USG – badaj się

USG – badaj się

Dbanie o kondycję i dietę, a także regularne badanie swojego ciała to podstawa, gdy chcemy żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jednym z podstawowych działań diagnostycznych jest badanie ultrasonograficzne, popularnie nazywane USG. Jakich partii ciała i narządów wewnętrznych dotyczy? Jak często je wykonywać? Poznaj dostępne opcje!

USG – co to jest?

Badanie ultrasonograficzne, czyli USG, służy nieinwazyjnemu sprawdzeniu stanu naszych narządów wewnętrznych. Może być wielokrotnie powtarzane bez szkody dla pacjenta, a ponieważ jest badaniem obrazowym, ukazuje wiele szczegółów anatomicznych – przede wszystkim kształt i wielkość badanych organów. Na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji lekarz może postawić diagnozę lub zlecić dalsze badania. Ultrasonografia jest również wykorzystywana w procesie monitorowania ciąży – w takim wypadku możliwe jest wykonanie USG domacicznego lub przez powłoki brzuszne.

Obraz ultrasonograficzny powstaje dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Są one wysyłane przez specjalną sondę w głąb organizmu pacjenta, następnie odbijają się od narządów wewnętrznych i wracają do urządzenia. Odebrane informacje są następnie przekształcane w obraz i ukazywane na monitorze.

Badanie jest bezbolesne. Sonda dotyka nawilżonej specjalistycznym żelem skóry pacjenta i jest stopniowo przesuwana po obszarze zabiegowym. Przygotowanie do badania obejmuje powstrzymanie się od palenia i spożywania ciężkostrawnych pokarmów w ciągu doby poprzedzającej wizytę w gabinecie medycznym. W większości przypadków wskazane jest zgłoszenie się na wizytę z pełnym pęcherzem, tak aby umożliwić jak najpełniejsze zobrazowanie stanu narządów wewnętrznych.

Wskazania do przeprowadzenia USG są różnorodne i zależą od obszaru ciała, którego ma dotyczyć badanie. W przypadku USG jamy brzusznej, niepokojące są m.in. następujące objawy:

  • przewlekłe lub ostre bóle brzucha;
  • zakażenie układu moczowego;
  • nagłe powiększenie obwodu brzucha;
  • krwawienia z przewodu pokarmowego lub układu rozrodczego, krwiomocz;
  • podwyższone OB (wykryte w badaniu krwi);
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • występowanie niektórych chorób przewlekłych (żółtaczka, anemia).

Wskazaniem do wykonania USG jest również stan krótko po urazie (brzucha lub innej części ciała). Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku niedawno wyleczonych złamań, wykonanie badania ultrasonograficznego nie jest zalecane ze względu na prawdopodobieństwo wywołania u pacjenta bólu.

USG – jakich części ciała i narządów wewnętrznych dotyczy?

Centrum Der-Med w Krakowie USG obejmuje wiele obszarów ciała, dzięki czemu pacjent ma szansę dowiedzieć się o zmianach w swoim organizmie na wczesnym stadium ich rozwoju. Dzięki USG piersi możliwe jest wykrycie torbieli na piersiach, a nawet komórek nowotworowych. USG tarczycy (USG endokrynologiczne) wykazuje guzki tarczycy i pozwala zapobiegać chorobie hashimoto. Wykonując USG jąder, sprawdzamy, czy w narządzie nie rozwija się wodniak jądra. USG tkanki tłuszczowej lub tłuszczaków jest zalecane przed zabiegiem ich usunięcia. USG powłok brzusznych (USG brzucha) pozwala określić stan znajdującej się w obszarze zabiegowym skóry, tkanki podskórnej, powięzi, mięśni, ścięgien, więzadeł, a także otrzewnej. USG w kierunku wykrycia hirsutyzmu wykonuje się często przed przystąpieniem do laserowego usuwania owłosienia. USG ginekologiczne w gabinetach Der-Med jest połączone z wizytą ginekologiczną, a celem badania może być zarówno prowadzenie ciąży, jak i stwierdzenie lub wykluczenie występowania mięśniaków macicy u danej pacjentki. USG węzłów chłonnych pozwala wykryć zmiany nowotworowe lub stany zapalne, zwłaszcza u pacjentów, u których występują częste infekcje w tym obszarze ciała. USG jamy brzusznej, pozwala wykryć guzy nowotworowe lub inne patologiczne zmiany w takich narządach, jak:

  • nerki,
  • trzustka,
  • woreczek i drogi żółciowe,
  • śledziona,
  • pęcherz moczowy,
  • wątroba,
  • gruczoł krokowy.

Cena USG (pojedynczego zabiegu na określonej partii ciała) waha się w granicach od 120 do 200 złotych. Procedura jest bezbolesna, a czas jej trwania wynosi kilkanaście minut. Na badanie można umówić się z dnia na dzień, bez konieczności oczekiwania na wolny termin.

Artykuł sponsorowany

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds