Wielka Parada Seniorów

Wielka Parada Seniorów

25 czerwca w Warszawie odbędzie się Trzecia Ogólnopolska Parada Seniorów. Jak przewidują organizatorzy, w wydarzeniu pod hasłem „Dojrzali Wspaniali” weźmie udział aż 10 tysięcy osób! A po Paradzie wszyscy będą się bawić na wielkim pikniku.

To wielkie energetyczne wydarzenie, organizowane przez DJ Wikę i Fundację ZACZYN, jest próbą pokazania potencjału, jaki mają w sobie osoby w wieku 60, 70 i 80+. Co ciekawe, na Paradę przyjeżdżają Dojrzali Wspaniali z miejscowości oddalonych nawet o 450 kilometrów od Warszawy. Seniorzy przemaszerują przez Warszawę przeciwko krzywdzącym stereotypom i na rzecz lepszej polityki senioralnej. A po Paradzie będą uczestniczyć w otwartym dla wszystkich Pikniku Pokoleń.

Gotowi do startu… start!
Wielki marsz wystartuje w sobotę 25 czerwca o godzinie 12.00 z Placu Konstytucji, czyli z samego serca Warszawy. Z Placu pójdzie ulicą Piękną i Alejami Ujazdowskimi, a na wysokości Placu na Rozdrożu wkroczy na teren Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Cały przemarsz potrwa około 45 minut, w tempie niezbyt szybkiego marszu. Do pokonania jest nieco ponad 1 kilometr.
Jak radzą organizatorzy, na Placu Konstytucji warto być przed godz. 12.00. Na miejscu znajdziemy punkt informacyjny, a także transparenty, flagi, gwizdki, wuwuzele. Znajdą się tu również duże londyńskie autobusy z odsłoniętym dachem i nagłośnieniem dużej mocy.
Chwilę po południu Parada wyruszy z Placu Konstytucji prowadzona przez bębniarzy, orkiestry i kolorowe autobusy, na których DJ-e będą grać różnorodną, pozytywną muzykę. Po dojściu do Zamku Ujazdowskiego rozpocznie się Piknik Pokoleń.

Parada Seniorów Warszawa 2015

Parada Seniorów Warszawa 2015

Uwolnić energię seniorów
W zeszłym roku w Drugiej Ogólnopolskiej Paradzie Seniorów uczestniczyło prawie 7 tys. ludzi. – Zgłosiło się do nas 55 miast. Parada dała nam tyle radości i dobrej energii, że już z niecierpliwością czekamy na czerwiec – mówi DJ Wika.
O tym, co daje Parada, mówi Michał Szczerba, przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej Sejmu VII kadencji:Polityka senioralna, czyli kształtowanie warunków na rzecz dobrego zdrowego aktywnego starzenia się jest Polsce potrzebne. To trzeba zrobić we współpracy ze środowiskami seniorskimi, w partnerstwie z nimi, wsłuchując się w ich oczekiwania, ale również tworząc formę, w której oni sami mogliby wyrażać swoje poglądy w określonych sprawach.
Wanda Nowicka, wicemarszałkini Sejmu RP VII kadencji: Parada jest po to, aby uwolnić energię u seniorów. Kiedy jesteśmy tutaj, widzimy, ile tu jest doświadczenia, wiedzy, mądrości, ile dojrzałości. Trzeba z tego korzystać! Trzeba wyciągnąć seniorów z marginesu do środka i razem z nimi budować przyszłość.
Przemysław Wiśniewski z Fundacja Zaczyn dodaje, że parada, choć ma wesoły, optymistyczny charakter, to również zwraca uwagę na bardzo ważne wyzwania społeczne.
Jest to wielki potencjał, cała masa różnorodnych talentów, bo obraz polskich seniorek i seniorów, których jest już prawie 10 milionów, to nie jest monolityczny obraz. To są różni ludzie, wspaniałe osoby i wielkie wyzwanie społeczne. Chcemy doprowadzić do tego, by stereotypy na temat starości znikły, by osoby starsze nie cierpiały z powodu wykluczenia społecznego, by czuły się szczęśliwe i miały dobrą starość miedzy ludźmi w różnym wieku.
Na zeszłorocznej Paradzie był również Władysław Kozakiewicz, mistrz olimpijski: – To niesamowita impreza, zaskoczyła mnie liczba ludzi, ich aktywność: tańczą, chodzą, skaczą, śpiewają, to jest niesamowite! – mówił z podziwem.
Wierzymy, że i w tym roku Parada – największe święto seniorów w Polsce – będzie warta zapamiętania.

źródło: Gazeta Senior Kraj maj-czerwiec-lipiec 2016
Opr. Magda Wieteska

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.