
Wielka Parada Seniorów
25 czerwca w Warszawie odbędzie się Trzecia Ogólnopolska Parada Seniorów. Jak przewidują organizatorzy, w wydarzeniu pod hasłem „Dojrzali Wspaniali” weźmie udział aż 10 tysięcy osób! A po Paradzie wszyscy będą się bawić na wielkim pikniku.
To wielkie energetyczne wydarzenie, organizowane przez DJ Wikę i Fundację ZACZYN, jest próbą pokazania potencjału, jaki mają w sobie osoby w wieku 60, 70 i 80+. Co ciekawe, na Paradę przyjeżdżają Dojrzali Wspaniali z miejscowości oddalonych nawet o 450 kilometrów od Warszawy. Seniorzy przemaszerują przez Warszawę przeciwko krzywdzącym stereotypom i na rzecz lepszej polityki senioralnej. A po Paradzie będą uczestniczyć w otwartym dla wszystkich Pikniku Pokoleń.
Gotowi do startu… start!
Wielki marsz wystartuje w sobotę 25 czerwca o godzinie 12.00 z Placu Konstytucji, czyli z samego serca Warszawy. Z Placu pójdzie ulicą Piękną i Alejami Ujazdowskimi, a na wysokości Placu na Rozdrożu wkroczy na teren Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Cały przemarsz potrwa około 45 minut, w tempie niezbyt szybkiego marszu. Do pokonania jest nieco ponad 1 kilometr.
Jak radzą organizatorzy, na Placu Konstytucji warto być przed godz. 12.00. Na miejscu znajdziemy punkt informacyjny, a także transparenty, flagi, gwizdki, wuwuzele. Znajdą się tu również duże londyńskie autobusy z odsłoniętym dachem i nagłośnieniem dużej mocy.
Chwilę po południu Parada wyruszy z Placu Konstytucji prowadzona przez bębniarzy, orkiestry i kolorowe autobusy, na których DJ-e będą grać różnorodną, pozytywną muzykę. Po dojściu do Zamku Ujazdowskiego rozpocznie się Piknik Pokoleń.
Uwolnić energię seniorów
W zeszłym roku w Drugiej Ogólnopolskiej Paradzie Seniorów uczestniczyło prawie 7 tys. ludzi. – Zgłosiło się do nas 55 miast. Parada dała nam tyle radości i dobrej energii, że już z niecierpliwością czekamy na czerwiec – mówi DJ Wika.
O tym, co daje Parada, mówi Michał Szczerba, przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej Sejmu VII kadencji: – Polityka senioralna, czyli kształtowanie warunków na rzecz dobrego zdrowego aktywnego starzenia się jest Polsce potrzebne. To trzeba zrobić we współpracy ze środowiskami seniorskimi, w partnerstwie z nimi, wsłuchując się w ich oczekiwania, ale również tworząc formę, w której oni sami mogliby wyrażać swoje poglądy w określonych sprawach.
Wanda Nowicka, wicemarszałkini Sejmu RP VII kadencji: – Parada jest po to, aby uwolnić energię u seniorów. Kiedy jesteśmy tutaj, widzimy, ile tu jest doświadczenia, wiedzy, mądrości, ile dojrzałości. Trzeba z tego korzystać! Trzeba wyciągnąć seniorów z marginesu do środka i razem z nimi budować przyszłość.
Przemysław Wiśniewski z Fundacja Zaczyn dodaje, że parada, choć ma wesoły, optymistyczny charakter, to również zwraca uwagę na bardzo ważne wyzwania społeczne.
– Jest to wielki potencjał, cała masa różnorodnych talentów, bo obraz polskich seniorek i seniorów, których jest już prawie 10 milionów, to nie jest monolityczny obraz. To są różni ludzie, wspaniałe osoby i wielkie wyzwanie społeczne. Chcemy doprowadzić do tego, by stereotypy na temat starości znikły, by osoby starsze nie cierpiały z powodu wykluczenia społecznego, by czuły się szczęśliwe i miały dobrą starość miedzy ludźmi w różnym wieku.
Na zeszłorocznej Paradzie był również Władysław Kozakiewicz, mistrz olimpijski: – To niesamowita impreza, zaskoczyła mnie liczba ludzi, ich aktywność: tańczą, chodzą, skaczą, śpiewają, to jest niesamowite! – mówił z podziwem.
Wierzymy, że i w tym roku Parada – największe święto seniorów w Polsce – będzie warta zapamiętania.
źródło: Gazeta Senior Kraj maj-czerwiec-lipiec 2016
Opr. Magda Wieteska
- Co obiecują politycy seniorom? Sześć partii pod lupą [Obietnice wyborcze DLA SENIORÓW] - 2 października, 2023
- Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze] - 28 września, 2023
- „Gazeta Senior” październik 2023 [10/2023]. Sprawdź, co w numerze? - 27 września, 2023