Uniwersytety Trzeciego Wieku dla społeczności

Uniwersytety Trzeciego Wieku dla społeczności

Do 30 września trwa nabór do programu Uniwersytety Trzeciego Wieku dla społeczności. Projekt to szansa dla słuchaczy UTW z całej Polski na pozyskanie wsparcia m.in. w postaci mikrograntu.

Jesteś studentką/studentem UTW i masz ciekawy pomysł na działania społeczne? Nie zwlekaj, tylko do 30 września trwa nabór do programu Uniwersytety Trzeciego Wieku dla społeczności. Projekt jest skierowany do słuchaczek i słuchaczy UTW, którzy chcą się rozwijać i aktywnie działać na rzecz własnego otoczenia. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone mikrograntami oraz wsparciem w uruchomieniu grup wolontariatu i działań społecznych.

Pomoc profesjonalistów w realizacji pomysłów

W procesie rekrutacji zostanie wyłonionych 10 UTW, które otrzymają wsparcie w uruchomieniu grup wolontariatu i działań społecznych. Pomoc będzie obejmować m.in: wsparcie trenerskie, spotkania warsztatowe, mikrogrant na pierwsze działania, zestaw materiałów informacyjno-promocyjnych i metodycznych, poświęconych wolontariatowi (dostosowanych do specyfiki UTW). Dodatkowo grupy otrzymają wsparcie w zakresie promocji w mediach działań wolontariuszy. Realizacja tegorocznej edycji programu jest zaplanowana w okresie od października 2018 roku do grudnia 2019 roku, a termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 września 2018 roku.

Seniorzy dla społeczności lokalnej

Uniwersytety Trzeciego Wieku dla społeczności to projekt realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Model tworzenia grup wolontariatu w strukturach UTW i współpracy ze społecznością̨ lokalną został wypracowany w 2012 we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności oraz ze środowiskiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Dotychczas w programie uczestniczyło 50 UTW oraz kilkaset słuchaczek i słuchaczy UTW z całej Polski. Seniorzy zainicjowali działania społeczne dla kilku tysięcy mieszkańców. Pomysły były zróżnicowane: od organizowania przedstawień teatralnych w przedszkolach po rewitalizację zaniedbanych przestrzeni miejskich i odwiedzanie samotnych osób przebywających w domach społecznych.

Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.utw.seniorzywakcji.pl.

Aktywne Uniwersytety Trzeciego Wieku (fot. Anna-Liminowicz)

UTW dla społeczności Chrzanów (fot. Anna-Liminowicz)

Projekt „UTW dla społeczności” jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.