
Tylko współpraca czy także przyjaźń?
Pytanie to stanowiło kluczową kwestię podczas kolejnego spotkania z cyklu „Jaki wspaniały jest ten świat”, które odbyło się w piątek 16 października. Poprowadziła je tradycyjnie Małgorzata Komarnicka, dyrektorka wrocławskiego oddziału Centrum Edukacji Międzykulturowej.
Wykład o przyjaźni, bez względu na różnice polityczne, kulturowe i wszystkie inne, przyjaźni w służbach policyjnych na całym świecie, organizacji IPA oraz idei „Servo per Amikeco” wygłosił gość specjalny – Stanisław Mandrak, przewodniczący Polskiego Związku Esperanto. W niezwykle interesującej prelekcji, przepełnionej autentycznymi zdjęciami i dokumentami, pochodzącymi z Międzynarodowego Muzeum Esperanta w Wiedniu, pan Stanisław opowiedział historię powstania IPA, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, założonego 1 stycznia 1950 r., którego inicjatorem był angielski policjant sierżant Artur Troop. Do organizacji sukcesywnie przystępowały różne kraje, także Polska.
Prowadzący zaprezentował zdjęcia policjantów z różnych krajów, które można oglądać w muzeum w Wiedniu. Łączącym ich i rozpoznawalnym symbolem jest znak „Servo per Amikeco”, który znajduje się na mundurach, kartach pocztowych, autach i innych przedmiotach i dokumentach. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że celem IPA, zgodnie z intencją założyciela, jest tworzenie autentycznej przyjaźni i koleżeństwa zawodowego wśród policjantów na całym świecie, a mottem są właśnie słowa „Servo per Amikeco”, które oznaczają „służenie poprzez przyjaźń”. Ciekawostek było wiele, wśród nich między innymi zdjęcie „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” z 1925 roku, w którym był artykuł o kursie esperanto w krakowskiej policji, a także fotografie policjantów – członków stowarzyszenia aż z Konga. Prelegent wspomniał również o jednym z polskich klubów motocyklowych, w Tarnowie, którego dewizą stało się także hasło wyrażone w międzynarodowym języku esperanto.
Prelekcja Stanisława Mandraka bez wątpienia przekonała uczestniczących seniorów, że policjanci, którzy przynależą do IPA nie tylko współpracują ze sobą, ale także przyjaźnią się, dzięki czemu ich wspólne działanie przynosi nie tylko lepsze efekty, ale ma sens o wiele głębszy: społeczny i integracyjny.
Kolejne wydarzenie z cyklu, które odbędzie się w piątek 20 listopada o godz. 15.00 w sali 210 we Wrocławskim Centrum Seniora przy pl. Dominikańskim 6, będzie spotkaniem z Romanem Dobrzyńskim, który tym razem opowie o „Mazurku Dąbrowskiego”, historii Polski, i nie tylko Polski, w błyskotliwy sposób spoza podręcznikowej rutyny.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy:
Wrocławskie Centrum Seniora
pl. Dominikański 6, Wrocław
tel. 71 772 49 38, czynny w godzinach 09.00-15.00
mail: agnieszka.kokoszkiewicz@wcrs.wroclaw.pl
szczegóły na stronie internetowej: www.seniorzy.wroclaw.pl
tekst: Joanna Ryłko / Wrocławskie Centrum Seniora
fot. Tadeusz Wilk
- Udar mózgu – zdiagnozuj i przeciwdziałaj! - 15 czerwca, 2017
- Wieczorne objadanie się jest niebezpieczne - 27 marca, 2016
- Jak skończyć ze słodyczami? - 23 lutego, 2016