W szczytnym celu

Już po raz trzeci będzie można pobiec dla ludzi cierpiących we wrocławskich hospicjach. To zaszczyt.

Biegamy
Sezon biegowy we Wrocławiu rozpocznie się w sobotą 3 marca. Ten bieg na otwarcie ma szczególne znaczenia dla ludzi cierpiących w ostatnim okresie życia. Wszystkie pieniądze zebrane w czasie biegu, a tym także wpisowe zostaną przeznaczone na potrzeby ludzi w stanie agonalnym, kiedy choroba wyniszcza organizm. W dotychczasowych dwóch biegach dla hospicjów udało się zebrać 70 tysięcy złotych, co pozwoliło na zakup koncentratorów tlenu, pomp infuzyjnych, opatrunków, leków.
Pomoc
Na konferencji prasowej przedstawiciele Fundacji Hospicyjnej opowiadali i prosili o rozpowszechnianie informacji o potrzebach ludzi w ostatnim przepełnionym bólem okresie życia. Pomoc w zmniejszeniu bólu przy chorobie nowotworowej, pomoc przez zwiększenie ilości tlenu we wdychanym powietrzu, pielęgnacja w celu uniknięcia odleżyn, pozwala chorym trochę mniej cierpieć. Jeśli zdarzyło ci się w rodzinie, wśród najbliższych, że miałeś ciężko chorego po udarze, z chorobą nowotworową, z silną niewydolnością oddechowo- krążeniowa, to wiesz, jakie to traumatyczne przeżycia dla najbliższego otoczenia. Jaka bezradność ogarnia najbliższych i jakie pojawiają się myśli.
Wrocław
We Wrocławiu opieką paliatywną objętych jest około tysiąca osób. W większości przypadków opieka odbywa się w domu chorego. Przychodzą do domu chorego pełni entuzjazmu lekarze i pielęgniarki i niosą pomoc, zmniejszają cierpienia chorych i najbliższych. Uczą jak postępować w przypadku odleżyn, jak zmieniać pampersy, jak zadbać o siebie i chorego w ostatnich dniach, tygodniach, czasami miesiącach. a bywa jak w przypadku udarów i latach. Spora część rodzin najchętniej pozbyłby się problemu, zostawiając chorego w szpitalu lub domu opieki. Szpitale w obecnym systemie opieki zdrowotnej nie realizują opieki paliatywnej. Domy opieki nie mają warunków.
Polska
W Polsce najczęściej jest 60 lub więcej łóżek dla takiej ilości pacjentów wymagających opieki jak we Wrocławiu. W bogatszych krajach ilość łóżek dochodzi do 100. We Wrocławiu mamy niecałe 40. Zdarza się, że oczekujący nie dotrwali i nie doczekali się pomocy w Hospicjum Stacjonarnym prowadzonym przez konwent bonifratrów. Smutne.
Opieka paliatywna
Opieką paliatywną we Wrocławiu opartą na zasadach wolontariatu zajmują się dwie organizacje, wspomniany już konwent bonifratrów i Hospicjum Domowe przy Dolnośląskim Centrum Onkologii. Wspomaga je Fundacja Hospicyjna, która pozyskuje środki na sprzęt, wyposażenie, leki. Więcej o działalności znajdziecie na stronie http://www.fundacjahospicyjna.pl/pl/
Czas jałmużny
Zbliża się czas wielkiego postu. Czas, kiedy nachodzą nas refleksje i potrzeba czynienia dobra. Pomaganie bliźnim, wspomaganie cierpiących, ulżenie w niedoli, ileż pięknych zwrotów ułożyli nasi protoplaści, by zasłużyć sobie na szacunek. Dołącz do nich i wspomagaj czynem, jako wolontariusz lub datkiem, jako darczyńca. Czynienie dobra sprawia radość. Możesz także wspomóc Fundację Hospicyjną, odpisując 1% od podatku.
Bieg
3 Bieg dla Hospicjum odbędzie się 3 marca w okolicach Stadionu Olimpijskiego i jest organizowany wspólnie przez Fundację Hospicyjną i Młodzieżowe Centrum Sportu. Tym biegiem zaczynamy sezon biegowy na Dolnym Śląsku. Trasa zaledwie 4 kilometry po wale nad Odrą. Przygotowano 999 numerów startowych, medale, nagrody, dyplomy. Na bieg można się zapisać na stronie http://www.zapisy.maratonczykpomiarczasu.pl/pl/bieg-dla-hospicjow
Jak w przypadku każdego profesjonalnie organizowanego biegu, będzie pomiar czasu, pudło, i wyniki. Organizatorzy zapraszają kibiców i miłośników biegów. Będzie to także okazja, by spotkać się i zapoznać z ofertą biegową na terenie Dolnego Śląska.

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.