Uczucia zamknięte w poezji

Uczucia zamknięte w poezji

Tegoroczną, już piątą edycję konkursu literackiego, którego finał odbył się w piątek 9 października we Wrocławskim Centrum Seniora, w te piękne słowa ujęła liderka grupy seniorów, organizującej corocznie to wydarzenie – Ewa Rapacz. W tym roku do organizacji gali finałowej zaangażowała się także grupa artystyczna seniorek „Panie Niespodzianki”, a tematyką konkursu jego pomysłodawcy uczynili parki i ogrody.

Pełne wzruszeń spotkanie poetyckie, okraszone nagrodzeniem laureatów, odczytem wierszy wszystkich uczestników (czasem w zastępstwie za artystów, którzy nie mogli przybyć), najlepiej oddają słowa organizatorki i prowadzącej w jednej osobie – pani Ewy:
„To już V z kolei Konkurs literacki organizowany w ramach Dni Seniora. Jego celem jest udowodnienie, że uczucia zamknięte w poezji są sposobem na życie, a wiersze, które do niedawna miały miejsce w przysłowiowej szufladzie, ujrzały światło dzienne dając radość twórcy i odbiorcom.
W bieżącym roku w organizację konkursu zaangażowana jest jak zwykle grupa o-CAL-eni, ale też grupa „Pań Niespodzianek”, które wykorzystując swe umiejętności artystyczne stworzyły nastrój „Kawiarenki Literackiej” w leśnym klimacie, w której odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. W jury zasiedli: mgr filologii polskiej, pani Małgorzata Wasiłek, przewodnicząca komisji oraz przedstawicielki Uniwersytetu III Wieku przy ul. Dawida – panie Irena Kawczyńska i Maria Zatorska, a także pani Małgorzata Jamróz z Wrocławskiego Centrum Seniora.
Najważniejszymi osobami jednak byli twórcy i to ich dziełom poświęcone było spotkanie.
Nagrodzeni zostali:
I miejsce: Danuta Tomczak za wiersz „Rok w Parku Szczytnickim” – za bogactwo słownictwa, ciekawe metafory i personifikacje. Utwór „widzi się” i „słyszy”;
II miejsce: Krystyna Fatorri, za utwór bez tytułu – za ciekawą koncepcję i skojarzenia jesiennego parku z jesienią życia, poetycką retrospekcję, obrazy zabaw, spojrzenie oczami dziecka i osoby dojrzałej, proste skojarzenia ubrane w poetycką ramę;
III miejsce: Izabela Król za wiersz „Park Brochowski” – za wiedzę historyczną i topograficzną oraz ujęcie tej wiedzy w przystępny wierszowany sposób.
Wyróżnienia otrzymali:
Tadeusz Gałgan i Marek Narożny oraz Barbara Kamińska, Teresa Wojnarowicz i Anna Sieniawska”.
– Ewa Rapacz

Wrocławskie Centrum Seniora gratuluje organizatorom tegorocznej formuły konkursu, a uczestnikom wspaniałej twórczości i realizacji siebie poprzez dzieła literackie oraz odwagi do ich prezentacji i dzielenia się nimi z szerszym gronem odbiorców.

1

2

4

Tekst i zdjęcia: Joanna Ryłko / Wrocławskie Centrum Seniora

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.