Wiesz, jak głosować?

Wiesz, jak głosować?

W wyborach do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej głosujemy na Komitety i Koalicje, choć głosy oddajemy na poszczególnych kandydatów. Jeśli chcesz, by Twój głos liczył się w wyborach, to musisz wiedzieć kilka rzeczy.

Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00 w dniu 13 października 2019 roku. Po przyjściu do lokalu i przedłożeniu pracownikowi komisji wyborczej urzędowego dokumentu ze zdjęciem: paszportu, dowodu osobistego lub prawa jazdy i złożeniu podpisu na liście otrzymasz karty do głosowania. Od ciebie zależy, na którą listę oddasz swój jeden głos w wyborach do sejmu i jeden w wyborach do senatu.
Tak w wyborach do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej głosujemy na listę, ponieważ wybory są proporcjonalne. Dopiero po rozdzieleniu głosów przypadających na poszczególne listy wyborcze według metody d’Hondta wybierani są z tych list konkretni kandydaci na posłów według ilości otrzymanych głosów. To trochę skomplikowane, ale tak mamy.

Metoda d’Hondta

Jak wygląda przydzielanie ilości mandatów poselskich poszczególnym komitetom i koalicjom, można sobie obejrzeć na spocie TUTAJ przygotowanym przez Państwowa Komisję Wyborczą. To dlatego tyle czasu musimy czekać na wyniki wyborów. Kiedy już z wszystkich komisji spłyną wyniki głosowania do Państwowej Komisji Wyborczej, będzie wiadomo, jaka była wola wyborców i ile mandatów otrzyma każda z koalicji czy komitetów. I teraz kiedy wiadomo, ile mandatów otrzymało od Państwowej Komisji Wyborczej ugrupowanie na które głosowałeś, okaże się czy twój kandydat otrzymał wystarczającą ilość głosów, by zasiąść w ławach poselskich. Jeśli skreśliłeś jedynkę na liście to i tak głosujesz na tych wszystkich pozostałych. Jeśli twój wybraniec został umieszczony na końcu listy, a jest bardzo popularny to i tak może dostać się do sejmu. Nieważne jest w tym momencie, które miejsce zajmował na liście, ważne ile otrzymał głosów.

Mniejszości narodowe – wyjątek

Wyjątkiem są wybory posłów mniejszości narodowych. Te grupy mieszkańców Polski mają z góry zagwarantowane miejsce w sejmie i tam wybieramy według zasady, kto więcej zbierze głosów, ten zostanie posłem.

Głosowanie do senatu

W wyborach do senatu izby wyższej parlamentu wybieramy już bezpośrednio. Polska została podzielona na 100 okręgów wyborczych i osoba, na którą oddano najwięcej głosów w okręgu wyborczym, uzyskuje mandat senatora. To prosty sposób. W wyborach do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej mamy także prawo do zaznaczenia X-em jednego kandydata ze wszystkich list.

Głos ważny czy nieważny? 

Jeśli zdarzy się, że skreślicie więcej osób, niż dopuszcza prawo, głos będzie nieważny, jeśli nie skreślicie żadnej osoby, głos będzie nieważny. W tych wyborach w najbliższą niedzielę na listach do sejmu i na listach do senatu mamy prawo postawić po jednym krzyżyku.
Dlaczego stawiamy krzyżyk czy X zamiast podpisać się, trudno zrozumieć. Na mnie robi to wrażenie pozostałości po czasach niepiśmiennych przodków, kiedy większość ludzi była analfabetami i znakiem krzyża podpisywano się pod dokumentami na zasadzie, że było to zgodne z tym, co urzędnik powiedział. Mamy XXI wiek a w dalszym ciągu głosujemy za pomocą list w lokalach wyborczych, które później są ręcznie zliczane, a więc muszą się zdarzać pomyłki. Smartfony są w powszechnym użyciu, a PKW w dalszym ciągu jest analogowa i wierna tradycji.

Jerzy Dudzik

A na kogo głosować? O tym sam zdecydujesz. Jeśli chcesz, sprawdź swoje poglądy. Wypełnij test i przekonaj się, do którego komitetu jest Ci najbliżej w wyborach parlamentarnych 2019. TEST Latarnika Wyborczego TUTAJ

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.