
Wegry, Kuba, Chile – trwa darmowy dla publicznosci Przeglad Filmowy Swiat bez wolnosci
Za nami mocne otwarcie Międzynarodowego Przeglądu Filmowego „Świat bez wolności”. Pierwsze trzy dni to filmy poświęcone utopii, Polsce i Niemcom, a także spotkania publiczności z naukowcami, m.in. dr Markiem Lasotą, prof. Krzysztofem Ruchniewiczem, pisarzami: Andrzejem Drzewińskim, Robertem Szmidtem, a także działaczami opozycji, m.in. prof. Andrzejem Paczkowskim czy Wolfgangiem Templinem.
Podczas otwarcia Przeglądu Roman Gutek, prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, tak mówił o programie wydarzenia:
– Gdy ponad rok temu rozpoczęliśmy przygotowania do festiwalu na liście było 200 filmów, by ostatecznie ograniczyć wybór do 20 i finalnie zaprezentować 13 z nich. To filmy, które mają prowokować do dyskusji.
Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dodawał: W każdym z wybranych filmów można poszukiwać prawdy o człowieku, jak doświadcza tego, że zostaje pozbawiony wolności.
O Kubie z Kubańczykami
7 czerwca będzie można spotkać się z Jose Torresem, mieszkającym we Wrocławiu Kubańczykiem. Zaproszeni zostali również młodzi aktywiści na rzecz demokracji z Kuby. – Film przedstawia historie 3 pokoleń, ojca, syna i dziadka, którzy przeżywają upadek elektrowni atomowej. Ich punkt widzenia musi dostosować się do nowych realiów, kiedy ZSRR przestaje pomagać Kubańczykom. Teraz, mamy podobną sytuację, kiedy Wenezuela zaprzestała pomagać Kubie. Mam obawy, bo zwykły, prosty Kubańczyk może nie poczuć tej wolności w takim stopniu, jak w filmie, który będzie pokazywany – mówi Jose Torres. Przed spotkaniem warto przyjść na projekcję filmu „Epokowy projekt” (reż. Carlos M. Quintela). Pokazuje smutną rzeczywistość miasta Juragua, w którym jeszcze w latach 80. rozpoczęto budowę pierwszej na Kubie elektrowni atomowej, porzuconą po upadku ZSRR. Dziś „jądrowe miasto”, dawniej symbol rozwoju komunistycznej Kuby, to relikt tamtej epoki, w którym żyją pozbawieni nadziei i rozgoryczeni ludzie. Smutek tego miasta doskonale obrazuje skutki komunistycznego eksperymentu na Kubie.
Zaginieni w Chile
8 czerwca zobaczymy oparty na faktach film „Zaginiony” (reż. Costa-Gavras). Opowiada o wydarzeniach w Chile w 1973 roku, po wojskowym zamachu stanu gen. Pinocheta. Bez śladu zaginął wtedy m.in. Charles Horman, 31-letni amerykański pisarz i dziennikarz o lewicowych poglądach, który mieszkał wówczas w Chile. Fabuła filmu to historia jego poszukiwań, podjętych przez żonę i ojca Charlesa Hormana. – W tle kawałek po kawałku odsłania się obraz reżimu Pinocheta, bezwzględnych i brutalnych metod jego działania. W Chile zniknęły wtedy bez wieści tysiące przeciwników junty wojskowej – mówi Katarzyna Kaczorowska, która będzie moderowała dyskusję po projekcji. W spotkaniu udział wezmą Mario Galdamez, Chilijczyk, którego ojciec zaginął po puczu Pinocheta, Jarosław Gugała, dziennikarz, w latach 1999–2003 ambasador RP w Urugwaju, oraz dr Małgorzata Kolankowska, specjalistka m.in. od współczesnej kultury Chile.
Temat: Kuba – 7 czerwca 2016 r.
· „Epokowy projekt” (reż. Carlos M. Quintela) – godz. 18.00
· Spotkanie i dyskusja – po projekcji
Temat: Chile – 8 czerwca 2016 r.
· „Zaginiony” (reż. Costa-Gavras) – godz. 18.00
· Spotkanie i dyskusja – po projekcji
Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez wolności” Kino Nowe Horyzonty – ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław, 3-11 czerwca 2016 r. Wstęp na dyskusje po projekcjach wolny
- Odporność bierze się z diety [8 najważniejszych zasad diety seniora] - 24 listopada, 2023
- Pokoleniowy konflikt o finanse [Silversi kontra pokolenie Zet] - 8 listopada, 2023
- Teksty na nagrobki z Pisma Świętego, pieśni, liturgii, maksymy mędrców i poetów [100 PRZYKŁADÓW] - 31 października, 2023