Włoscy seniorzy ratują szkołę

Włoscy seniorzy ratują szkołę

Bassiano to mała miejscowość i gmina we Włoszech. Według statystyk zamieszkuje ją trochę ponad 1,5 tys. osób. Jednak pomysłowości tamtejszym mieszkańcom nie brakuje. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, lokalną szkołę dotknął problem niżu demograficznego. Utrzymywanie placówki dla 160 uczniów jest mało opłacalne, dlatego oszczędni urzędnicy postanowili ją zamknąć. Likwidacja szkoły zmusiłaby rodziców do dowożenia dzieci do odległych placówek, a w konsekwencji mogłaby doprowadzić do tego, że małżeństwa z dziećmi zaczęłyby wyprowadzać się z Bassiano.

Sytuację postanowili ratować seniorzy. Najstarsi mieszkańcy Bassiano, którzy z różnych przyczyn nie zdołali ukończyć szkół, zapisali się do szkoły! W szkolne ławy powróciło kilkudziesięciu seniorów, dzięki czemu szkoła ma oficjalnie ponad 200 uczniów i likwidacja już jej nie grozi. Oprócz uzupełniania luk w wiedzy, seniorzy będą też dzielili się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem z dziećmi, które dzięki temu będą mogły nauczyć się m.in. rzemiosła.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.