Teatr Pieśń Kozła PREMIERA

Teatr Pieśń Kozła PREMIERA

Teatr Pieśń Kozła przedstawi premierowe spektakle „Wojownika” 16 i 17 listopada. To bardzo muzyczne wystawienie. Teatr Pieśń Kozła wystąpi na nowej scenie, w Piekarni / Centrum Sztuk Performatywnych, przy ul. Księcia Witolda 62–70 we Wrocławiu.

Teatr Pieśń Kozła

Teatr Pieśń Kozła, Wojownik

Znawcy teatru wiedzą, że Piekarnia / Centrum Sztuk Performatywnych powstała z inicjatywy Instytutu Grotowskiego. Na Kępie Mieszczańskiej w dawnym budynku piekarni garnizonowej. Nowoczesne systemy oświetleniowe, nagłośnienie i videomapping pozwalają na nową jakość.

W takie wnętrza idealnie wpisuje się szukający pierwotnych dźwięków i wrażeń Teatr Pieśń Kozła. Spektakl Wojownik został zainspirowany tragedią grecką uznawaną za klasykę gatunku. W piątym wieku przed nową erą Eurypides napisał Trojanki, w dwudziestym wieku Jean-Paul Sartre dokonał adaptacji greckiej tragedii. Na podstawie tych tekstów powstał spektakl w Teatrze Pieśń Kozła.

Alicja Bral niczym Kasandra zdaje się dostrzegać, że nadciąga kolejna katastrofalna epoka, która może przyczynić się do wyzwolenia wszystkich okropności wojny. Czy nasze czasy są równie mroczne, jak te w czasach wojny trojańskiej, czy grożą nam teraz wojny, przekonacie się po obejrzeniu spektaklu. A może jednak znajdą się na tyle wrażliwi ludzie, którzy będą w stanie zapobiec okropnościom wojny?

Za oprawę muzyczna przedstawienia odpowiada Maciej Rychły. Bębny, rogi to rekwizyty wojenne jak się z tymi wojennymi dźwiękami komponuje wiolonczela, przekonacie się w czasie spektaklu. Polifoniczne dźwięki tak charakterystyczne dla tego teatru powinny się wrażliwym widzom podobać.

To wystawienie to druga część tryptyku, nad którym teatr pracuje. W ubiegłym roku w listopadzie została wystawiona część pierwsza „Anty-Gone Tryptyk”. Czy za rok zobaczymy część trzecią?

Teatr Pieśń Kozła ma międzynarodową renomę. Jest zapraszany do słynnego The Globe, występował w tym roku w ramach Shakespeare Festival na zamku Kronborg w Helsingør oraz na CalPerformances w Berkeley.

Zespół będzie można usłyszeć również w najnowszym i zarazem ostatnim sezonie serialu „Wikingowie”. Dwie pieśni będą towarzyszyć bohaterom serialu w kluczowych wydarzeniach.

Biletów na premiery nie dostaniecie, ale może warto poznać tutaj repertuar?
tekst Jerzy Dudzik, zdjęcia: materiały prasowe

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.