Uwaga oszustka! ZUS we Wrocławiu ostrzega

Uwaga oszustka! ZUS we Wrocławiu ostrzega

Mieszkańców wrocławskich Krzyków odwiedza kobieta, która podaje się za pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i pod pretekstem zbierania informacji, prosi o podanie numeru emerytury i podpisanie dokumentów. ZUS ostrzega: uwaga oszustka.

Kobieta prosi o wypełnienie ankiety, dzięki której starsi ludzie rzekomo mogą otrzymać wyższy dodatek pielęgnacyjny z ZUS. Dotychczas odwiedzała mieszkańców ulicy Racławickiej we Wrocławiu. O sytuacji poinformował zaniepokojony klient, który przesłał do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informację z opisem zdarzenia i prośbą o ostrzeżenie innych mieszkańców Wrocławia. Uwaga oszustka!

O tym incydencie dowiedzieliśmy się od naszego mieszkańca, który twierdzi, że kobieta o ciemnej karnacji nie wylegitymowała się żadnym dokumentem potwierdzającym, że jest pracownikiem ZUS, ale naciskała na wypełnienie ankiety i podpisanie dokumentów. Mamy bardzo poważne podstawy, aby przypuszczać, że kobieta ta może działać na szkodę osób, które odwiedza – mówi Iwona Kowalska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Spis Treści

ZUS przestrzega

Apelujemy do naszych klientów, najczęściej ludzi starszych, o czujność i ostrzegamy przed przyjmowaniem w domu osób podających się za pracowników Zakładu, a tym bardziej podawaniem swoich danych oraz podpisywaniem jakichkolwiek dokumentów – przestrzega rzeczniczka. Dodaje, że zazwyczaj ZUS kontaktuje się w formie pisemnej (za pośrednictwem poczty) lub telefonicznie.

Przypominamy, że wizyta pracownika ZUS-u jest możliwa tylko w ściśle określonych przypadkach, takich jak: kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego lub kontrola płatnika składek (w przypadku, gdy siedziba firmy jest w tym samym miejscu, w którym mieszkamy). W pierwszym przypadku pracownicy pojawią się bez uprzedzenia, natomiast w drugim – inspektorzy muszą umawiać się na wizytę z odpowiednim wyprzedzeniem. Odwiedzin pracowników ZUS mogą więc spodziewać się jedynie osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarskim lub prowadzą działalność gospodarczą. Jeśli nie należymy do żadnej z tych grup, to nie wpuszczajmy do domu osób podających się za pracowników ZUS.

Pamiętajmy

Pracownik ZUS zawsze posiada legitymację, którą ma obowiązek przedstawić do wglądu podczas  kontroli. Pracownik Zakładu nigdy nie pobiera żadnych opłat i nie żąda dokumentów takich jak: legitymacja emeryta-rencisty czy decyzji o przyznanym świadczeniu. – Apeluję o dużą ostrożność i przypominam, aby danych o otrzymywanych świadczeniach z ZUS nie udostępniać osobom obcym. Nie wolno pokazywać również dokumentów, takich jak: legitymacja emeryta – rencisty czy decyzja o przyznanym świadczeniu gdyż dane z tych dokumentów mogą zostać wykorzystane do nieuczciwych celów – radzi Iwona Kowalska.

W przypadku wątpliwości, co do wiarygodności osób, które podają się za pracowników ZUS – można skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem telefonu: 22 560 16 00 lub bezpośrednio z policją.

Zapraszamy również do wysłuchania wypowiedzi Iwony Kowalskiej.

 

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.