We Wrocławiu wystawa prac Tadeusza Brzozowskiego

W Pawilonie Czterech Kopuł nowa wystawa czasowa. Ważny twórca w historii powojennych dziejów polskiego środowiska artystycznego, nauczyciel w szkole Kenara w Zakopanem i profesor PWSSP w Poznaniu.

100 lecie urodzin
W stulecie urodzin artysty zafascynowana jego twórczością kurator wystawy Anna Chmielarz zebrała rysunki, z dzieciństwa, pierwsze szkice z czasów studiów obrazy, grafiki plakaty i zbudowała wokół tego wystawę, która obrazuje ścieżkę twórczą artysty. Wystawie towarzyszy katalog.

Kolekcje

Kolekcje malarstwa w prywatnych rękach zwykle odbiegają od tych prezentowanych w muzeum. W końcu, nawet jeśli posiadasz rezydencję, to nie powiesisz w niej 100 obrazów. Do dekoracji wnętrz salonu gabinetu, bawialni wystarczy zwykle kilka, góra kilkanaście przedmiotów rozbijających monotonną płaszczyznę ścian. A artysta przecież musi jeść codziennie. Udało się połączyć popyt na przedmioty artystyczne z potrzebami egzystencjalnymi artystów, właśnie poprzez mecenat muzeów. Dlatego od czasu do czasu z czeluści magazynów wydobywa się obrazy, rzeźby i urządza wystawę. Ta właśnie otwierana w Pawilonie Czterech Kopuł do takich nie należy.

Retrospektywa

Przetrwały wojenny czas rysunki Tadzia Brzozowskiego z IV klasy, a było to w 1928 roku, i późniejsze szkicowniki z rysunkami z czasów akademii. Rysunki tuszem i w końcu powojenne obrazy awangardowe, z charakterystycznymi świetlistymi barwami. Zebrane z domowych sepetów przedmioty związane z rozwojem artysty, obrazy wypożyczone z muzeów Radomia, Warszawy, Krakowa, oraz te przeniesione z ekspozycji stałej Pawilonu Czterech Kopuł uzupełnione o prace Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Lebensteina, Kantora. Powstała w ten sposób wystawa retrospektywna Tadeusza Brzozowskiego z tłem w postaci polskich twórców tamtych czasów PRL, przyjaciół artysty. Wystawa została zatytułowana „Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa. Tadeusz Brzozowski- inspiracje, konteksty, ślady”. Wystawa będzie czynna do 29.07.2018. Przygotowano bogaty program wydarzeń towarzyszących.

Skarb

A może, kiedy masz już trochę większe mieszkanie lub domek i poczujesz potrzebę rozbicia powierzchni ściany i przyozdobienie jej artystycznym detalem, to wybierzesz się do jednej z wielu galerii sztuki i wybierzesz obrazek, witraż, rzeźbę tak trafnie, że przyszłe pokolenia będą miały prawdziwy skarb cieszący oko?

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.