W szczytnym celu

Już po raz trzeci będzie można pobiec dla ludzi cierpiących we wrocławskich hospicjach. To zaszczyt.

Biegamy
Sezon biegowy we Wrocławiu rozpocznie się w sobotą 3 marca. Ten bieg na otwarcie ma szczególne znaczenia dla ludzi cierpiących w ostatnim okresie życia. Wszystkie pieniądze zebrane w czasie biegu, a tym także wpisowe zostaną przeznaczone na potrzeby ludzi w stanie agonalnym, kiedy choroba wyniszcza organizm. W dotychczasowych dwóch biegach dla hospicjów udało się zebrać 70 tysięcy złotych, co pozwoliło na zakup koncentratorów tlenu, pomp infuzyjnych, opatrunków, leków.
Pomoc
Na konferencji prasowej przedstawiciele Fundacji Hospicyjnej opowiadali i prosili o rozpowszechnianie informacji o potrzebach ludzi w ostatnim przepełnionym bólem okresie życia. Pomoc w zmniejszeniu bólu przy chorobie nowotworowej, pomoc przez zwiększenie ilości tlenu we wdychanym powietrzu, pielęgnacja w celu uniknięcia odleżyn, pozwala chorym trochę mniej cierpieć. Jeśli zdarzyło ci się w rodzinie, wśród najbliższych, że miałeś ciężko chorego po udarze, z chorobą nowotworową, z silną niewydolnością oddechowo- krążeniowa, to wiesz, jakie to traumatyczne przeżycia dla najbliższego otoczenia. Jaka bezradność ogarnia najbliższych i jakie pojawiają się myśli.
Wrocław
We Wrocławiu opieką paliatywną objętych jest około tysiąca osób. W większości przypadków opieka odbywa się w domu chorego. Przychodzą do domu chorego pełni entuzjazmu lekarze i pielęgniarki i niosą pomoc, zmniejszają cierpienia chorych i najbliższych. Uczą jak postępować w przypadku odleżyn, jak zmieniać pampersy, jak zadbać o siebie i chorego w ostatnich dniach, tygodniach, czasami miesiącach. a bywa jak w przypadku udarów i latach. Spora część rodzin najchętniej pozbyłby się problemu, zostawiając chorego w szpitalu lub domu opieki. Szpitale w obecnym systemie opieki zdrowotnej nie realizują opieki paliatywnej. Domy opieki nie mają warunków.
Polska
W Polsce najczęściej jest 60 lub więcej łóżek dla takiej ilości pacjentów wymagających opieki jak we Wrocławiu. W bogatszych krajach ilość łóżek dochodzi do 100. We Wrocławiu mamy niecałe 40. Zdarza się, że oczekujący nie dotrwali i nie doczekali się pomocy w Hospicjum Stacjonarnym prowadzonym przez konwent bonifratrów. Smutne.
Opieka paliatywna
Opieką paliatywną we Wrocławiu opartą na zasadach wolontariatu zajmują się dwie organizacje, wspomniany już konwent bonifratrów i Hospicjum Domowe przy Dolnośląskim Centrum Onkologii. Wspomaga je Fundacja Hospicyjna, która pozyskuje środki na sprzęt, wyposażenie, leki. Więcej o działalności znajdziecie na stronie http://www.fundacjahospicyjna.pl/pl/
Czas jałmużny
Zbliża się czas wielkiego postu. Czas, kiedy nachodzą nas refleksje i potrzeba czynienia dobra. Pomaganie bliźnim, wspomaganie cierpiących, ulżenie w niedoli, ileż pięknych zwrotów ułożyli nasi protoplaści, by zasłużyć sobie na szacunek. Dołącz do nich i wspomagaj czynem, jako wolontariusz lub datkiem, jako darczyńca. Czynienie dobra sprawia radość. Możesz także wspomóc Fundację Hospicyjną, odpisując 1% od podatku.
Bieg
3 Bieg dla Hospicjum odbędzie się 3 marca w okolicach Stadionu Olimpijskiego i jest organizowany wspólnie przez Fundację Hospicyjną i Młodzieżowe Centrum Sportu. Tym biegiem zaczynamy sezon biegowy na Dolnym Śląsku. Trasa zaledwie 4 kilometry po wale nad Odrą. Przygotowano 999 numerów startowych, medale, nagrody, dyplomy. Na bieg można się zapisać na stronie http://www.zapisy.maratonczykpomiarczasu.pl/pl/bieg-dla-hospicjow
Jak w przypadku każdego profesjonalnie organizowanego biegu, będzie pomiar czasu, pudło, i wyniki. Organizatorzy zapraszają kibiców i miłośników biegów. Będzie to także okazja, by spotkać się i zapoznać z ofertą biegową na terenie Dolnego Śląska.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.