
Upadek seniora stanowi śmiertelne ryzyko
Upadek seniora może mieć tragiczne konsekwencje. Grozi nie tylko niebezpiecznym złamaniem kości, ale również ryzykiem powstania stanu zapalnego, a nawet przedwczesną śmiercią.
Według raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” niebezpieczne upadki zdarzają się co czwartej osobie we wczesnej starości, a po 80 r.ż. – nawet co drugiej. Upadek seniora może skończyć się złamaniem kości. O ile u osób młodych taki uraz powoduje najczęściej czasową niepełnosprawność, to u osoby starszej niesie ze sobą poważne niebezpieczeństwo. Po pierwsze, u seniorów kości zrastają się dłużej niż u osób młodych. Po drugie, wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko powstania stanu zapalnego w okolicy urazu. W konsekwencji mogą pojawić się komplikacje (m.in. zanik mięśni, zapalenie płuc, infekcja dróg moczowych, powikłania zatorowo-zakrzepowe, odleżyny).
Upadki mają też bardzo poważne konsekwencje dla stanu psychicznego osoby starszej. Upadek seniora, gdy wiąże się z przykrymi konsekwencjami, może prowadzić do poczucia izolacji, a w jego efekcie – do depresji. Niedocenianym następstwem upadku jest tzw. zespół poupadkowy, czyli strach przed powtórzeniem tego nieprzyjemnego zdarzenia. Senior instynktownie ogranicza aktywność, a nawet rezygnuje z wychodzenia z domu. To błąd! Takie zachowanie osłabia organizm i tym samym zwiększa ryzyko kolejnych upadków.
Główne przyczyny częstszych upadków
U osób starszych skraca się długość kroku, człowiek pochyla się do przodu, przesuwa się środek ciężkości, a chód się spowalnia. Przy pokonywaniu przeszkód osoby młode pochylają się w osi przód-tył, natomiast starsze w kierunku bocznym. Taka zmiana też jest czynnikiem ryzyka upadku.
Warto wiedzieć, że na utrzymanie równowagi wpływ ma także wzrok. Co więcej, do częstszych upadków również przyczynia się pogorszenie wzroku.
– Zmniejsza się ostrość widzenia, a także adaptacja do ciemności, zwiększa się wrażliwość na błyski, co sprawia, że starszą osobę można szybko oślepić – mówi dr Teresa Sadura-Sieklucka. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest noszenie okularów z filtrami, które zapobiegną oślepianiu.
Upadek seniora – jak zmniejszyć ryzyko?
Z danych epidemiologicznych wynika, że upadki osób starszych najczęściej zdarzają się we własnym mieszkaniu lub jego najbliższym otoczeniu (np. wskutek potknięcia, poślizgnięcia, zasłabnięcia czy zachwiania równowagi). Zlikwidujmy zagrożenia w domu, czyli pozbądźmy się odstających dywanów, progów oraz zadbajmy o doświetlenie pomieszczeń. Laska i chodzik nie tylko pomagają zachować równowagę, ale i odciążają stawy zajęte chorobą zwyrodnieniową. U osób, które mają zaburzoną propriocepcję (bodźce docierają do mózgu za wolno, co wpływa na niewłaściwą koordynację ruchową i może powodować utratę równowagi) można stosować wkładki wibrujące, które pobudzają i zwiększają czucie głębokie. Warto zaopatrzyć seniora w zegarek, który przypomina: ruszaj się więcej, musisz zrobić jeszcze 150 kroków, aby wyrobić normę – to motywuje do aktywności. U mniej sprawnych ważnym gadżetem mogą okazać się telefony z funkcją przywoływania, które umożliwią szybki kontakt, gdy do upadku już dojdzie. Najlepiej, aby telefon zawieszony był na szyi, bo dzięki temu na pewno będzie w zasięgu ręki.
Źródło: zdrowie.pap.pl
Przeczytaj również:
Jak urządzić mieszkanie seniora?
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021