Wczesne wykrywanie raka skóry

Wczesne wykrywanie raka skóry

Latem jesteśmy bardziej narażeni na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego, a nadmierne korzystanie ze słońca może przyczyniać się do zachorowania na nowotwory skóry.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia w Polsce czerniaka rozpoznaje się zbyt późno, dlatego aż 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wczesne wykrywanie raka skóry zwiększa szanse na całkowite wyleczenie aż do 97%.

Niebezpieczne czerniaki

Czerniak to najbardziej złośliwy nowotwór skóry i błon śluzowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia odpowiada on za większość zgonów związanych z rakiem skóry. Wbrew przekonaniu, większość czerniaków nie rozwija się z istniejącego pieprzyka, ale pojawia się jako nowa plama (tzw. „de novo”) na pozornie zdrowej skórze. W większości przypadków choroba zaczyna się od optycznie słabo widocznej zmiany pigmentacyjnej, często o wielkości zaledwie 1 milimetra, które może jednak zawierać już tysiące komórek złośliwych. To właśnie te niezwykle małe zmiany są często pomijane w klasycznym badaniu dermatologicznym.

Nowa technologia

Wykrywanie raka skóry może być skuteczniejsze dzięki wykorzystaniu nowej, specjalistycznej technologii FotoFinder, która umożliwia wykonanie kartografii całego ciała i pozwala szybko zwizualizować wszelkie nowe zmiany skórne pacjenta. Technologia obrazowania medycznego ATBM skanuje ludzkie ciało i alarmuje w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Wyniki takiego badania lekarz otrzymuje w ciągu kilku sekund, co znacznie redukuje potrzebę wykonywania bolesnych biopsji i może niekiedy uratować życie pacjenta. Takie możliwości ma nowy system bodystudio ATBM master zaprezentowany przez firmę FotoFinder Systems.

Automatyczne mapowanie

Nowe rozwiązanie wspiera wczesną diagnozę raka skóry, wykorzystując technologię automatycznego mapowania całego ciała (ATBM) oraz nową metodę Total Body Dermoscopy. Dzięki niej cała powierzchnia skóry jest fotografowana za pomocą wysokiej rozdzielczości aparatu, wyposażonego w lampę błyskową z systemem bezodbiciowym. System umożliwia uzyskanie obrazów klinicznych, które przy pełnym powiększeniu, pozwalają dostrzec mikroskopijną strukturę zmian skórnych. Automatyczna funkcja Bodyscan skanuje zmiany pigmentacyjne i dostarcza informacje uporządkowane według potencjalnego stopnia zagrożenia. Dzięki temu lekarz może szybko przeanalizować tylko wybrane, najbardziej podejrzane plamy przy wykorzystaniu dermatoskopu. Pozwala to znacznie zaoszczędzić czas w procesie wykrywania wszelkich anomalii skórnych i może w skrajnych przypadkach przyczynić się do uratowania życia pacjenta. Takie hybrydowe badanie zmniejsza także stres związany z oczekiwaniem na diagnozę oraz redukuje potrzebę wykonywania często bolesnych biopsji.

– Przyszłość diagnostyki raka skóry to innowacyjne, inteligentne oraz przede wszystkim oszczędzające czas rozwiązania. 18Nowoczesne metody analizy są już w dużej mierze cyfrowe i wspierają lekarzy na wielu płaszczyznach – przyznaje Kathrin Niemela, członek zarządu FotoFinder.

Wykrywanie raka skóry i sztuczna inteligencja

Inną funkcją systemu jest oprogramowanie o nazwie Moleanalyzer pro, które wspiera lekarza w procesie oceny ryzyka analizowanych zmian skórnych, wykorzystując oparty na metodzie głębokiego uczenia algorytm sztucznej inteligencji. Jak wykazały badania kliniczne przeprowadzone przez Instytut Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Heidelbergu, wyniki diagnostyczne uzyskane dzięki zastosowaniu nowego systemu były dokładniejsze niż te, które prezentowali dermatolodzy, biorący udział w eksperymencie. Co ciekawe, rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję potrzebowało jedynie sekundy na wygenerowanie każdego wyniku badania.

Dla pacjentów zastosowanie automatycznego mapowania ciała w połączeniu ze sztuczną inteligencją oznacza o wiele większą skuteczność we wczesnym wykryciu raka skóry.
– W porównaniu z bardziej intuicyjnym podejściem lekarza, który w diagnozie uwzględnia również historię pacjenta lub jego predyspozycje genetyczne, algorytm jest bardziej obiektywny w swojej analizie Im większa i bardziej unikatowa baza danych, tym system staje się bardziej skuteczny i szybszy. Należy jednak pamiętać, że sztuczna inteligencja nie zastąpi tej ludzkiej ani też doświadczenia w wykrywaniu raka skóry. W końcu to lekarz stawia diagnozę i decyduje o dalszym przebiegu leczenia – wyjaśnia Kathrin Niemela z FotoFinder.

Oficjalna prezentacja nowego systemu odbędzie się podczas 24. Światowego Kongresu Dermatologii.

Źródło: FotoFinder

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.