Uwaga na przejściu dla pieszych

Uwaga na przejściu dla pieszych

W 2018 roku na przejściach dla pieszych zginęło 285 osób na ogólną ilość osób, które straciły życie 2862 w wypadkach drogowych.

Wszyscy uczestniczymy w ruchu drogowym raz w roli kierowcy raz jako pieszy. Warto zastanowić się nad zachowaniem w miejscach, gdzie ruch pieszy styka się z pojazdami. Dla pełniejszego obrazu zajrzyjcie do raportu Policji o wypadkach drogowych, znajdziecie mnóstwo informacji. Podawane są przedziały wieku ofiar i sprawców wypadku, warunki drogowe, godziny najbardziej niebezpieczne dla pieszych. Raport można pobrać z tej strony

Statystyki
Osoby po 60 roku życia brały udział w 37% zdarzeń i stanowią ponad 50% wszystkich zabitych. Najczęściej najechanie na pieszego następowało z winy kierującego pojazdem. To jednak pieszy stracił życie. Idą krótsze dni, zakładajcie odblaskowe elementy, gdy wchodzicie na pasy ruchu. Zawsze może się zdarzyć, że kierujący jest pod wpływem, rozmawia przez telefon i nie zauważy pieszego. Opaska odblaskowa umieszczona na wysokości kolana czy na nadgarstku jest widoczna z daleka w świetle reflektorów samochodu. Większość z nas posiada smartfony. Włączone są świetnym źródłem ostrzegawczego światła.

Uważajcie, przejście dla pieszych to niebezpieczne miejsce
Głównymi przyczynami potrąceń pieszych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Zwrócić należy uwagę na to, że potrącenia pieszych, których przyczyną było niedostosowanie prędkości, charakteryzowały się tragicznymi skutkami. W co piątym wypadku zginął człowiek. – ocenia Biuro Ruchu Drogowego KGP. Statystyki wskazują na zwiększającą się ilość wypadków ze skutkiem śmiertelnym na przejściach dla pieszych.
Zachowajcie szczególna ostrożność, gdy wchodzicie na przejście dla pieszych. Pamiętajcie kierowcy, wy też od czasu do czasu wysiadacie z samochodu i zostajecie pieszymi. Zasady wypracowane przez lata w Europie Zachodniej, że pieszy na jezdni w pobliżu przejścia to szczególne zagrożenie dla kierowcy doprowadziło do ustępowania pieszym. Tak jest bezpieczniej i wygodniej dla kierujących. Po wypadku, nawet jeśli to nie twoja wina, nie masz prawa jazdy przez dłuższy czas, a także samochodu. Może przepis nakazujący zabezpieczyć pojazd do zakończenia postępowania, uczestnika zdarzenia spowodowałby ostrożniejszą jazdę w pobliżu przejść dla pieszych?

Trochę statystyk z raportu Policji za 2018
W wypadkach drogowych 2 862 osoby poniosły śmierć:
-w porównaniu z rokiem 2016, kiedy zginęło 3 026 osób, nastąpił spadek o 164 osoby
-w porównaniu z rokiem 2017, w którym śmierć poniosło 2 831 osób, nastąpił wzrost o 31 osób.
W wypadkach rannych zostało 37 359 osób (w tym ciężko 10 963):
-w porównaniu do 2016 roku, kiedy obrażenia odniosło 40 766 osób, liczba osób rannych
zmniejszyła się o 3 407
-w porównaniu do roku 2017, kiedy zanotowano 39 466 osób rannych, liczba ta spadła o 2 107 osób.
W 2018 roku do jednostek Policji zgłoszono 436 414 kolizji drogowych:
-w porównaniu do 2016 roku, w którym zgłoszono Policji 406 622 kolizji, liczba ta
zwiększyła się o 29 792
-w porównaniu do 2017 roku, w którym zgłoszono 436 469 kolizje, liczba zmniejszyła
się o 55.

Te liczby przerażają
To tak jakby ktoś wymordował w ciągu roku wioskę. Ilość uszkodzonych pojazdów zakładając, że w kolizji uczestniczyły tylko dwa pojazdy, zbliża się do miliona. Produkcja fabryki samochodów w Tychach to niecałe 300 tysięcy rocznie.
Główne przyczyny wypadków na prostych odcinkach to:
– niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 3 234 wypadki,
– nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu – 2 165 wypadków,
– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – 1 796 wypadków,
– niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 1 624 wypadki,
– nieprawidłowe wyprzedzanie – 944 wypadki.
Najczęstszą przyczyną wypadków z winy pieszych było:
-wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd – 1 031 wypadków, (tj.
48,7% wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych),
-przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 262 wypadki (12,4%),
-wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody – 241 wypadków (11,4%),
-wejście na jezdnię przy czerwonym świetle – 202 wypadki (9,5%).

Tylko od nas zależy, czy poruszanie się po drogach i ulicach będzie bezpieczne. Wiadomo, że za kierownicą często siedzą sfrustrowani lub pijani kierowcy, a po nieoświetlonych jezdniach snują się ubrani na szaro piesi. Od nas zależy czy wolimy przekraczać prędkość i narażać się na kłopoty związane z naprawami samochodu, sprawami w sądzie, dochodzeniem policyjnym wypłatą odszkodowań. Wypadki się zdarzają, może tak być, że kierowca zasłabnie za kierownicą, że utraci na chwilę świadomość, że wzburzony nie zapanuje nad emocjami i nie będzie zważał na otoczenie, w końcu, że będzie chciał popełnić samobójstwo. Im większy ruch tym przypadków więcej. Uważajcie na siebie i zachowujcie się odpowiedzialnie w pasie drogi. Może uda się ocalić kilka osób. Policja twierdzi, że zabija prędkość. Zwolnij, tak jest bezpieczniej.

tekst, zdjęcie Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.