Weekend Babci i Dziadka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Weekend Babci i Dziadka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Większość weekendów w oddziałach Muzeum Narodowym we Wrocławiu obfituje w prelekcje, odczyty a ostatnio w koncerty. W soboty oprócz podziwiania dzieł sztuki warto spędzić czas na zdobywaniu nowej wiedzy. To odmładza.

W najbliższą sobotę i niedzielę 19–20 stycznia 2019 program jest niezwykle bogaty.

19.01, g. 11:00
Koncert na Dzień Babci i Dziadka w wykonaniu Chóru „Apasjonata”
Chór „Apasjonata” działający przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu zaprasza na koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

19.01, g. 12:00
Kawa kontra herbata. Czego potrzeba, aby oddać się przyjemności?
Wykład Barbary Przerwy w ramach cyklu „Piękne i użyteczne”
Tradycja picia kawy i herbaty w Europie sięga końca XVI w. Możliwość rozkoszowania się tymi wyjątkowymi napojami zawdzięczamy kupcom i podróżnikom – i ich nieposkromionej ciekawości świata. Rytuał parzenia i podawania kawy czy herbaty ulegał przemianom na przestrzeni wieków, ale jedno jest pewne – porcelanowe serwisy to prawdziwe dzieła sztuki.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

19.01, g. 13:30
„Lat dwadzieścia miał mój dziad”, czyli o chwalebnych i niecnych zwyczajach przodków Wykład Jadwigi Jasińskiej-Sadury z okazji Dnia Babci i Dziadka
Spotkanie będzie niecodzienną okazją do przyjrzenia się temu, jak wyglądały rozrywki towarzyskie popularne na przełomie XIX i XX wieku. Na przykładzie obrazów i fotografii uczestnicy obejrzą zarówno te godne polecenia – jak bale, sporty letnie i zimowe, jak również niszczące zdrowie uczestników – hazard i rozmaite nałogi.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

19.01, g. 15:30
Co mnie zachwyca, co mnie porusza?
Aktywne zwiedzanie wystawy „Cudo-Twórcy” z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Prowadzenie: Barbara Przerwa
Ideą spotkania jest międzypokoleniowe dzielenie się swoimi przeżyciami i doświadczeniami. Zwiedzanie składać się będzie z dwóch części: w czasie pierwszej dorośli uczestnicy, wypełniając przygotowane specjalnie na tę okazję karty, poszukają wśród bogatej kolekcji rzemiosła artystycznego prezentowanej na wystawie „Cudo-Twórcy” wspomnień z dzieciństwa. Równolegle dzieci pod opieką edukatora będą poszukiwać eksponatu, który kojarzy im się z babcią i dziadkiem.
W drugiej części obie grupy spotkają się w przestrzeni wystawienniczej, gdzie nastąpi wymiana wrażeń i wspomnień, zakończona wspólnym zwiedzaniem.
Wstęp wolny.
Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: tel. +48 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl.

19.01, g. 16:00
Sztuka w przestrzeni publicznej – rzeźba?
Wykład Iwony Bigos w ramach cyklu „Dookoła rzeźby”
Wprowadzenie sztuki współczesnej w przestrzeń publiczną to wyzwanie dla artystów, organizatorów i często konsternacja dla odbiorców. Jest kilka rodzajów takich interwencji, a najprościej można podzielić je na działania permanentne, do których na pewno kwalifikują się parki rzeźby, założenia pomnikowe i architektoniczne, oraz na działania efemeryczne, festiwalowo-performatywne, pojawiające się na chwilę, a co najwyżej na kilka dni, po których pozostaje tylko dokumentacja, publikacje, wspomnienia odbiorców oraz ewentualnie sprawozdania medialne czy teksty krytyczne.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

20.01, g. 15:00
Koncert kolęd w wykonaniu Kameralnego Chóru Politechniki Wrocławskiej
W okresie świątecznym zapraszamy do holu głównego Muzeum Narodowego we Wrocławiu na koncert kolęd w wykonaniu Kameralnego Chóru Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Anny Sipak, przy współpracy dyrygenckiej Dominika Kozłowskiego.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zajęcia dla dzieci:
19.01, g. 11:00
Międzypokoleniowe spotkanie
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–12 lat przygotowane z okazji Dnia Babci i Dziadka
Prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk
W kapsle, w klasy czy w Minecrafta? Jaka była ulubiona zabawa babci, gdy była 10-latką? Czy dziadek, gdy miał 11 lat, był rozrabiaką? A w co bawią się dziś ich wnuki i jak wyobrażają sobie siebie, gdy będą dorośli? Wymienimy doświadczenia i spróbujemy zgadnąć: który obraz wybiorą dzieci dla swoich dziadków i babć? A czy dziadkowie zgadną, co najbardziej spodobałoby się wnukom?
Zapraszając za międzypokoleniowe warsztaty z okazji Dnia Babci i Dziadka, proponujemy wymianę doświadczeń w przestrzeni sztuki.
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

19.01, g. 13:00
Mali mistrzowie plakatu
Warsztaty tworzenia plakatów dla dzieci w wieku 3–7 lat
Prowadzenie: Łukasz Walawender
Niepowtarzalna okazja! Na początku roku zapraszamy dzieci do stworzenia plakatów, których elementy zostaną wykorzystane do promocji muzealnych zajęć.
Łukasz Walawender z Fundacji 102, jeden z autorów identyfikacji wizualnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu, przeprowadzi młodych uczestników przez świat projektowania. Efektem wspólnej zabawy będą plakaty kolportowane później w całym Wrocławiu!
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

20.01, g. 10:30, 12:00
Modny dodatek
Warsztaty rodzinne na wystawie stałej „Cudo-Twórcy” w ramach cyklu „Zmysły i zamysły” dla dzieci w wieku 3–5 lat (g. 10:30) oraz dla dzieci w wieku 6–12 lat (g. 12:00). Prowadzenie: Barbara Przerwa.
Karnawał to wyjątkowy czas – można wybrać się na bal! Krawat czy muszka? Jaka torebka, mała czy duża? Zastanowimy się wspólnie, co znaczy powiedzenie „Jak cię widzą, tak cię piszą”. W trakcie zajęć będziemy także „cieszyć oko” zabytkami związanymi z modą pokazywanymi na wystawie „Cudo-Twórcy” i poszukamy inspiracji do zabawy plastycznej. Do wyboru modne dodatki – będziemy wyklejać kolorowe krawaty lub brokatowe torebki.
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. +48 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

20.01, g. 11:00
Elementy wspólne – układanka dla najmłodszych
Warsztaty plastyczne przygotowane dla dzieci w wieku 3–5 lat z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zajęcia w ramach cyklu „Cztery strony rzeźby”. Prowadzenie: Natalia Gołubowska.
Przyjrzymy się rzeźbom Henry’ego Moore’a, zastanawiając się jednocześnie, jakie elementy wspólne dostrzegamy. Czy składają się z rąk, nóg, tułowia, głowy? Leżą, siedzą? Zdecydowanie odpoczywają.
Podczas warsztatów wykorzystamy przygotowane papierowe elementy rzeźb, układając z kilku różnych jedną postać. W niedzielny poranek stworzymy wspólnie kolekcje rzeźb stojących, które razem z nami wyjdą poza mury muzeum.
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

20.01, g. 12:00
Śpiewajka
Rodzinne warsztaty muzyczne dla rodziców i dzieci w wieku 3–8 lat w ramach cyklu „ETNO w południe”
Prowadzenie: Marta Derejczyk
Kolejne z cyklu comiesięcznych muzycznych spotkań dla młodszych i starszych, na których można poznać i wspólnie pośpiewać stare piosenki, wykonywane kiedyś dla dzieci lub przez dzieci.
Do uczestnictwa w zajęciach nie są konieczne żadne umiejętności, w tym umiejętność czytania literek czy nut, chętni mogą natomiast przybyć z własnymi instrumentami.
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. 71 344 33 13 lub muzeum@muzeumetnograficzne.pl
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Przypominamy, że w muzealnej księgarni można kupić oprócz książek, albumów, katalogów także gadżety i ciekawe pamiątki.
Warto wykupić całoroczne karnety, a prawdziwi miłośnicy sztuki mogą przystąpić do Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

materiały prasowe

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.