Tak ratowano daniele mezopotamskie od wyginięcia

Tak ratowano daniele mezopotamskie od wyginięcia

Daniele mezopotamskie niemal cudem zostały uratowane przed wyginięciem. Całkowita zagłada groziła im kilka razy.

daniele mezopotamski, fot.©J.Dudzik

daniele mezopotamskie, fot.©J.Dudzik

Te ładne zwierzęta z rudawą sierścią w białe kropki żyły sobie na rozległych terenach nadbrzeżnych Morza Śródziemnego. Zamieszkiwały od czasów biblijnych na wybrzeżach Tunezji, Egiptu, po Liban i Syrię. Tak było przez tysiące lat, aż do roku 1940, kiedy przyrodnicy uznali gatunek za wymarły.

daniele mezopotamskie, fot.©J.Dudzik

daniele mezopotamskie, fot.©J.Dudzik

 

Szczęśliwie dla tych pięknych zwierząt z rodziny jeleniowatych okazało się, w 1956 roku, że w prowincji Khuzestan w Iranie odnaleziono ostatnie stado składające się z 25 danieli żyjących w stanie dzikim. Teren został z rozkazu szacha otoczony wojskiem, które chroniło cenne daniele przed kłusownikami. Populacja zaczęła się odradzać. Do prywatnego zwierzyńca pana Opla, tak tego od samochodów, w Niemczech, trafiły trzy osobniki. To właśnie od tych dwóch łani i jednego byka pochodzą wszystkie europejskie daniele mezopotamskie. Populacja obecnie liczy 137 zwierząt. Można by zwierzęta wysłać w ich naturalne rejony bytowania, ale tam już nie ma ich środowiska.

daniel mezopotamski, fot.©J.Dudzik

daniele mezopotamskie, fot.©J.Dudzik

Siedliskiem danieli jest las.
Daje im schronienie przed drapieżnikami i pokarm. Żywią się w naturze tamaryszkiem, żołędziami i pistacjami. Zmniejszyły się siedliska leśne, sytuacja polityczna w regionie jest daleka od stabilnej. Nie sprzyja to przywróceniu do natury tych ładnych jeleniowatych. Obecnie oprócz chronionych stad na terenie Iranu daniele mezopotamskie są hodowane w Izraelu i w ogrodach zoologicznych. Razem wszystkich zwierząt jest około 700 na całym świecie. We wrocławskim ZOO mają całkiem spory wybieg i czują się tutaj zadbane, skoro mogą się rozmnażać. Jeśli chcecie zobaczyć cielątko, to znajdziecie je na wybiegu za terrarium.

daniele mezopotamskie, fot.©J.Dudzik

daniele mezopotamskie, fot.©J.Dudzik

Dla mieszkańców znad Morza Śródziemnego ten gatunek danieli jest tak samo cennym i ważnym zwierzęciem jak żubry w naszym regionie. Żubrom było jednak łatwiej. Chociaż zostały odtworzone ze zwierząt z ogrodów zoologicznych, to stabilne warunki przez ostatnie 70 lat doprowadziły, że teraz możemy żubry spotkać w Białowieży i innych puszczach Polski, na ternie Niemiec, Ukrainy, Białorusi. Populacja żubrów jest szacowana na około 2 tysiące zwierząt. Hodowlę zaczynano w przed stu laty z zaledwie 12 osobników.

daniel mezopotamski, fot.©J.Dudzik

daniel mezopotamski, fot.©J.Dudzik

Przykładów przetrwania zwierząt w tylko ogrodach zoologicznych jest więcej. To źle, że zwierzęta są trzymane w niewoli, zamiast sobie swobodnie wędrować po swoich siedliskach. Jednak tam w swoich pierwotnych rejonach występowania zostaną zabite przez kłusowników. Jeśli chcesz przyczynić się do ochrony dzikich siedlisk, jeśli uważasz, że zwierzęta mają prawo do życia nie tylko w ogrodach zoologicznych, to zajrzyj na stronę  fundacji Dodo. Znajdziesz tam informacje, jak można wspomóc ochronę zwierząt na świecie.

Jesteśmy na etapie wielkiego wymierania zwierząt. Bez nich świat będzie uboższy, aż w końcu zostaną tylko rysunki, zdjęcia, filmy jak było kiedyś. To smutne, że w ciągu jednego czy dwóch pokoleń świat, który nas otacza, poniósł takie straty materialne. To ludzie do tego doprowadzili.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.