W dzień Patrona

W dzień Patrona

Wszem wobec wiadomo, że jak jest święto, to trzeba świętować. Z pewną nieśmiałością uczestniczymy w ulicznych koncertach organizowanych w różnych miejscach w mieście. A grają przecież całkiem porządne kapele.

Patroni Wrocławia
Patronami miasta są Jan i Czesław. Katedra jest pod wezwaniem świętego Jana i tam została odprawiona uroczysta msza za pomyślność miasta. Wcześniej na Rynku była parada radnych i co ważniejszych urzędników prowadzona przez konnych strażników z udziałem orkiestry. W samo południe zostało obwieszczone miastu wystrzałem z wiwatówek, że rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miasta. Na sesji zostały nadane honorowe tytuły i rozdane nagrody.

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia – „Civitate Wratislaviensi Donatus”:
1) Stanisławowi Kulczyńskiemu – profesorowi botaniki i rektorowi Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, organizatorowi wrocławskiego środowiska akademickiego, pierwszemu rektorowi Uniwersytetu Wrocławskiego za szczególny wkład w odbudowę i rozwój wrocławskiej nauki;
2) Jerzemu Woźniakowi – żołnierzowi Armii Krajowej i działaczowi opozycji antykomunistycznej, wieloletniemu Prezesowi Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, za zaangażowanie w walkę o wolność.

Nagrody Wrocławia
1) Bogusławowi Klimsie – muzykowi, dziennikarzowi, kompozytorowi za reportaże i monografie dokumentujące życie muzyczne i kulturalne Wrocławia;
2) Ewie Kobel – autorce unikatowych publikacji poświęconych historii Wrocławia za działalność propagującą wiedzę historyczną;
3) Bogdanowi Łazarkiewiczowi – lekarzowi chirurgowi, profesorowi i rektorowi wrocławskiej Akademii Medycznej za całokształt pracy naukowej i pedagogicznej;
4) Tomaszowi Skrzypkowi – zawodnikowi i trenerowi polskiej kadry w sportach walki za osiągnięcia sportowe oraz propagowanie sportu wśród młodzieży;
5) Marii Woś – dziennikarce związanej z rozgłośnią wrocławską polskiego radia od 1958 roku za całokształt twórczości radiowej;
6) Klubowi Honorowych Dawców Krwi PCK POLAR WHIRLPOOL – za 45-letnią działalność na rzecz krwiodawstwa we Wrocławiu.

Nagrody Prezydenta Wrocławia
1) Andrzejowi Lange – za dorobek naukowy oraz pracę na rzecz ratowania zdrowia i życia ludzi.
2) Marcinowi Przychodnemu i Adamowi Roczek — za sukces organizacyjny największej imprezy sportowej w Polsce w 2017 roku — The World Games Wrocław 2017.
3) Józefowi Lisowskiemu – za kunszt trenerski i osiągnięcia sportowe zawodników.
4) Etno Cafe – za budowanie pozycji Wrocławia w sferze biznesu i promowanie lokalnej przedsiębiorczości.
5) Fundacji OK, Art – za integrowanie wrocławian poprzez sztukę.

Odznaki Honorowe Wrocławia
1) Andrzejowi Wiszniewskiemu – za postawę społeczną oraz działalność na rzecz Wrocławia.
2) Beacie Maciejewskiej – za działalność na rzecz odzyskiwania wrocławskich zabytków oraz popularyzowanie historii Wrocławia.
3) Bartłomiejowi Skrzyńskiemu – za łamanie barier i działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Jeszcze przed sesją w Ratuszu odbyła się intronizacja króla kurkowego. Tak, we Wrocławiu jest kultywowany zwyczaj Bractwa Kurkowego. Był trzykrotny wiwat na pomyślność dla nowego króla.

Jest święto, jest muzyka
W kilku miejscach grały kapele. Wprawdzie dzień wcześniej miejscówek z muzyką było więcej z okazji Nocy Świętojańskiej, ale i w niedziele można było się kołysać i rytmicznie gibać w jazzowych rytmach. Na Rynku obchodzili swoje pięćdziesięciolecie Sami Swoi. Pamiętacie tę wrocławską orkiestrę jazzową? Zaprosili do świętowania całkiem niezłe zespoły. Jazz Band Ball Orchestra ze Stanleyem Breckenridge rozbawiła publikę. Na promenadzie w tym czasie koncertował Hurt. Całkiem dziarsko sobie poczynali.

Wrocławianie świętują już od miesiąca. Przez miesiąc kupcy wystawiali swoje towary na jarmarku w zgodzie ze średniowiecznym prawem. Było mnóstwo atrakcji w tym czasie. Był weekend z jedzeniem „Europa na widelcu”, był weekend z biegiem „6 Nocny Półmaraton”, a na zakończenie weekend z muzyką i kultywowaniem plecenia wianków. Teraz po tym miesięcznym świętowaniu pora na zasłużone wakacje.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.