
Vozilla zmienia flotę pojazdów
Jedną z atrakcji Wrocławia są elektryczne samochody na minuty. Jazda elektrycznym samochodem na dodatek otwieranego smartfonem to wyznacznik nowoczesności. Młodzi już to opanowali.
Smart City
Wrocław szczyci się wprowadzaniem technologii Smart i Internetu Rzeczy do codziennego funkcjonowania miasta. Boty świetnie zastępują pracowników w wykonywaniu powtarzalnych czynności. Kamery natomiast poprawiają bezpieczeństwo w mieście. Właściwie miasto cały czas jest monitorowane. Dodatkowe ilości sprzętu zasilanego energia elektryczna w tym samochody elektryczne to może być problem techniczny i dystrybucyjny. Stacje ładowania pojawiają się już w garażach wielostanowiskowych w nowooddawanych do użytku budynkach mieszkalnych i biurowcach. Czy przyszłość transportu indywidualnego w mieście będzie oparta na samochodach elektrycznych? Zobaczymy za kilka lat.
Vozilla
Do tej pory po Wrocławiu, jeździło 200 elektrycznych Nissanów. Od dzisiaj flota została wzmocniona o 40 nowych Renault ZOE. Jednocześnie będą wycofywane te najbardziej zużyte Nissany. Vozilla zamierza zmienić zakres usług. Prowadzone są rozmowy mające umożliwić wzajemne udostępnianie platformy obsługi skuterów blinkee i Vozilli. Będzie wygodniej i elastycznie.
Renault ZOE
To miejski samochód elektryczny z automatyczna skrzynia biegów. Maksymalna prędkość do 135 kilometrów na godzinę, przyspieszenie od 0 do 50 km/godz. 4,5 sek. Średni zasięg w lecie to nawet 300 km w zimie mniej 200 kilometrów.
Ceny
Opcji wypożyczenia samochodu elektrycznego jest sporo. Osoby, które często posługują się samochodami Vozilli, mogą dołączyć do TEAM-u i wykupić za 10, 20 lub 30 złotych pakiet subskrypcji i jeździć wtedy zdecydowanie taniej. Przy subskrypcji za 30 złotych cena minuty to tylko 77 groszy. To trzeba policzyć. Wspólne użytkowanie samochodu ma oczywiście też wady, ale zalet jest bez porównania więcej. Najważniejsza z nich to mniejsze obciążenie miejsc parkingowych w centrum miasta. Samochód na minuty może być wykorzystywany przez wielu użytkowników w ciągu doby, a więc zajmuje zdecydowanie mniej miejsca na parkingach. Na dodatek samochody elektryczne mogą poruszać się po buspasach, a to znacznie przyspiesza jazdę w mieście. Także parkowanie w centrum jest łatwiejsze elektrykiem.
Elastyczność i ekologia
Niewątpliwie posługiwanie się samochodami elektrycznymi na minuty jest ekologiczne. Koszty każdy musi sobie sam kalkulować, co bardziej się opłaca. Posiadanie pojazdu to koszty obsługi, obowiązkowe przeglądy, ubezpieczenie, paliwo i bilety parkingowe. Wiele z tych składników kosztu utrzymania samochodu jest niezależne od ilości przejechanych kilometrów w ciągu roku.
Młodzi wolą pożyczać i wynajmować niż kupować. Możliwe, że samochód na minuty kosztuje mniej i z młodych trzeba brać przykład. W ciągu roku samochody Vozilli przejechały po Wrocławiu ponad 2 miliony kilometrów, a w systemie zarejestrowało się ponad 50 tysięcy kierowców. Będziecie próbowali, jak się jeździ elektrykiem? To w końcu jedna z atrakcji we Wrocławiu.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
- „Czyż nie dobija się koni” – nowy tytuł w repertuarze Wrocławskiego Teatru Pantomimy [Premiera] - 25 listopada, 2023
- Piernikowe Miasto w Kolejkowie [świąteczna atrakcja także dla najstarszych] - 23 listopada, 2023
- Pracownik socjalny. Dla wielu seniorów to pomoc w codziennym życiu - 21 listopada, 2023