Wiosenna wycieczka do Radkowa

Wiosenna wycieczka do Radkowa

Dwa autobusy z seniorami wyruszyły z Wrocławia na zwiedzanie gminy Radków. Punktualnie o ósmej rano wycieczkowicze odjechali z Wrocławia w kierunku Kłodzka. Pogoda dopisała, nie padało, a że na niebie lekkie zachmurzenie? No cóż, trwa wiosna, ma swoje prawa.

Po dwóch godzinach seniorzy zatrzymali się w Wambierzycach. Skończyła się msza, więc bez problemów można było zobaczyć bazylikę i jej skarby. Następny przystanek to Radków. W sali ratusza seniorzy mogli wysłuchać, dlaczego warto mieszkać właśnie w tym miasteczku. To tutaj Fundacja „Teraz Życie” organizuje dla emerytów zdrowe i wygodne miejsce do mieszkania tzw. Miasteczko Aktywnego Seniora. Gmina Radków to wybitnie turystyczne miejsce, skąd blisko jest do Gór Stołowych, Błędnych Skał i Białych Skał. Znajduje się tu także zalew, znane tylko wtajemniczonym miejsce wodnego wypoczynku w górach. Przenocować można w schroniskach Szczeliniec i Pasterka, wynająć mieszkanie dostępne w ramach Miasteczka Aktywnego Seniora, a dla zmotoryzowanych jest droga „stu zakrętów”. Fundacja zachęca wszystkich ludzi, pragnących ciszy małego miasteczka i lubiących turystykę, do zamieszkania w Radkowie.

Ostatnim punktem wycieczki był polsko-czeski jarmark wielkanocny odbywający się w hali sportowej w Ścinawce Średniej. Wrocławscy seniorzy zawieźli i wręczyli burmistrzowi Janowi Bednarczykowi dwumetrową palmę.
Na stoiskach królowały baranki i szynki, malowane pisanki i kiełbasy, pasztety i najróżniejsze ciasta. Panie z koła gospodyń dołożyły ogromnej staranności, aby ich stoiska były kolorowe i eleganckie. Pomysłów mnóstwo, a smaki potraw i napitków wyborne. Także Czesi z zaprzyjaźnionych gmin zaprezentowali swoje pomysły na przystrojenie świątecznego stołu. Zespoły śpiewacze, orkiestra dęta i występy zespołów ludowych nadały jarmarkowi uroczystą oprawę.

Wczesnym popołudniem najedzeni, z okolicznościowymi zakupami seniorzy wyruszyli w drogę powrotną. Wesoły autobus pomykał do Wrocławia w rytmie znanych przebojów piosenki biesiadnej. Pani Maria Teresa Brzózka wesoło, koloraturowym sopranem rozpraszała szum silnika i monotonię jazdy, zachęcając seniorów do wspólnego śpiewania. Sporo dzieje się dla wrocławskich seniorów.

uczestnicy

Uczestnicy wycieczki

bazylika

Bazylika w Wambierzycach

jarmarka

Wielkanocny Jarmark

stół

Świąteczne potrawy

występ

Część artystyczna świątecznego jarmarku

Tekst: Jerzyk Dudzik/red. Magda Wieteska
foto: Jerzy Dudzik

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.