Trener dla Seniora

Trener dla Seniora

Wrocław dba o zdrowie swoich seniorów. Wiadomo w zdrowym ciele i duch ma się lepiej. Ruch na świeżym powietrzu pod okiem trenera to nie to samo, co spacer z psem. Choć spacer z psem to dobry sposób, by poznać innych psiarzy.

Trener Osiedlowy
Zaczęło się wiosną. We Wrocławiu został ogłoszony program wspierania zajęć dla dzieci i młodzieży. Wrocławski Szkolny Związek Sportowy został wyznaczony do prowadzenia programu Trener Osiedlowy. Celem programu jest wykorzystanie boisk szkolnych i terenów zielonych do zorganizowania zajęć sportowych dla młodzieży. Powinno to zwiększyć samorządność młodzieży i doprowadzić do lepszego zagospodarowania czasu wolnego. Rodzice też będą spokojni, gdy wiedzą, że dzieci biegają, grają w piłkę pod okiem uprawnionego trenera. Łatwiej też wtedy udostępnić lepszej jakości sprzęt sportowy. Program zakładał, że do współpracy zostaną pozyskani rodzice, by wspomóc trenera w opiece nad dziećmi.

Trener Senioralny
A niby dlaczego nie zorganizować zajęć dla seniorów? Takie pytanie zadało sobie trzech panów Jacek Sutryk z MOPS, Paweł Rańda olimpijski medalista i aktywista społeczny oraz Bohdan Aniszczyk radny. To przecież spora grupa, która też potrzebuje ruchu i integracji ze środowiskiem w podobnym wieku. Dzieci spotykają się szkole. A gdzie dorośli. Może właśnie przy okazji wspólnych spacerów. Przecież łatwiej, kiedy można porozmawiać z trenerem, kiedy można uprawiać sport w grupie o podobnej kondycji. Takie zajęcia mobilizują do wyjścia z domu nie tylko na zakupy.

5 trenerów
Na początek zostało wyznaczonych pięciu trenerów, którzy w różnych miejscach miasta według harmonogramu będą prowadzili zajęcia z seniorami. Oczywiście nie wtedy gdy leje deszcz, bo zajęcia będą odbywały się na świeżym powietrzu.
Miejsca zajęć znajdziecie na stronie http://www.trener-osiedlowy.pl/. Tam także harmonogram zajęć i godziny spotkań. Program jest traktowany jako propozycja dla osób spragnionych nowych kontaktów. Trenerami są nauczyciele WF oraz studenci z Akademii Wychowania Fizycznego i innych uczelni wrocławskich.

Jakie zajęcia
Zajęcia są bezpłatne. Dla przykładu podajemy, że w Parku Tołpy będą uprawiane nordic walking, boules, badminton, przy Górce Skarbowców na siłowni plenerowej będą oczywiście zajęcia na siłowni. Na Kuźnikach jogging i gimnastyka zdrowotna. Oczywiście na zajęcia przychodzimy ubrani sportowo. Ten sport to raczej pretekst. Nikt nie spodziewa się rekordów.

Dlaczego warto
Trzeba pamiętać, że we Wrocławiu osób w wieku 60+ jest już 200 tysięcy. To jedna trzecia Wrocławia. Wiele z tych osób po przejściu na emeryturę zaczyna nudzić się w domu, zalega przed telewizorem, zaniedbuje dietę. Takie zachowania prowadzą do obniżenia dobrostanu, co w konsekwencji prowadzi do schorzeń cywilizacyjnych. Inauguracji zajęć na Pergoli przyglądała się spora grupa pań i panów 60+. Na pytanie, dlaczego się nie włączą, odpowiadali, brak stroju, lub szczerze jestem za wygodna.

Oczywiście, że siedzenie na ławce i bierne uczestniczenie w zajęciach jest lepsze niż brak kontaktu z otoczeniem i zamknięcie w czterech ścianach. Ruch, zajęcia sportowe to sposób na lepsze życie na emeryturze twierdzą lekarze gerontolodzy. Na dodatek poczujesz się potrzebny. Będziesz w grupie nieznanych ci wcześniej przypadkowych osób o podobnym stopniu sprawności fizycznej. Nie będzie obciachu. Zachęcamy.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.