Willmann we Wrocławiu

Willmann we Wrocławiu

Do wrocławskiego Muzeum Narodowego dotarły już z Warszawy obrazy Michaela Willmanna, zwanego też „śląskim Rembrandtem”. Obrazy zostały przekazane w depozyt, a jak mówi dyrektor muzeum, Piotr Oszczanowski, niedługo dzieła powinny zostać naszą własnością. Nie jest to żadne sensacyjne odkrycie. Wrocławscy historycy sztuki od dawna wiedzieli, że obrazy znajdują się w Warszawie. Teraz w ramach porządkowania kolekcji w stolicy postanowiono obrazy przekazać do Wrocławia.

Michael Willmann urodził się w Królewcu, rzemiosła uczył się u swego ojca, a w wieku 20 lat wyruszył w podróż doskonalącą umiejętności do Holandii i Flandrii. Tam poznał dzieła Rembrandta i van Dycka, Rubensa, co wpłynęło w sposób znaczący na jego dalszą twórczość. Od 1660 roku zamieszkał w Lubiążu, gdzie założył pracownię i później został pochowany. Pracował głównie dla cystersów, ale zamówienia dostawał także od innych kościołów.

W czasie wojny Niemcy zabezpieczyli wrocławskie zbiory muzealne, wywożąc je do Kamieńca Ząbkowickiego. Wśród nich znalazły się też obrazy Willmanna. Po zakończeniu wojny składnice zostały przejęte przez polskie Ministerstwo Kultury i Sztuki i to resort decydował, które starożytności trafiały do jakiego miasta. Tym sposobem do Warszawy trafiły zbiory z wrocławskich muzeów i kościołów. Teraz po latach wróciły na Śląsk. We wrocławskim Muzeum Narodowym obecnie znajduje się ponad 40 obrazów Willmana, a wystawianych jest około dziesięciu. Obrazy Willmana są także pokazywane w zamku Książ, w opactwie w Krzeszowie i w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Do Wrocławia trafiły trzy okazałe płótna z około 1682 roku przedstawiające wielofigurowe sceny pasyjne: Upadek Chrystusa pod krzyżem, Chrystusa i niewiasty jerozolimskie, Przybicie Chrystusa do krzyża. A także owalny Św. Mikołaj z ołtarza lubiąskiej Kaplicy Książęcej, Męczeństwo św. Barbary, Powołanie Mateusza i Pocałunek Józefa.

Dla miłośników malarstwa Muzeum Narodowe we Wrocławiu zorganizowało prezentację obrazów w dniach 6, 9 i 10 stycznia w godzinach 12 do 16 w Pawilonie Czterech Kopuł obok Hali Stulecia. Dodatkowo 9 stycznia o godz. 12 zabawę plastyczną dla dzieci poprowadzi Sławomir Ortyl, a o godz. 13 będzie można wysłuchać wykładu Marka Pierzchały „Odzyskany skarb – o dziełach Michaela Leopolda Willmanna”.

a_DSC2920

a_DSC2917

a_DSC2915

a_DSC2912

a_DSC2911

a_DSC2906

Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.