Uzależnienie seniorów – to warto wiedzieć

Uzależnienie seniorów – to warto wiedzieć

Przejście na emeryturę kończy się pewien etap w życiu, wypełniony obowiązkami, interakcjami społecznymi i charakteryzujący się szybkim tempem życia. Osoby, które wycofały się z życia zawodowego, są bardziej zagrożone uzależnieniem od alkoholu czy leków.

Uzależnienie seniorów jest szczególnie niebezpieczne, gdyż grupa ta jest bardziej narażona na szkody z nim związane. Według badaczy z Johns Hopkins University School of Medicine fizjologiczne zmiany w pracy wątroby, które w naturalny sposób mogą się pojawić w starszym wieku, wpływają na metabolizm zarówno alkoholu, jak i innych substancji. W konsekwencji osoby starsze są szczególnie narażone na niekorzystne dla zdrowia skutki nadużywania ich.

Uzależnienie u osoby starszej wiąże się też z większym ryzykiem pogorszenia wzroku, szybszego rozwoju demencji, zagrożenia upadkami. W rezultacie nadużywający senior szybciej straci niezależność i będzie uzależniony od opieki innych. Eksperci ostrzegają, że identyczna dawka danej substancji przyjmowana przez osoby w różnym wieku będzie inaczej przyswajana przez organizm i choć może nie stwarzać problemów zdrowotnych u osób młodszych, to u seniorów – może być niebezpieczna.

Dlaczego seniorzy sięgają po alkohol i leki w nadmiarze?

– Mamy tu do czynienia z osobami, które od pełnej aktywności, z tego pędu i pośpiechu w pracy, wchodzą w wiek emerytalny i nagle doznają wrażenia, że wysiedli z pędzącego samochodu. Mogą mieć wrażenie, że w ich życiu nic się nie dzieje, powstaje „straszna” przestrzeń wolnego czasu, wcześniej w pełni zarządzanego obowiązkami codziennymi – mówi dr Andrzej Silczuk, kierownik Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Uzależnienie seniorów – pierwsze sygnały

Objawy, które mogą – choć nie muszą – wskazywać na uzależnienie u osób starszych:
✔ Zaburzenia snu, częste zmiany nastroju, utrzymująca się irytacja, niepokój, depresja;
✔ Mdłości, wymioty, drżenie ciała, problemy z koordynacją ruchów;
✔ Niewyjaśnione urazy, siniaki, częste upadki, problemy z utrzymaniem higieny, niedożywienie;
✔ Splątanie, problemy z orientacją, pogorszenie pamięci, senność w ciągu dnia, wydłużenie się czasu reakcji;
✔ Wycofanie się z życia towarzyskiego, domaganie się szybkiego uzupełnienia kieliszka z alkoholem, poukrywane blistry z lekami lub po lekach, „turystyka” po przychodniach w celu załatwienia recepty.

Uzależnienie seniorów

Uzależnienie seniorów to groźny problem

Rozwój uzależnienia od alkoholu a płeć

Uzależnienie zwykle inaczej rozwija się u kobiet, a inaczej u mężczyzn. – Płeć piękna może rozwinąć uzależnienie w znacznie krótszym czasie niż mężczyźni. Znam historie kobiet, które nadużywały trunków przez 2-3 lata i rozwijały pełne kliniczne szkody związane z uzależnieniem. Doznawały majaczenia alkoholowego, napadów drgawek – to stany bezpośredniego zagrożenia życia! – mówi dr Andrzej Silczuk.

Mężczyźni są bardziej odporni: niektórzy z nich przez 30-35 lat używają regularnie dużych ilości alkoholu i dopiero w okolicy emerytury picie wymyka się im spod kontroli. – Rozwijają pełne uzależnienie, choć ogólny czas picia intensywnego jest u nich dłuższy – dodaje dr Andrzej Silczuk.

Źródło: www.zdrowie.pap.pl, Anna Piotrowska, Justyna Wojteczek

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.