We Wrocławiu trwa Jazztopad

We Wrocławiu trwa Jazztopad

Trwa święto muzyki improwizowanej w Narodowym Forum Muzyki. Za nami pierwsze koncerty i wydarzenia.
W sobotę, 21 listopada, przyjaciele-muzycy wspominali Kenny Whelera. Ten wspaniały trębacz zmarł we wrześniu ubiegłego roku. Ci, którzy z nim muzykowali, oddali cześć jego pamięci, grając jego muzykę. Koncert miał listopadowy nastrój, więc i publiczność nie była bardzo żywiołowa. Koncert miał cztery odsłony, muzycy zagrali w różnych konfiguracjach, by na końcu zjawić się wszyscy na estradzie.

Hołd składali Evan Parker- saksofon, Dave Holland- kontrabas, Norma Whinstone- śpier, Henry Lowther- trąbka, John Parricelli- gitara, Gwilym Simcock- fortepian, Martin France- perkusja, Steve Bersford- fortepian, John Edwards- kontrabas, Louis Moholo-Moholo- perkusja, Ralph Towner- gitara. Dużo dobrej muzyki. Przed koncertem można było spotkać się z Normą Winstone i Evanem Parker w kawiarni i wysłuchać ich wspomnień, a także porozmawiać.

W niedzielę, w foyer, prawie godzinę trwało widowisko muzyczno-taneczne z cyklu Laboratorium Improwizacji w ramach ESK 2016. Międzynarodowy zespół muzyczny i tancerki z Niezależnej Manufaktury Tanecznej z Wrocławia pokazali efekt swojej pracy nad widowiskiem. Rewelacyjnie zabrzmiała muzyka w tym wnętrzu, tancerki wiły się na posadzce, biegały po schodach, tworząc coraz to nowe efekty wizualne. Było zgrabnie i nowocześnie.

Później Sylvie Courvoisier i Mark Feldman spotkali się z widzami w kawiarni, a potem zaczął się ich koncert. W Sali Czerwonej muzycy zaczęli jakby z tremą, a publiczność z delikatną rezerwą. W końcu tylko dwoje muzyków na podium, skrzypce i fortepian, to co pokażą? A oni zaprezentowali burzę dźwięków, solowe popisy na fortepianie i skrzypcach. Aż ręce same składały się do oklasków. W drugiej części koncertu, już z udziałem naszych muzyków prapremiera Marka Feldmana Super Slab Multiverse.

Ciekawie zapowiada się piątek 27 listopada, kiedty to o godz. 19.00 w Sali Głównej zagrają Anders Jormin, Trilok Gurtu, Maallem Mokhar Gania, Wacław Zimpel z udziałem Camerata Silesia i wrocławskimi filharmonikami.

_DSC1413

_DSC1418

_DSC1519

_DSC1443

_DSC1432

_DSC1485

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.