Weekend Babci i Dziadka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Weekend Babci i Dziadka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Większość weekendów w oddziałach Muzeum Narodowym we Wrocławiu obfituje w prelekcje, odczyty a ostatnio w koncerty. W soboty oprócz podziwiania dzieł sztuki warto spędzić czas na zdobywaniu nowej wiedzy. To odmładza.

W najbliższą sobotę i niedzielę 19–20 stycznia 2019 program jest niezwykle bogaty.

19.01, g. 11:00
Koncert na Dzień Babci i Dziadka w wykonaniu Chóru „Apasjonata”
Chór „Apasjonata” działający przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu zaprasza na koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

19.01, g. 12:00
Kawa kontra herbata. Czego potrzeba, aby oddać się przyjemności?
Wykład Barbary Przerwy w ramach cyklu „Piękne i użyteczne”
Tradycja picia kawy i herbaty w Europie sięga końca XVI w. Możliwość rozkoszowania się tymi wyjątkowymi napojami zawdzięczamy kupcom i podróżnikom – i ich nieposkromionej ciekawości świata. Rytuał parzenia i podawania kawy czy herbaty ulegał przemianom na przestrzeni wieków, ale jedno jest pewne – porcelanowe serwisy to prawdziwe dzieła sztuki.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

19.01, g. 13:30
„Lat dwadzieścia miał mój dziad”, czyli o chwalebnych i niecnych zwyczajach przodków Wykład Jadwigi Jasińskiej-Sadury z okazji Dnia Babci i Dziadka
Spotkanie będzie niecodzienną okazją do przyjrzenia się temu, jak wyglądały rozrywki towarzyskie popularne na przełomie XIX i XX wieku. Na przykładzie obrazów i fotografii uczestnicy obejrzą zarówno te godne polecenia – jak bale, sporty letnie i zimowe, jak również niszczące zdrowie uczestników – hazard i rozmaite nałogi.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

19.01, g. 15:30
Co mnie zachwyca, co mnie porusza?
Aktywne zwiedzanie wystawy „Cudo-Twórcy” z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Prowadzenie: Barbara Przerwa
Ideą spotkania jest międzypokoleniowe dzielenie się swoimi przeżyciami i doświadczeniami. Zwiedzanie składać się będzie z dwóch części: w czasie pierwszej dorośli uczestnicy, wypełniając przygotowane specjalnie na tę okazję karty, poszukają wśród bogatej kolekcji rzemiosła artystycznego prezentowanej na wystawie „Cudo-Twórcy” wspomnień z dzieciństwa. Równolegle dzieci pod opieką edukatora będą poszukiwać eksponatu, który kojarzy im się z babcią i dziadkiem.
W drugiej części obie grupy spotkają się w przestrzeni wystawienniczej, gdzie nastąpi wymiana wrażeń i wspomnień, zakończona wspólnym zwiedzaniem.
Wstęp wolny.
Zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: tel. +48 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl.

19.01, g. 16:00
Sztuka w przestrzeni publicznej – rzeźba?
Wykład Iwony Bigos w ramach cyklu „Dookoła rzeźby”
Wprowadzenie sztuki współczesnej w przestrzeń publiczną to wyzwanie dla artystów, organizatorów i często konsternacja dla odbiorców. Jest kilka rodzajów takich interwencji, a najprościej można podzielić je na działania permanentne, do których na pewno kwalifikują się parki rzeźby, założenia pomnikowe i architektoniczne, oraz na działania efemeryczne, festiwalowo-performatywne, pojawiające się na chwilę, a co najwyżej na kilka dni, po których pozostaje tylko dokumentacja, publikacje, wspomnienia odbiorców oraz ewentualnie sprawozdania medialne czy teksty krytyczne.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

20.01, g. 15:00
Koncert kolęd w wykonaniu Kameralnego Chóru Politechniki Wrocławskiej
W okresie świątecznym zapraszamy do holu głównego Muzeum Narodowego we Wrocławiu na koncert kolęd w wykonaniu Kameralnego Chóru Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Anny Sipak, przy współpracy dyrygenckiej Dominika Kozłowskiego.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zajęcia dla dzieci:
19.01, g. 11:00
Międzypokoleniowe spotkanie
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–12 lat przygotowane z okazji Dnia Babci i Dziadka
Prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk
W kapsle, w klasy czy w Minecrafta? Jaka była ulubiona zabawa babci, gdy była 10-latką? Czy dziadek, gdy miał 11 lat, był rozrabiaką? A w co bawią się dziś ich wnuki i jak wyobrażają sobie siebie, gdy będą dorośli? Wymienimy doświadczenia i spróbujemy zgadnąć: który obraz wybiorą dzieci dla swoich dziadków i babć? A czy dziadkowie zgadną, co najbardziej spodobałoby się wnukom?
Zapraszając za międzypokoleniowe warsztaty z okazji Dnia Babci i Dziadka, proponujemy wymianę doświadczeń w przestrzeni sztuki.
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

19.01, g. 13:00
Mali mistrzowie plakatu
Warsztaty tworzenia plakatów dla dzieci w wieku 3–7 lat
Prowadzenie: Łukasz Walawender
Niepowtarzalna okazja! Na początku roku zapraszamy dzieci do stworzenia plakatów, których elementy zostaną wykorzystane do promocji muzealnych zajęć.
Łukasz Walawender z Fundacji 102, jeden z autorów identyfikacji wizualnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu, przeprowadzi młodych uczestników przez świat projektowania. Efektem wspólnej zabawy będą plakaty kolportowane później w całym Wrocławiu!
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

20.01, g. 10:30, 12:00
Modny dodatek
Warsztaty rodzinne na wystawie stałej „Cudo-Twórcy” w ramach cyklu „Zmysły i zamysły” dla dzieci w wieku 3–5 lat (g. 10:30) oraz dla dzieci w wieku 6–12 lat (g. 12:00). Prowadzenie: Barbara Przerwa.
Karnawał to wyjątkowy czas – można wybrać się na bal! Krawat czy muszka? Jaka torebka, mała czy duża? Zastanowimy się wspólnie, co znaczy powiedzenie „Jak cię widzą, tak cię piszą”. W trakcie zajęć będziemy także „cieszyć oko” zabytkami związanymi z modą pokazywanymi na wystawie „Cudo-Twórcy” i poszukamy inspiracji do zabawy plastycznej. Do wyboru modne dodatki – będziemy wyklejać kolorowe krawaty lub brokatowe torebki.
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. +48 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

20.01, g. 11:00
Elementy wspólne – układanka dla najmłodszych
Warsztaty plastyczne przygotowane dla dzieci w wieku 3–5 lat z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zajęcia w ramach cyklu „Cztery strony rzeźby”. Prowadzenie: Natalia Gołubowska.
Przyjrzymy się rzeźbom Henry’ego Moore’a, zastanawiając się jednocześnie, jakie elementy wspólne dostrzegamy. Czy składają się z rąk, nóg, tułowia, głowy? Leżą, siedzą? Zdecydowanie odpoczywają.
Podczas warsztatów wykorzystamy przygotowane papierowe elementy rzeźb, układając z kilku różnych jedną postać. W niedzielny poranek stworzymy wspólnie kolekcje rzeźb stojących, które razem z nami wyjdą poza mury muzeum.
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

20.01, g. 12:00
Śpiewajka
Rodzinne warsztaty muzyczne dla rodziców i dzieci w wieku 3–8 lat w ramach cyklu „ETNO w południe”
Prowadzenie: Marta Derejczyk
Kolejne z cyklu comiesięcznych muzycznych spotkań dla młodszych i starszych, na których można poznać i wspólnie pośpiewać stare piosenki, wykonywane kiedyś dla dzieci lub przez dzieci.
Do uczestnictwa w zajęciach nie są konieczne żadne umiejętności, w tym umiejętność czytania literek czy nut, chętni mogą natomiast przybyć z własnymi instrumentami.
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. 71 344 33 13 lub muzeum@muzeumetnograficzne.pl
Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Przypominamy, że w muzealnej księgarni można kupić oprócz książek, albumów, katalogów także gadżety i ciekawe pamiątki.
Warto wykupić całoroczne karnety, a prawdziwi miłośnicy sztuki mogą przystąpić do Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

materiały prasowe

Kategorie
Tagi
Udostępnij