Tumski Cup, czyli smocze łodzie na Odrze

Tumski Cup, czyli smocze łodzie na Odrze

W sobotę, 15 czerwca, zapraszamy na dziesiątą edycję wyścigów łodzi smoczych Tumski Cup. To impreza, której głównym punktem jest rywalizacja miłośników wioseł ścigających się na łodziach przypominających baśniowe smoki. Impreza potrwa od godziny 11.00 do 17.00.

smocze łodzie na Odrze

smocze łodzie na Odrze

Zawody odbędą się przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego, a towarzyszyć im będzie szereg atrakcji, takich jak animacje dla dzieci czy piknik rodzinny. Ponadto na bulwarze zaparkują food trucki, w których będzie można co nieco przekąsić.

Program wygląda na ciekawy:
11.00 Rozpoczęcie imprezy
11.15 Start pierwszego biegu smoczych łodzi
11.30 Koncert na guzheng – Instytut Konfucjusza
11.40 Występ taneczny
12.00 Konkurs z nagrodami na scenie – Aquapark
12.30 Koncert na erhu – Instytut Konfucjusza
12.45 Historia Tumski Cup – Paweł Rańda
13.15 Występ taneczny
13.40 Prezentacja Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci I DKMS
14.00 Występ Tai Chi
14.30 Fundacja Onwater – Odra Centrum
14.45 Pokaz tradycyjnego tańca chińskiego
15.00 Koncert zespołu Krzykaśki
15.30 I bieg półfinałowy
15.45 II bieg półfinałowy
16.00 Bieg finałowy
16.15 Wręczenie nagród I dyplomów
17.00 Koncert zespołu Francis Tuan

smocze łodzie na Odrze

smocze łodzie na Odrze

Pierwsza edycja zawodów Tumski Cup odbyła się w 2010 roku. Pomysłodawcą zorganizowania we Wrocławiu wyścigów łodzi smoczych był Paweł Rańda, utytułowany wioślarz, wicemistrz olimpijski z 2008 roku, medalista mistrzostw świata i Europy. Wyróżnikiem tych zawodów jest to, że amatorzy rywalizują ramię w ramię z profesjonalistami. Na smoczych łodziach może ścigać się każdy. Wystarczy informacja o zgłoszeniu oraz chęć odbycia kilku treningów. Ścigają się zatem np. pracownicy różnych firm z całej Polski, pracownicy organizacji non-profit, sportowcy. Każda osada musi składać się z 12 osób. Ważnym wymogiem jest również długość łodzi (12,4 m) oraz jej wygląd. Każda musi być ozdobiona głową smoka.
W Państwie Środka przez pewien czas Tai Chi w miejscach publicznych było zakazane. Teraz to popularny sposób na usprawnienie układu ruchu i osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Tai Chi (czyt. Taiji) to najpopularniejszy z chińskich systemów wewnętrznych sztuk walki. Zewnętrznie jest to sekwencja łagodnych ruchów niewymagających siły fizycznej ani też specjalnej sprawności fizycznej, dzięki temu jest dostępne dla większości ludzi niezależnie od wieku. Ćwiczenia wymagają czasu i cierpliwości, co owocuje ogólną poprawą zdrowia i samopoczucia.
Koordynacja pracy ciała podczas wykonywania form Tai Chi, przy pełnym zaangażowaniu świadomości, pozwala na osiągnięcie stanu fizycznego i psychicznego odprężenia. Dzięki skierowaniu pełnej świadomości na przebieg i koordynację ruchów całego ciała możliwe jest wewnętrzne wyciszenie, które sprzyja poprawie zdolności do koncentracji. Powolne i płynne wykonywanie ruchów wymaga uwagi i balansu ciała, tym samym prowadzi do uaktywnienia centralnego systemu nerwowego i regulacji funkcji organów wewnętrznych.

smocze łodzie na Odrze

smocze łodzie na Odrze

Jeśli interesujecie się chińskim sposobem na utrzymanie sprawności to więcej informacji znajdziecie na stronie Wrocławskiej Akademii Tai Chi

Tumski Cup to świetny pomysł na spędzenie czasu, trochę muzyki, trochę emocji sportowych, trochę gimnastyki. Na sobotę 15 zapowiadają upał 33 stopnie Celsjusza. Pamiętajcie o napojach i parasolach od słońca.

materiały prasowe 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.