Ubezpieczenie turystyczne – podróżuj bezpiecznie

Ubezpieczenie turystyczne – podróżuj bezpiecznie

Planując wyjazdy zagraniczne, warto zabezpieczyć się na okoliczność nagłych zachorowań, pogorszenia stanu zdrowia i nieszczęśliwych wypadków w podróży. Dlatego należy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Problemy zdrowotne na wakacjach mogą nie tylko przeszkodzić w wypoczynku, ale również znacznie nadszarpnąć domowy budżet. Jeśli odpoczywamy poza granicami kraju, koszty leczenia i transportu mogą sięgać od kilku do kilkuset tysięcy złotych. W przypadku wakacji z biurem podróży możemy liczyć na podstawowe ubezpieczenie turystyczne, gdyż biuro musi ubezpieczyć swoich klientów. Czasem warto rozważyć rozszerzenie zakresu ubezpieczenia i zapytać w biurze o lepszy pakiet. Gdy wycieczkę organizujemy samodzielnie o ochronę za granicą musimy zatroszczyć się sami.

Po Europie z EKUZ

W przypadku podróży po Unii Europejskiej (lub po Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinie) przyda się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Potwierdza ona prawo do korzystania (na koszt NFZ) z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Karta osób, które pobierają świadczenie emerytalne, jest ważna pięć lat (karta młodszych osób – rok). Informacje, jak wyrobić kartę EKUZ na stronie: www.nfz.gov.pl.

Zakres ubezpieczenia turystycznego

Wielu ubezpieczycieli uzależnia wysokość składki od wieku turysty, a rozbieżności w ofertach mogą być znaczne. Wybierając ofertę ubezpieczenia turystycznego warto korzystać z porad zaufanego agenta. Pakiet powinien obejmować: koszty leczenia (zarówno ambulatoryjnego, jak i szpitalnego), koszty transportu medycznego (np. do szpitala), koszty transportu do kraju zamieszkania oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Dodatkowa ochrona

Wykupienie dodatkowej ochrony rozważmy, gdy chorujemy przewlekle (do takich chorób zaliczają się też problemy z krążeniem czy nadciśnienie). Należy pamiętać, że pakiet podstawowy większości polis turystycznych nie pokryje zwrotu kosztów leczenia, gdy w czasie podróży dojdzie do zaostrzenia choroby przewlekłej. Choć rozszerzenie polisy może podnieść jej koszt nawet 200 proc., to nie warto ryzykować.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.