Wpływ zmiany klimatu na zdrowie seniora

Wpływ zmiany klimatu na zdrowie seniora

Zmiana klimatu powoduje negatywne skutki zdrowotne, a w grupie szczególnego ryzyka są seniorzy. Przedstawiamy wyniki raportu „Wpływ zmiany klimatu na zdrowie”, opracowanego przez Koalicję Klimatyczną i HEAL.

Jak podaje raport „Wpływ zmiany klimatu na zdrowie” zjawisko zmiany klimatu powoduje negatywne skutki zdrowotne, znacznie pogarszające jakość życia ludzi w wielu regionach świata, także w Polsce. Nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe, które powodują ogromne szkody, a huragany, nawałnice oraz długie fale upałów przestały już dziwić. Zmiany można zaobserwować również w Polsce. Dla przykładu tylko w latach 1997-2012 w naszym kraju powódź wystąpiła aż 9 razy, oddziałując na blisko 370 tysięcy ludzi i powodując śmierć 113 osób. Do Polski docierają również rekordowe fale upałów, o czym mogliśmy się przekonać tego lata.

Wpływ zmiany klimatu na zdrowie seniora

Trudno oszacować, w jakim wymiarze fale upałów będą odczuwalne dla mieszkańców Polski pod koniec XXI wieku, ale wiemy, że nadal do skutków chorobowych zaliczyć trzeba będzie: omdlenia cieplne, obrzęk termiczny, wyczerpanie cieplne. Do najbardziej niebezpiecznych dolegliwości należy udar cieplny. Należy pamiętać, że udar cieplny bezpośrednio zagraża życiu. Wśród objawów zdrowotnych pojawiać się będą: duszność, temperatura wewnętrzna przekraczająca 40°C, osłabienie, przyspieszenie tętna i oddechu, napady drgawkowe, majaczenie, a nawet utrata przytomności. Seniorzy natomiast są szczególnie narażeni na konsekwencje związane z występowaniem wysokich temperatur.

Konsekwencje zmian klimatycznych

Skutkiem zmian klimatu w Polsce jest również rozprzestrzenianie się zakaźnych chorób wektorowych. Jednym z największych zagrożeń jest kleszcz pospolity, który wywołuje m.in. chorobę z Lyme (boreliozę). Od 2005 do 2014 roku liczba zachorowań wzrosła ponad trzykrotnie.

Według Global Risks Report 2018, wydanego przez Światowe Forum Ekonomiczne, największym zagrożeniem dla ładu i stabilizacji światowej w perspektywie następnej dekady są ekstremalne zjawiska pogodowe. I nie ma się czemu dziwić. Z roku na rok niebezpiecznie wzrasta nie tylko częstotliwość ich występowania, ale też siła rażenia.

Więcej informacji w raporcie „Wpływ zmiany klimatu na zdrowie” na stronie koalicjaklimatyczna.org.

Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.