Terapia tańcem dla seniorów

Terapia tańcem dla seniorów

Każdy, niezależnie od swego wieku, chce być w miarę sprawny i radosny, więc taneczna terapia spodobała się starszemu pokoleniu – mówi Olga Kuźmińska, opowiadając o zajęciach, które prowadzi dla seniorów.
Czym jest terapia tańcem, jak wygląda? Zachęcamy do lektury!

Minęły czasy, gdy nasze babcie i dziadkowie zajmowali się tylko swoimi wnukami. Obecnie seniorzy uczą się języków obcych, obsługi komputera, aktywnie spędzają swój wolny czas i wychodzą z domu, by spotkać się z drugim człowiekiem.
Od dawna wiadomo, że taniec zaspokaja psychofizyczne potrzeby człowieka, toteż jedną z wielu aktywności dla seniora jest „Terapia tańcem”. Olga Kuźmińska od 2000 r. prowadzi właśnie takie zajęcia. Rozpoczynała je, będąc jeszcze pracownikiem AWF. Przez 12 lat prowadziła terapię tańcem w poznańskim UTW, a od 10 lat w D.K. „Orle Gniazdo” na Ratajach.

Przedłużyć młodość
Jak mówi, terapia tańcem dla „trzeciego wieku” jest skutecznym lekiem na przedłużenie młodości w pogodnej jesieni życia człowieka. Gimnastyka, którą proponuje seniorom, jest odpowiednio dobrana do wieku ćwiczących, a dodatkowo towarzyszy jej muzyka. – Taka terapia zaspokaja potrzeby ciała i duszy człowieka, i może być profilaktyką gerontologiczną. Bo przecież każdy, niezależnie od swego wieku, chce być w miarę sprawny, radosny i podobać się drugiemu. Terapia tańcem daje również możliwość oddalenia poczucia nieprzydatności w społeczeństwie – twierdzi instruktorka.

Nauka i zabawa
Jak to wygląda w praktyce? W skład terapii tańcem prowadzonej przez Olgę Kuźmińską wchodzą ćwiczenia gimnastyczne, dzięki którym seniorzy poprawiają sprawność fizyczną. Jest zabawa, podczas której integrują się. Są różnorodne formy taneczne, które dają radość, wywołują emocje i pobudzają do ruchu. Jest również czas na naukę konkretnych tańców, a także czas na wiersze, anegdoty, śpiew i uśmiech.
Muzyka odgrywa istotny element w mojej terapii, gdyż jest ona bodźcem pobudzającym aktywność psychomotoryczną. Często wybieram znane melodie, których seniorzy słuchali w latach swej młodości, a które związane są z ich miłymi przeżyciami. Wykorzystuję też aktualne przeboje muzyczne, które pozwalają być na topie – dodaje pani Olga.

Nestorka tańca
Na „terapię tańca” w D.K. „Orle Gniazdo” uczęszcza ok. 100 osób w wieku od 50 do 86 lat. Najstarsza uczestniczka, pani Zosia S., w ubiegłym roku obchodziła swoje 85-lecie, tańcząc jako „Nestorka tańca”.
Seniorki nie tylko ćwiczą na zajęciach, lecz także występują dla publiczności, m.in: na Targach Edukacyjnych (2010 r.), Aktywni 50+ (lata 2011-2015), VIVA seniorzy (2016 r.), na Spotkaniach Artystycznych UTW w Międzychodzie (2010 -2012), Preludium Obchodów Jubileuszu AWF i na Zjeździe Absolwentów AWF (2014 r.), na osiedlowym Pikniku (2015 r.), na Konferencji Policji „Świadomy Senior” (2015 r.), na Dopiewskiej Jesieni Teatralnej (2015 r.).

Spektakle i koncerty
Olga Kuźmińska jest także reżyserem większych spektakli, w których występował „Raj Seniora”: „Od ramola do aktywnego seniora”, „W metryce seniorzy, duchem juniorzy”, „Teraz My”, „Dla Mamy i Nestorki Tańca”, „Taneczny Jubileusz z okazji 50-lecia pracy artystycznej”. Ostatnio seniorzy koncertowali z okazji „Tanecznego 10-lecia Raju Seniora” (21.05.2016), występowali też na piknikach (Osiedlowy na Osiedlu Lecha – 22.05; „Sport i zdrowie na Madaline” – 11.06 oraz „Bezpieczne wakacje” w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej – 18.06.2016).
My, w „Raju Seniora”, jesteśmy świadomymi seniorami, bo wiemy, jak wiele radości może dać taneczne poruszanie i jak można przeciwstawić się szybkiemu starzeniu. Być może będziemy przykładem dla innych, bo dzisiaj my, a jutro Ty będziesz SENIOREM – podsumowuje pani Olga.

Red. MW, foto: Fotolia

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.