W końcówce banana kryją się pasożyty?

W końcówce banana kryją się pasożyty?

Wielu z nas wielokrotnie słyszało, że w końcówkach banana gnieżdżą się niebezpieczne pierwotniaki, które powodują chorobę pasożytniczą jelita cienkiego zwaną lambliozą. Inne teorie głoszą, że w końcówce banana znajdują się jaja małp czy pająków. 

Owiana tajemnicą końcówka banana nie kryje w sobie żadnych niebezpieczeństw dla zdrowia. To po prostu najbardziej wiekowa część owocu, nieco mniej smaczna, więc nie każdemu może pasować. Obcięcie końcówki banana można zalecać także ze względu na to, że owoc łatwiej się wówczas obiera. O tym jakie właściwości odżywcze posiada banan i jak często powinniśmy go spożywać powiedziała newsrm.tv Hanna Stolińska, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia.

– Końcówka banana może nie jest wizualnie zachęcająca do zjedzenia natomiast nic się nie stanie, kiedy ją zjemy. W końcówce banana nic się nie znajduje. Jest ona po prostu troszkę bardziej gorzka i dlatego nie jest chętnie spożywana. – mówi Hanna Stolińska, dietetyk  z Instytutu Żywności i Żywienia.

Banany zawierają bardzo dużo potasu. Polecane są dla osób z chorobami nerek, układu krążenia. Zawierają również skrobie. Taki owoc może być sycącą przekąską na drugie śniadanie.

– Lepiej spożywać mniej dojrzałe banany. Dojrzałe owoce podnoszą stężenie glukozy, która nie jest wskazana dla osób chorujących na cukrzycę. Zawierają również dużo witaminy C, magnez oraz wapń. – dodaje Hanna Stolińska.

Źródło: Portal Newsrm.TV

fot. Pixabay

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.