
Szopka bożonarodzeniowa
W kościołach, a niektórzy w domach obok choinki ustawiają szopkę. Co jest ważniejszym symbolem świat, każdy sam musi zdecydować.
Zwyczaje świąteczne na świecie różnie się kształtowały przez te tysiąc siedemset lat. A dlaczego nie dwa tysiące? Z prostego powodu. Wcześniej w rzymskich czasach nie zwracano uwagi na małą grupę wyznawców nowej wiary, którzy chodzili po miastach i wioskach w Azji.
Dopiero święta Helena matka cezara Konstantyna wyznaczyła w Betlejem Grotę Narodzenia i kazała pobudować tam bazylikę.
Teraz Grota jest poniżej posadzki i schodzi się do niej po kilku schodkach. Za to w Betlejem zobaczycie w sklepach z pamiątkami przeogromne ilości różnej wielkości scenek rodzajowych i wyobrażeń związanych z narodzeniem Jezusa.
Najsłynniejsze narodziny świata są przedstawiane w formie obrazów, pełnowymiarowych scen rzeźbionych, ruchomych jarmarcznych przedstawień. Wszystko zależy od inwencji twórców, artystów, protektorów i fundatorów.
Kochają się w szopkach Czesi. Ta najciekawsza Szopka Proboszta uznana za dorobek kulturalny znajduje się w Trzebiechowicach (Třebechovické muzeum betlémů).
Słynna jest ruchoma szopka z Wambierzyc.
Na Wyspach Kanaryjskich największą szopkę zobaczycie na Gran Canarii w parku San Telmo. Tysiące figurek rozstawione na platformie o średnicy 5- 6 metrów. Aż trudno zlokalizować Świętą Rodzinę.
We Wrocławiu największa ruchoma szopka jest w kościele NMP na Piasku. Dużo tam zabawek.
Tradycja strojenia domu podłaźniczką w czasie Godów, została zastąpiona całkiem niedawno strojeniem choinki . Sztuczne choinki często stawiamy w kącie, by nie zmniejszały powierzchni użytkowej mieszkania. W pałacach choinka zwykle stoi na środku salonu.
Może więc ważniejszym atrybutem świątecznym w przyszłości będzie szopka bożonarodzeniowa?
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- Pieniądze papierowe, czy cyfrowe [felieton] - 12 września, 2023
- Europejskie Dni Dziedzictwa 2023 - 6 września, 2023
- Aleksander hrabia Fredro [Wystawa w Ossolineum] - 1 września, 2023