Wkrótce Dni Seniora Wrocław 2019

Wkrótce Dni Seniora Wrocław 2019

Przygotowania do Dni Seniora Wrocław 2019 idą pełną parą. W obchodach co roku bierze udział kilkanaście tysięcy seniorów z całego Dolnego Śląska i innych regionów Polski. O wydarzeniu opowiada Robert Pawliszko, dyrektor Wrocławskiego Centrum Seniora.

Co szczególnego widzi Pan w tegorocznej edycji?
Robert Pawliszko: Dni Seniora to wielkie święto, które tak naprawdę trwa cały rok, jednak miesiąc dedykowany seniorom jest wyjątkowy. Pomiędzy 6 września a 6 października chcemy skupić wszelkie organizacje i instytucje zaangażowane w działalność na rzecz seniorów oraz w sposób szczególny ukazać aktywność samych osób 60+. Prawie 200 wydarzeń, które proponujemy w tym roku naszym mieszkańcom, wymaga bardzo sprawnej logistyki i koordynacji. Mając 10-letnie doświadczenie i wsparcie blisko 100 partnerów i wolontariuszy, staramy się, by wielkie jesienne świętowanie było atrakcyjne i przyniosło wiele radości. Dni Seniora stanowią międzypokoleniową przestrzeń, w której spotykają się całe rodziny. W ideę tę wpisują się dziadkowie razem z dziećmi i wnukami wspólnie korzystający z oferty, którą przygotowaliśmy.

Dni Seniora tradycyjnie zainauguruje Wielki Marsz Kapeluszy, w którym będziemy bić Kapeluszowy Rekord Wrocławia. Zwykle zmierza Pan wtedy w mundurze Józefa Piłsudskiego w stronę sceny w Rynku, wraz z barwnie przystrojonymi seniorami.
R.P.: Marsz Kapeluszy jest barwnym korowodem, w którym każdy może ujawnić swą inną, nie do końca odkrytą osobowość. Wszyscy uczestnicy pochodu co roku odmieniają swój codzienny wizerunek na ten pełen fantazji. W ten sposób upowszechniają optymistyczny wizerunek starości i walczą ze stereotypami. Jak święto, to święto!

W tym roku barwny korowód formuje szyki o godz. 10.00 na placu Nowy Targ.
R.P.: Tak, od tej godzinie zaczynamy rejestrację, by wspólnie bić Kapeluszowy Rekord Wrocławia. Miejmy nadzieję, że prognozy będą optymistyczne i deszcz nie przepłoszy nam uczestników! O godz. 11.30 barwny Marsz Kapeluszy wyruszy w stronę sceny na placu Gołębim w Rynku, gdzie odbędzie się wręczenie symbolicznych kluczy do bram miasta dla Królowej i Króla Seniorów. Od 12.30 czekają nas emocje związane z ogłoszeniem wyników konkursów i wręczeniem statuetek dla Przyjaciół Seniorów. Inaugurację zakończymy o godz. 13.00 koncertem „Muzyczny kalejdoskop” w wykonaniu wrocławskiego zespołu OLDERSI, który zaserwuje nam sporą dawkę rock’n’rolla.

Jakie wydarzenia z bogatego harmonogramu Dnia Seniora zaakcentowałby Pan szczególnie?
R.P.: Nie chciałbym dokonywać selekcji. Dni Seniora po to obfitują w senioralne wydarzenia, by każdy w zależności od zainteresowań mógł znaleźć coś dla siebie: od tańca, przez wydarzenia kulturalne po zdrowotne, jak np. bezpłatne badania.

W tym roku mija dekada od pierwszego Marszu Kapeluszy. Przez tych 10 lat organizacji Dni Seniora impreza bardzo się rozrosła. Czy plany WCS również się zmieniły?
R.P.: Idea, by jak najwięcej seniorów włączało się aktywnie w życie miasta, pozostała niezmienna. I dzieje się tak na coraz większą skalę!
Próbujemy odczarowywać stereotyp starości i pokazujemy, że jesień życia, stanowiąca często jedną czwartą całości naszej egzystencji, to okres, gdy możemy być zadowoleni, a nawet szczęśliwi. Daje nam szansę na realizację swoich pasji, powrót do zaniedbanego kiedyś ze względu na obowiązki zawodowe hobby, a często otwiera nowe, twórcze inicjatywy.
Powinniśmy cieszyć się z każdego dnia, w którym możemy spotykać się z innym ludźmi. Bo osoby w wieku 60 + nic nie muszą, ale wszystko mogą. Warto pokazywać młodszym pokoleniom, że starość ma też oblicze radosne, ciepłe i kolorowe, tak jak złota polska jesień.

Udział w wydarzeniach w ramach Dni Seniora Wrocław 2019 jest w większości bezpłatny, ale obowiązują zapisy w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora lub w siedzibach Partnerów – współorganizatorów senioralnych inicjatyw. Wersja elektroniczna harmonogramu Dni Seniora dostępna jest na stronie internetowej www.seniorzy.wroclaw.pl, a wersja papierowa w punkcie informacyjnym WCS przy pl. Dominikańskim 6.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.