Warsztaty edukacyjne z Gazetą Senior

Warsztaty edukacyjne z Gazetą Senior

W lutym tego roku Gazeta Senior rozpoczęła cykl warsztatów edukacyjnych dotyczących finansów. Warsztaty prowadzi Łukasz Marszałek, ekspert Gazety Senior. Zajęcia odbywają się w klubach seniora i uniwersytetach trzeciego wieku, które zgłosiły chęć udziału.

– Nasza redakcja już od kilku lat roku prowadzi projekty, których celem jest poprawa wiedzy seniorów na temat finansów. Tym razem nacisk położyliśmy na kwestie dotyczące domowego budżetu seniora i aktualnej oferty rynkowej. Chcemy, aby nasi czytelnicy rozumieli, co kryje się za ubezpieczeniem, kredytem. Żeby nie bali się nowych rozwiązań i korzystali z nich, ale rozsądnie. W tym roku postawiliśmy na bezpośrednie spotkania z seniorami. Widzimy, że jest to potrzebne, zgłosiło się mnóstwo organizacji senioralnych – mówi Łukasz Marszałek, prowadzący warsztaty.

Wcześniej redakcja realizowała m.in. kilka projektów z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej, publikując cykle artykułów edukacyjnych na łamach Gazety Senior. – Ważne było dla nas, aby o tych trudnych kwestiach finansowych opowiadać w sposób prosty. Myślę, że to dzięki temu zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem – dodaje redaktor naczelna Linda Matus.

Praktyczne porady dla seniora

Program warsztatów koncentruje się na praktycznych poradach dotyczących mądrego korzystania m.in. z kredytów i ubezpieczeń. Na zajęciach poruszane są tematy bliskie każdemu seniorowi. Prezentujemy np. Poradnik mieszkaniowy. Doradzamy, jak sobie pomóc, mając zbyt duże i drogie mieszkania. Dokonujemy przeglądu możliwych rozwiązań, jakimi są: zasiłki, zamiana, sprzedaż z kupnem, podnajem dla studentów. Podpowiadamy, ile można zaoszczędzić, jak i gdzie sięgnąć po pomoc.
Kolejną podejmowaną na warsztatach problematyką są ubezpieczenia na życie w kontekście wieku seniora. Czy senior może ubezpieczyć się na życie i ile to kosztuje? Podajemy przykłady ofert dostępnych obecnie na rynku. Doradzamy, na co senior powinien zwrócić szczególną uwagę.
Na zajęciach poruszana jest również tematyka związana z ochroną naszego majątku. Jak mądrze ubezpieczyć mieszkanie z wyposażeniem i rzeczami osobistymi, także od kradzieży? Dokonujemy analizy na przykładach konkretnych mieszkań z wyliczeniem wysokości składki.

Kolejny wymóg czasów związany jest z odpowiedzialnością cywilną w przypadku seniorów. Doradzamy, jak chronić się przed odpowiedzialnością za przypadkowe szkody wyrządzone innym – nie tylko przez nas samych, ale też nasze wnuki, a nawet zwierzęta domowe.
Warsztaty obejmują także edukację w temacie bliskim każdemu z nas. Bezpłatna pomoc specjalisty w domu seniora – wyjaśniamy, w jaki sposób działa usługa specjalisty na telefon bez dodatkowych kosztów za wizytę. Podpowiadamy, jak zamówić hydraulika, elektryka, ślusarza, wizytę lekarza, pielęgniarki, dowóz sprzętu rehabilitacyjnego czy leków na wypadek nagłego zachorowania.
W programie zajęć przewidziana jest również edukacja pt. „Kredyt a wiek kredytobiorcy”. Tłumaczymy, czym są górne ograniczenia wiekowe w kredytach różnego typu, od kredytów gotówkowych po kredyty hipoteczne.
Podpowiadamy także, jak bezpiecznie wziąć kredyt gotówkowy. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę w naszej indywidualnej sytuacji. W edukacji wykorzystujemy aktualne przykłady z rynku.

Warsztaty w Rudnej

We wtorek 23 lutego poprowadziliśmy warsztaty na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Rudnej na Dolnym Śląsku. Prowadzący Łukasz Marszałek opowiedział m.in. o tym, jak zmyślnie ubezpieczać mieszkanie i wszystko to, co w nim zgromadziliśmy. Doradzał, na co zwracać uwagę w polisach ubezpieczeniowych. Wyjaśniał, jak usuwać szkody w przypadku zalania mieszkania przez sąsiada.
Sporym zainteresowaniem cieszyła się kwestia pomocy specjalistów np. ślusarza, hydraulika, elektryka i innych fachowców w sytuacji awarii w domu. Słuchacze dowiedzieli się, jak działa taka oferta, również w przypadku pomocy medycznej – lekarza i pielęgniarki w sytuacji nagłych zachorowań i nieszczęśliwych wypadków.

Warsztaty edukacyjne z Gazetą Senior

fot. warsztaty w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Rudnej

W dzisiejszych czasach ubezpieczenia to nie tylko ochrona „murów budynku”, ale też szereg usług, z których możemy skorzystać w życiu prywatnym. Warto wiedzieć jakie mamy możliwości i jak rozsądnie z nich korzystać.
Rudna okazała się miejscem bardzo gościnnym. O profesjonalną organizację spotkania zadbała Pani Anna Badecka – koordynator UTW w gminie Rudna, a słuchacze uniwersytetu odwdzięczyli się aktywnym udziałem w zajęciach i bardzo miłą atmosferą spotkania.

Warsztaty edukacyjne z Gazetą Senior

fot. warsztaty w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Rudnej

Zapraszamy do kontaktu

Zainteresowane warsztatami kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku i inne organizacje senioralne prosimy o zgłaszanie się bezpośrednio do prowadzącego:
Łukasz Marszałek
tel. 608 – 352 – 098
lukasz.marszalek@mediasenior.pl
Warsztaty przeprowadzane są bezpłatnie.

7 tematów warsztatów do wyboru:

1. Poradnik mieszkaniowy. Zbyt duże i drogie mieszkania seniora – jak sobie pomóc. Przegląd możliwych rozwiązań: zasiłki, zamiana, sprzedaż z kupnem, podnajem dla studentów. Ile można zaoszczędzić, jak i gdzie sięgnąć po pomoc.

2. Ubezpieczenia na życie a wiek seniora.
Czy senior może ubezpieczyć się na życie i ile to kosztuje. Przykłady ofert dostępnych dziś na rynku. Omówienie na co senior powinnien zwrócić szczególną uwagę.

3. Ochrona naszego majątku. Ubezpieczamy mieszkanie i nie tylko.
Jak mądrze ubezpieczyć mieszkanie z wyposażeniem i rzeczami osobistymi, także od kradzieży. Analiza na przykładach konkrenych mieszkań z wyliczeniem wysokości składki.

4. Wymóg czasów. Odpowiedzialność cywilna w przypadku seniorów.
Jak chronić się przed odpowiedzialnością za przypadkowe szkody wyrządzone innym – nie tylko przez nas samych, ale też nasze wnuki a nawet zwierzęta domowe.

5. Bezpłatna pomoc specjalisty w domu seniora. Jak to działa?
Hydraulik, elektryk, ślusarz, wizyta lekarza, pielęgniarki dowóz sprzętu rehabilitacyjnego czy leków na wypadek nagłego zachorowania – specjalista na telefon bez dodatkowych kosztów za wizytę.

6. Kredyt a wiek kredytobiorcy.
Górne ograniczenia wiekowe w kredytach różnego typu, od kredytów gotówkowych po kredyty hipoteczne.

7. Kredyt gotówkowy – jak porównać oferty w kilku prostych krokach.
Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę w naszej indywidualnej sytuacji. Omówienie na aktualnych przykładach z rynku. Bezpieczne korzystanie z kredytów.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.