
Warsztaty dla seniorów z renowacji kostiumów i rekwizytów filmowych w CeTA
CeTA zaprasza seniorów darmowe na warsztaty z renowacji kostiumów i rekwizytów filmowych.
W marcu 2015 roku rozpocznie się II tura renowacji najpiękniejszych kostiumów pochodzących z najbardziej znanych filmów wyprodukowanych w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, której sukcesorem jest Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA. Serdecznie zapraszamy seniorów do udziału w tym wyjątkowym projekcie. Zwieńczeniem prac renowacyjnych będzie wystawa, prezentująca część z 16 000 kostiumów zgromadzonych w magazynach CeTA. Zrekonstruowane kostiumy i rekwizyty staną się ponadto ważnym elementem prowadzonych przez instytucję działań edukacyjnych.
Kostiumy, nierozerwalnie związane z filmami, w których zostały użyte, odgrywają dużą rolę w budowaniu postaci przez aktora. Dzięki ich rekonstrukcji możliwe będzie utrwalanie niezwykle bogatej historii polskiego filmu oraz przybliżanie jej zarówno kolejnym pokoleniom filmowców, jak i dzieciom i młodzieży. Dla uczestników warsztatów jest to więc niepowtarzalna okazja zarówno do bliskiego spotkania z kinem, jak i wniesienia swojego wkładu w pielęgnowanie jego pięknej historii.
Prace renowacyjne, mające przywrócić dawną świetność wytypowanym kostiumom (m.in. z filmu „Sami swoi”, czy seriali „Stawka większa niż życie”, „Czterej pancerni i pies” i „Znak orła”), polegają na konserwacji, naprawach, uzupełnieniach, czyszczeniu oraz podbarwieniu wszystkich części garderoby wchodzącej w skład każdego kompletu. U uczestników warsztatów mile widziane będą więc umiejętności szycia na maszynie, szycia ręcznego, robienia na drutach. Przy renowacji rekwizytów filmowych pożądane będą umiejętności „złotej rączki”, malowania, szlifowania, czyszczenia metalu z rdzy itp. Od uczestników warsztatów oczekujemy chęci poświęcenia swojego wolnego czasu oraz aktywnej współpracy przy tym ważnym dla kultury filmowej projekcie. Mile widziane będzie również zainteresowanie polską kinematografią.
Warsztaty z renowacji kostiumów i rekwizytów filmowych dla seniorów będą odbywać się w trakcie prac renowacyjnych zespołu rekonstrukcyjnego i obejmą kilka spotkań, trwających po ok. 2 godziny. Szczegółowy grafik spotkań, zależny od postępu prac, ustalany będzie na bieżąco z prowadzącą.
Przewodniczącą zespołu rekonstrukcyjnego, składającego się ze scenografek i kostiumografek związanych z wrocławską Wytwórnią Filmów Fabularnych, jest Maria Duffek – kostiumografka, scenografka, dekoratorka wnętrz. Pracowała m.in. przy filmach „Jutro będzie niebo”, „Hiena”, „Świadectwo”, „Zwerbowana miłość”, a także serialu „Fala zbrodni”. Maria Duffek zapozna uczestników z technikami renowacji oraz tajnikami warsztatu kostiumografa. Ekspertem w dziedzinie scenografii i projektu renowacji rekwizytów filmowych jest Rafał Waltenberger –scenograf, przewodniczący Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Pracował m.in. przy filmach „Amator”, „Przypadek”, „Komediantka”, „Komedia małżeńska” i „Wirus”.
Chętnych do wzięcia udziału w projekcie prosimy o przesłanie maila z krótkim uzasadnieniem chęci wzięcia udziału w warsztatach na adres: pr@filmstudioceta.pl lub kontakt telefoniczny pod numerem:
71 348 10 61, -62 ,- 63 w terminie do 28 lutego.
- „Gazeta Senior” czerwiec 2023 [6/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 31 maja, 2023
- Dodatki do emerytury 2023. NOWY DODATEK od lipca br. Sołtysowe, 13. i 14. emerytura, waloryzacja, zwrot podatku, 500plus dla seniora, 200plus [ZESTAWIENIE] - 30 maja, 2023
- VII Kongres Gospodarki Senioralnej [Bezpłatny udział ZAPROSZENIE] - 25 maja, 2023