Szkolenie dla seniorów-wolontariuszy w ramach projektu ,,Jesteśmy dla Was-jesteśmy ważni!”

Szkolenie dla seniorów-wolontariuszy w ramach projektu ,,Jesteśmy dla Was-jesteśmy ważni!”

Gazeta Senior informuje o nowym projekcie dla seniorów pt. ,,Jesteśmy dla Was – jesteśmy ważni!”, którego inicjatorem jest Ekumeniczna Stacja Opieki (ESO). Projekt dofinansowany jest przez Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W ramach projektu 100 wolontariuszy w wieku 60+ zostanie przeszkolonych, by mogli później pomagać innym seniorom i osobom chorym. 

Projekt ,,Jesteśmy dla Was – jesteśmy ważni!” skierowany jest do seniorów, którzy opiekują się lub chcieliby sprawować opiekę nad osobami starszymi, chorymi i niesamodzielnymi. Zadaniem wolontariusza-seniora będzie wspieranie i pomaganie takim osobom w drobnych sprawach codziennych oraz umilenie im czasu rozmową, wspólnym oglądaniem telewizji, graniem w karty czy szachy.

– Razem będzie 10 spotkań szkoleniowych, które odbędą się od września do grudnia 2015 r. Przyszli wolontariusze wezmą udział w warsztatach dotyczących umiejętności psychologicznych oraz radzenia sobie ze stresem. Oprócz tego uczestnicy poznają również podstawowe zasady związane z higieną i opieką nad starszą i chorą osobą. Na koniec wszystkich zajęć odbędzie się konferencja podsumowująca projekt.– mówi Małgorzata Ostrowska, kierownik projektu.

Dodajmy, że podczas spotkań integracyjnych uczestnicy grup wybiorą się do kina, teatru oraz odwiedzą zoo. Dla poprawy samooceny przyszli wolontariusze będą mogli skorzystać z usług fryzjersko-kosmetycznych.

Do wzięcia udziału w tym ciekawym projekcie chętnych nie brakuje. Pani Krystyna Przeniosło-Chmara ma dużo wolnego czasu i chciałaby to wykorzystać. Dlatego spotkała się z Małgorzatą Ostrowską, by nawiązać współpracę.
– Przez długi czas opiekowałam się moją mamą i teściową. Wydaje mi się, że mogłabym jeszcze dla tych starszych osób dużo zrobić. Chciałabym przebywać z potrzebującą osobą. Rozmawiać, opowiadać o swoich problemach, wspólnie wypić herbatę. – mówi Pani Krystyna Przeniosło-Chmara, mieszkanka Wrocławia.

Pani Stefania Pszczólińska od lat nie może chodzić. Pomaga jej opiekunka, ale z towarzystwa wolontariusza projektu ,,Jesteśmy dla Was – jesteśmy ważni!” bardzo chętnie skorzysta.
– Mam dosyć dużo wspomnień. Uważam, że mielibyśmy ciekawe tematy do rozmów i wspólnego przebywania. – mówi Pani Stefania, mieszkanka Wrocławia.

Po ukończeniu szkolenia, uczestnicy otrzymają certyfikaty. Przeszkolone osoby będą mogły pracować w Ekumenicznej Stacji Opieki lub w innych placówkach jako wolontariusze. Wiedza zdobyta podczas szkolenia z pewnością przyda się seniorom w opiece nad innymi starszymi osobami.

Seniorzy, którzy chcieliby wziąć udziału w projekcie ,,Jesteśmy dla Was – jesteśmy ważni!” mogą zapisać się w Ekumenicznej Stacji Opieki przy ulicy Wysokiej 4, 53-512 Wrocław lub skontaktować się telefonicznie pod numer – 661 287 758 lub 605 447 232.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. 

Źródło: Ekumeniczna Stacja Opieki, Telewizyjny Klub Seniora – odc. z dnia: 20.06.2015
fot. Telewizyjny Klub Seniora – odc. z dnia: 20.06.2015

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.