Vozilla już rok jeździ po Wrocławiu

Vozilla już rok jeździ po Wrocławiu

Dwieście elektrycznych samochodów Vozilli na co dzień i od święta jeździ po Wrocławiu. To samochody, które można wypożyczyć na minuty.

Polubili je młodzi użytkownicy. Starszych też całkiem sporo. – mówił na konferencji prasowej z okazji roku działalności Miłosz Franaszek. Najstarszym kierowcą był pan w wieku 81 lat. Brawo za odwagę i chęć poznawania nowych technologii. Poruszanie się samochodem elektrycznym nie różni się szczególnie od jeżdżenia samochodem spalinowym. Są jednak pewne różnice. Skrzynia biegów jest taka jak w pojazdach z automatyczna skrzynia biegów. Jazda do przodu, postój i cofanie, oraz przycisk P parkuj, cztery położenia. Przyspieszamy tak jak zwykle, wciskając pedał po prawej. Po lewej zamiast sprzęgła mamy hamulec ręczny a właściwie nożny. Do uruchomienia samochodu elektrycznego wypożyczanego na minuty niezbędny jest smartfon oraz wcześniejsze wpisanie się do systemu. Także turyści spoza miasta mogą wypożyczać samochody Vozilli. Wielu podróżnych dojeżdża na lotnisko, tam nie płacimy za wjazd i zostawiamy samochód na parkingu VIP. Vozillą jeździmy po bus pasach i wszędzie tam, gdzie nie mają wjazdy pojazdy spalinowe, czyli do ścisłego centrum.
Konkurencją dla Vozilli w centrum miasta mogą być rowery miejskie, skutery elektryczne i ostatni nabytek, hulajnogi elektryczne. Zasady korzystania z pojazdów, podobne.
Car-sharing to system użytkowania samochodów osobowych przez wielu użytkowników. Samochód na minuty, tylko wtedy kiedy potrzebujesz pojazdu to oszczędzanie wspólnej przestrzeni. Właściciele wypasionych samochodów osobowych podjeżdżają do centrum miasta i zostawiają swoją brykę na cały dzień na parkingu. Po pracy wracają do domu własnym ulubionym pojazdem i narzekają na korki. Trują spalinami powietrze. Nie lepiej podjechać wypożyczonym na minuty autem, a później nie martwić się o opłaty parkingowe?
We Wrocławiu w systemie Vozilli zarejestrowanych jest 50 tysięcy użytkowników. Dwieście samochodów przejechało 2 miliony 300 tysięcy kilometrów w ciągu roku.
Vozilla chwali się swoją działalnością charytatywną. Pomagała w rozwożeniu Szlachetnej Paczki, pomaga fundacjiweźpomóż.pl, zbierała koce dla zwierząt ze schronisk.
W sprawach związanych z uzyskiwaniem informacji jak obsługiwać samochody Vozilla najlepiej skontaktować się z pracownikami na Facebooku. Tam znajdziecie informacje o prowadzonych akcjach, a jak napiszecie, że grupa seniorów chciałaby zapoznać się z prowadzeniem samochodu, to pewno pomogą.
Szanowanie wspólnej przestrzeni to wyzwanie najbliższych lat. Samochody Vozilla idealnie wpisują się w ten trend.

tekst, zdjęcie: Jerzy Dudzik

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.