Terytorium panter, nowa atrakcja Wrocławia

Terytorium panter, nowa atrakcja Wrocławia

Wrocławskie ZOO został udostępniło zwiedzającym nowy wybieg, terytorium panter. Bardzo nowoczesny i chyba jeden z ładniejszych w Europie.

  fot. Jerzy Dudzik

Uroczystość oddania do użytku nowego wybiegu odbyła się w piątek 10 sierpnia. Zaproszeni goście, dziennikarze, nie było błysków fleszy, bo to ogród zoologiczny i używanie tam światła błyskowego jest zabronione. Zwierzęta stresują się od błysków światła. Przypominający budynki z Himalajów front wybiegu został ozdobiony typowymi dla tamtego regiony modlitewnymi flagami. Z drugiej strony mamy azjatycką chatę i rzeźby. Ładnie wykonana konstrukcja oddziela od ścieżki dwa środowiska dla panter. W jednym mieszkają pantery śnieżne w drugim pantery mgielne. Kompleks składa się z części, gdzie będzie można oglądać zwierzęta i całkiem sporego zaplecza przygotowanego pod potrzeby zwierząt. Oba koty postanowiły zaszyć się z dala od tłumu i ani rusz nie chciały uczestniczyć w uroczystości. Tak więc zaproszeni mogli zobaczyć, jak kot śpi. Mogli za to kupić różne pamiątki i gadżety. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na edukację i wspomaganie działań chroniących te rzadkie koty w ich naturalnym środowisku.

Pantera mglista

model czaszki pantery,  fot. Jerzy Dudzik

To taki trochę większy cętkowany kotek. Może ważyć do 23 kilogramów i ma około metra długości. Wspina się po drzewach, żywi się jak wszystkie kotowate mięsem. Wyróżniają ja długie 5-centymetrowe kły. W chińskiej medycynie niemal każdy kawałek jej ciała jest uważany za lek. Miejscowa ludność uważa, że sproszkowana krew – wzmacnia wolę, pazury – służą jako amulety zapewniające męstwo, zęby – mają działać przeciw astmie i wściekliźnie, kości – leczą reumatyzm i ból głowy, a skóra – pomaga na choroby psychiczne. Pantery mgliste żyją w górskim lesie, to ich naturalne środowisko i tak też został dla ich przygotowany wybieg. Jak będziecie mieli szczęście, to być może zobaczycie jedną z trzech panter hodowanych w ZOO na wybiegu. Szacuje się, że populacja może liczyć do 10 tysięcy osobników. W ogrodach, w niewoli żyją 293 koty. W Polsce zobaczycie je jeszcze w Warszawie i Gdańsku. Do Wrocławia koty przyjechały ze Szwecji i Anglii.

Pantera śnieżna
Nazywana bywa też irbis. Naturalnym środowiskiem są Himalaje do nawet 5 tysięcy metrów. Jest większa i cięższa od pantery mglistej, może ważyć nawet 50 kilogramów. Poluje o świcie, więc może się zdarzyć, że zobaczycie ją w trakcie drzemki. Wrocławskie pantery śnieżne są z Anglii i Niemiec.
Docelowo przewiduje się, że we Wrocławiu będzie mieszkało i mamy nadzieję, rozmnażało się pięć tych wspaniałych kotów.

ZOO Wrocław
Wrocławski ogród jest największą atrakcją miasta. W ubiegłym roku odwiedziło go ponad milion siedemset tysięcy gości. Przyciąga słynne Afrykarium, ale i inne nowe i odnowione pawilony. Odrarium, pawilon Terai, Madagaskar i multimedialny Klimat, Ludzie, Zwierzęta. Teraz do atrakcji dołączyło Terytorium Panter.

                 popatrz, fot. Jerzy Dudzik

ZOO we Wrocławiu jest coraz ładniejsze i ciekawsze. Sprzyja też bardziej funkcjom ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków. Jeśli lubisz zwierzęta, jeśli chcesz, by twoje wnuki także mogły cieszyć się z oglądania w coraz lepszych warunkach rzadkich zwierząt, to przypominamy, przy ZOO Wrocław działa Fundacja DODO. Każda złotówka się liczy.
Do ZOO prowadzimy dzieci, by pokazać im, jak wyglądają egzotyczne zwierzęta, chodzimy sami, by zobaczyć żubry, rysie, pelikany, wybieramy się, by fotografować zwierzęta przed wyjazdem na safari. Oczywiście można oglądać zwierzęta na filmach w ich naturalnym środowisku, ale w zoo można zajrzeć im w oczy. To niezwykłe przeżycie.

Bilety
Ulgowa roczna karta wstępu dla rencistów i emerytów to tylko 80 złotych. Osoby po 75 roku życia mają wstęp za darmo. W czwartki oferta specjalna dla emerytów i rencistów bilet kosztuje 15 złotych.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.