Wczesna menopauza a ryzyko raka pęcherza

Wczesna menopauza a ryzyko raka pęcherza

Według badań przedstawionych na kongresie Europejskiego Towarzystwa Urologicznego w Barcelonie wczesna menopauza (przed 45. urodzinami) zwiększa ryzyko zachorowania na raka pęcherza.

W przypadku kobiet doświadczających menopauzy przed 45. urodzinami, ryzyko zachorowania na raka pęcherza jest większe niż u tych, które przestają miesiączkować później – dowodzą wyniki badań zaprezentowane na kongresie Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.

Zespół pod kierunkiem dr Mohammada Abufaraja z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu przeanalizował dane ponad 220 tys. amerykańskich pielęgniarek i odkrył, że kobiety, które przeszły menopauzę przed 45. urodzinami, były obarczone 45% większym ryzykiem zachorowania na raka pęcherza niż te, które doświadczyły tego pięć lat później. Warto zaznaczyć, że 1 na 20 kobiet przechodzi menopauzę wcześnie, a w krajach rozwiniętych średnia wieku dla tego naturalnego zjawiska wynosi 51 lat.

Rak pęcherza jest szóstym co do częstości diagnozowanym nowotworem w Europie. Generalnie u mężczyzn jest on trzy razy bardziej powszechny niż u kobiet, lecz śmiertelność wśród tych ostatnich jest o 40% większa. Co roku rak pęcherza jest diagnozowany u 27 tysięcy Europejek i 19 tysięcy Amerykanek.

Palenie, menopauza i rak pęcherza

Ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu jest jeszcze większe u kobiet, które nie tylko wcześnie przeszły menopauzę, ale także paliły. Według badań zespołu dr Mohammada Abufaraja w tej grupie ryzyko zachorowania rosło z 45% do 53%.

– Palenie stanowi najważniejszy czynnik ryzyka, jeśli chodzi o raka pęcherza. (…) Palenie jest również związane z wcześniejszą menopauzą, dlatego jeszcze bardziej zwiększa ryzyko tego nowotworu – mówi dr Mohammad Abufaraj.

Wcześniejsze badania tego samego zespołu ujawniły, że palenie bardzo źle wpływa na rokowania związane z leczeniem raka pęcherza. Dopiero 10 lat po rzuceniu tego nałogu terapia może przynieść te same skutki, co u osób, które nigdy wcześniej nie paliły.

Źródło: www.zdrowie.pap.pl

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.