„W domu jest fajnie” śpiewają seniorzy. Teledysk robi furorę w sieci!

„W domu jest fajnie” śpiewają seniorzy. Teledysk robi furorę w sieci!

Grupa 31 muzykujących amatorsko seniorów z Koszalina i okolic nagrała teledysk z piosenką pt. „W domu jest fajnie”. Seniorzy samodzielnie zarejestrowali swoje nagrania w prywatnych mieszkaniach, śpiewając lub grając na instrumentach muzycznych. Rejestracja i montaż teledysku stanowiły jeden z elementów projektu online „Seniorzy muzykują w sieci”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Muzycznej FRAZA w Koszalinie w ramach realizacji programu „Kultura w sieci”.
Z Czesławem Zdrojewskim, prezesem zarządu Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Muzycznej FRAZA, nominowanym przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na członka Regionalnej Rady ds. Seniorów w uznaniu wieloletniej działalności stowarzyszenia na rzecz osób starszych, rozmawiamy o teledysku.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Linda Matus: Teledysk stał się hitem w Internecie i to zaledwie po kilku dniach od publikacji. Czy spodziewał się Pan aż takiej popularności?
Czesław Zdrojewski: Byliśmy zaskoczeni i szczęśliwi. Naszym projektem zainteresowała się regionalna TVP3 Szczecin, która umieściła informację o teledysku na swoim profilu na Facebooku i zaciekawiła tym tematem redakcję popularnego programu „Teleexpres”. W rezultacie tych działań 4 listopada nasz teledysk został zaprezentowany w „Teleexpresie”.

Projekt przenosił do sieci warsztaty muzyczne dla seniorów, które nie mogły być kontynuowane w dotychczasowej formie. Zajęcia odbywały się w aż sześciu klasach: keyboard, gitara klasyczna i elektryczna, flet prosty, saksofon i śpiew. Czy seniorzy dopiero zaczynali swoją przygodę z instrumentami, czy była to raczej kontynuacja wcześniejszych prób muzycznych?
Większa część z seniorów uczestniczących w nagraniu teledysku to osoby, które od kilku lat biorą udział w prowadzonych przez nasze stowarzyszenie zajęciach nauki gry na instrumentach muzycznych. Kilka nowych osób pojawiło się jednak wśród wokalistów.

Jak wpadli Państwo na pomysł, aby bazą do pracy nad wirtualnym koncertem stała się piosenka „Teraz jest wojna”? Czy wiąże się z tym jakaś historia?
Piosenka „Teraz jest wojna” była popularna podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Pomimo tak tragicznych okoliczności tekst tej piosenki był zabawny i rozweselał słuchaczy. Pomyśleliśmy, że także w czasach pandemii COVID-19, podczas której, szczególnie wśród starszych osób, powszechny jest niepokój i strach o zdrowie i życie własne oraz najbliższych, warto dodać seniorom otuchy i odrobiny humoru, aby łatwiej było wspólnie przezwyciężyć niewidzialnego wroga.

Czy w związku z nagrywaniem dźwięku i obrazu wydarzyły się jakieś zabawne historie, którymi chcą się Państwo podzielić z czytelnikami?
Samodzielne nagranie w domu własnej partii instrumentalnej lub wokalnej do podkładu muzycznego, słyszanego w słuchawkach, był dużym wyzwaniem dla wszystkich uczestników projektu. Generalnie wiązało się to z mniejszym lub większym stresem. Zdarzyło się na przykład, że pani, która zakończyła nagrywać swoją partię na instrumencie, zapomniała, że nadal ma założone słuchawki i po wykonaniu kilku kroków niechcący strąciła ze stołu tablet, do którego te słuchawki były podłączone. Uszkodzone zostało w tablecie gniazdo słuchawek, ale na szczęście udało się je naprawić.

Pandemia, związane z nią obostrzenia, ryzyko zakażenia, wcześniejsze problemy ze zdrowiem, to ogromny stres dla osób starszych. Reakcje są różne, często skrajne, jedni zamykają się w sobie, u innych wyzwala to agresję. Czy muzykowanie pomaga przetrwać ten trudny czas? Jeśli tak to, jak zacząć w domu?
Czynne muzykowanie jest wspaniałym remedium na trudne czasy. Pozwala dać upust emocjom, które w sobie gromadzimy i jednocześnie pobudza do pracy mózg, co pozwala skutecznie zapobiegać wielu chorobom typowym dla wieku. Świadczą o tym najlepiej publiczne wypowiedzi seniorów, uczestniczących w prowadzonych przez nasze stowarzyszenie od 11 lat zajęciach muzycznych dla starszych osób „Z muzyką za pan brat”. Przytoczmy je. Pan Lucjan Sowiński powiedział: „Ktoś mnie namówił, bo trochę kiedyś grałem. I przyszedłem do Frazy. Gram teraz na gitarze klasycznej i akustycznej. Teraz ja namawiam innych”. Ryszard Wójcicki: „Uczę się od czterech lat i jakoś szybko mi poszło. Nauczyłem się też nut, ale częściej gram ze słuchu. Polecam takie zajęcia wszystkim emerytom, mnie się bardzo podobają”. Irena Wyka: „To sama radość. W wieku 70 lat poznałam nutki i okazało się, że potrafię z nich grać. Gdy mam chandrę, biorę instrument i sobie gram. Namówiłam nawet kolegę. To dla mnie okazja, by zebrać siły, ubrać się, uczesać i biec na zajęcia lub występy”. Tadeusz Sokalski: „Trafiłem tutaj, ponieważ koniecznie chciałem się nauczyć nut. Zacząłem od fletu. Gitara mi w duszy gra – w domu żona mówi, że lubi budzić się, kiedy gram na gitarze”. Elżbieta Gocalińska: „Od trzech lat uczę się gry na keyboardzie. Chociaż pochodzę z muzykalnej rodziny, nie umiałam grać. Teraz swobodnie gram z nut, które umiem czytać. Poznałam dzięki zajęciom mnóstwo osób i teraz często spotykamy się w domu lub na działce, by wspólnie muzykować”. Tadeusz Lew: „Bardzo dobrze, że takie warsztaty zorganizowano dla nas, ludzi starszych. Zamiast siedzieć w domu, możemy w miłym towarzystwie przy muzyce spędzić czas, którego i tak mamy bardzo dużo”.

Teledysk możemy zobaczyć w internecie: https://youtu.be/bTQcYIMuzng. A jakie są plany na najbliższy czas?
Zwieńczeniem projektu będzie wirtualny koncert wszystkich uczestników, który zostanie zmontowany jako film wykorzystujący technologię multi screen video i opublikowany w serwisie You Tube.

Teledysk seniorów do piosenki pt. „W domu jest fajnie”  obejrzysz pod linkiem TUTAJ. Polecamy!


Czy wiesz, że?
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego badali bliźniaki, sprawdzając, jakie czynniki mogą zapobiegać demencji. Okazuje się, że gra na instrumencie muzycznym działa ochronnie na mózg, zmniejszając nawet o jedną trzecią ryzyko demencji. Uczeni prowadzili badania z udziałem 157 par bliźniaków jednojajowych (przychodzą na świat z identyczną informacją genetyczną), wśród których jedno z rodzeństwa chorowało na demencję, a drugie było zdrowe.


Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Tekst piosenki „W DOMU JEST FAJNIE”

1. ZWROTKA
Skryta zaraza świat nawiedziła,
Strach jest wyjść na ulicę.
Niewidzialny wróg czai się,
Z dala trzymaj się tego drania!
Pusto w teatrach, szkołach i kinach,
Do lasu wejść nie można.
Szlabany na granicach są,
Nie uciekniesz stąd, bo i dokąd?

REFREN:
Aj, Aj, Aj, Aj, w domu jest fajnie!
Gdy wirus harcuje, nam nic nie brakuje,
Wystarczy, że gra muzyka!

Aj, Aj, Aj, Aj, w domu jest fajnie!
Do kuchni wycieczki – nie trzeba maseczki,
Bo bez niej się dobrze śpiewa!

2. ZWROTKA
Internet hula, że aż zamula,
Tam teraz życie tętni,
Komputery, smartfony dziś
Z izolacji Cię uratują!

Wirus tchórzliwy,
Opada z siły,
Gdy wszyscy dziś śpiewamy.
Nutami przegonimy go,
Niechaj wraca znów do Wuhanu!
REFREN…

Źli ludzie nie śpiewają

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds