Szukają wolontariuszy do nauczania polskiego

Szukają wolontariuszy do nauczania polskiego

Wrocław na językach świata to projekt Wrocławskiego Centrum Integracji, które poszukuje wolontariuszy do nauczania języka polskiego. Spotkania z obcokrajowcami mogą być ciekawym doświadczeniem.

Projekt Gminy Wrocław „Wrocław na językach świata” realizowany przez Wrocławskie Centrum Integracji jest odpowiedzią na potrzeby wrocławian, którzy chcą poznać i zrozumieć swoich sąsiadów, pochodzących z różnych krajów, a także na potrzeby cudzoziemców, którzy chcą zrozumieć Polaków i poznać naszą kulturę, aby czuć się równoprawną częścią polskiego społeczeństwa. Zamykanie się we własnych kręgach kulturowych nigdy nie prowadziło do niczego dobrego. Zdarza się, że bariera językowa jest przyczyną wyobcowania i braku poczucia więzi z miastem i społeczeństwem. Jedynym rozwiązaniem na zniesienia barier jest rozmowa i wzajemne otwarcie.

Projekt ma za cel:
• wspieranie cudzoziemców mieszkających we Wrocławiu w nauce języka polskiego,
• podwyższenie kompetencji językowych umożliwiających cudzoziemcom korzystanie z oferty Wrocławia i włączenie się do aktywnego życia lokalnej społeczności,
• zaangażowanie wrocławian w proces integracji społecznej cudzoziemców mieszkających we Wrocławiu.
Spotkania polegające na rozmowie, ćwiczeniach wymowy i zrozumieniu polskich zachowań mogą odbywać się w kilkudziesięciu miejscach w mieście takich jak CK Zamek w Leśnicy, Klub pod Kolumnami na Nadodrzu, Bar Barbara przy Świdnickiej, ale też Fundacja Koliber na Ruskiej 46a i wielu innych.

Jako Wolontariusz- przeczytacie na stronie Wrocławskiego Centrum Integracji-spotykasz się z cudzoziemcem, którego uczysz języka polskiego i któremu stopniowo przybliżasz polską kulturę i tradycję. Dzięki temu Twój uczeń nie tylko łatwiej znajdzie pracę i przyjaciół, ale szybciej poczuje się prawdziwym członkiem wrocławskiej społeczności.

Kiedy i gdzie uczyć polskiego?

Wspólnie z uczniem ustalicie, jak często chcecie się spotykać w ramach projektu. Gdzie uczyć, dowiesz się, jeśli zajrzysz do zakładki Mapa miejsc spotkań. Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w projekcie, wypełnij uważnie formularz zgłoszeniowy.
Dzięki projektowi:
• razem z nami tworzysz zjednoczoną wspólnotę ludzi wielu kultur,
• zmieniasz postawy społeczne wrocławian i obcokrajowców, budujesz wzajemne zrozumienie,
• nawiązujesz nowe znajomości,
• poznajesz języki obce, inne tradycje i kultury,
• wymieniasz umiejętności z partnerem, a jeśli nie, zyskujesz w zamian jego sympatię,
• zaczynasz patrzeć na polską kulturę i język z zupełnie nowego punktu widzenia.

Jeśli jesteście zainteresowani projektem, to zarejestrujcie się na stronie lub wybierzcie się osobiście do realizatora projektu
Wrocławskiego Centrum Integracji
ul. Strzegomska 49, 53-611 Wrocław
tel. 71 782 35 11

tekst, grafika: Jerzy Dudzik

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.