchomych jarmarcznych przedstawień. Wszystko zależy od inwencji twórców, artystów, protektorów i fundatorów.

Kochają się w szopkach Czesi. Ta najciekawsza Szopka Proboszta uznana za dorobek kulturalny znajduje się w Trzebiechowicach (Třebechovické muzeum betlémů).
Słynna jest ruchoma szopka z Wambierzyc.

szopka z Hiszpanii, fot.J.Dudzik

Na Wyspach Kanaryjskich największą szopkę zobaczycie na Gran Canarii w parku San Telmo. Tysiące figurek rozstawione na platformie o średnicy 5- 6 metrów. Aż trudno zlokalizować Świętą Rodzinę.

We Wrocławiu największa ruchoma szopka jest w kościele NMP na Piasku. Dużo tam zabawek.

Sagrada Familia, fot.J.Dudzik

Tradycja strojenia domu podłaźniczką w czasie Godów, została zastąpiona całkiem niedawno strojeniem choinki . Sztuczne choinki często stawiamy w kącie, by nie zmniejszały powierzchni użytkowej mieszkania. W pałacach choinka zwykle stoi na środku salonu.

fot.J.Dudzik

Może więc ważniejszym atrybutem świątecznym w przyszłości będzie szopka bożonarodzeniowa?

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.